1398-11-211398-12-01bool(false) حل مشكل مطبوعات مرد عمل مي‌خواهد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 1 اسفند 1398 - شماره 3699
 
امروز : پنجشنبه ، 1 اسفند 1398

Today : Thu, February 20, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


پیشنهاد ما برای داوطلبان انتخابات
logo-samandehi
 
کد مطلب:  84752 تاریخ انتشار:  1397-05-24 - 09:40 تعداد بازدید:  212
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

حل مشكل مطبوعات مرد عمل مي‌خواهد

سرمقاله

فارغ از مشكلات سطح پايين روزنامه‌خواني و بي‌اقبالي مردم به مطبوعات و در عوض روي آوردن به شبكه‌هاي اجتماعي بويژه تلگرام و...؛ اينك مطبوعات نزار استان كه حقوق و دستمزد بخور و نمير اعضاي خود را نمي‌توانند تأمين كنند، با گراني كاغذ و كمبود آن در بازار، به تطعيلي كشانده مي‌شوند.
گفته مي‌شود مديركل جديد ارشاد از دوستان نزديك جناب سلطاني‌فر است و با دعوت از وي مي‌خواهد اميد دوباره‌اي در روح خسته مطبوعات بدمد و با وعده كمك‌هايي از ايشان، دل مطبوعاتي‌ها را خوش كند وبا اختصاص كاغذ دولتي، آنهارا از وضع موجود برهاند.
با اعتماد به اين اميدواري، اما مشكلات مطبوعات همدان بيش از اينهاست كه در چند بند مختصر به آنها اشاره مي‌رود تا بلكه گوش شنوايي باشد و بويژه مخاطب اصلي آن جناب سلطاني‌فر؛ به آن التفات نمايد.
1- بحث جريان آزاد اطلاعات و دسترسي به آمارهاي دولتي و وابسته به آن در همدان، آنقدر پابندو تبصره و ماده دارد كه مي‌توان گفت عملاً اين مصوبه روي زمين مانده و جز تمجيد از آن، چيزي عايد رسانه‌ها نشده است.
2- در اوضاع و احوال بي‌ثباتي اقتصادي، رنج‌هايي از قبيل بيمه خبرنگاران و ديگر وابسته‌ها به مطبوعات و رسانه‌ها همچنان جزو معضلات اين قشر است و با وجود وعده‌هاي ريز و درشت هنوز چرخ و چتر بيمه به عنوان بديهي‌ترين حق مطبوعاتي‌ها روغن‌كاري و سايه‌افكن بر سر اعضا نشده است.
3- حق سنوات، مرخصي و انوع حقوق اوليه خبرنگاران رسانه‌هاي استان در بدترين شرايط ممكن به فراموشي سپرده مي‌شود و دستگاه متولي اين حوزه، با اين ادعا كه مطبوعات و رسانه‌ها، بنگاه اقتصادي خصوصي تلقي مي‌شوند، خود را از هرگونه پاسخگويي و راه حل كنار مي‌كشد.


4- وابستگي اقتصادي مطبوعات به گزارش آگهي‌هاي محدود دولتي و اشتراك‌هايي كه روز به روز هم كمتر مي‌شوند، آنها را به لكنت زبان واداشته و كمتر قلم و گزارشي جاندار كه بتواند نقد دولت به قصد تنبيه و اشاره، و انذار باشد، مي‌تواند در اين عرصه خودنمايي كند.
شايد در مرحله اول اين وابستگي مالي، بداخلاقي اهالي استانداري و فرمانداران و ديگر مديران خوش بيايد و از اينكه جشن خبرنگار هم بدون شام و ناهار و جا و مكان آنان تشكيل نمي‌شود، از ته دل خوشحالشان كند؛ اما نتيجه فوري و پيامد خطرناك چنين سياستي، سر برآوردن نقدهاي اجتماعي و سياسي از درون كانال‌هاي غيررسمي، شعارپراكني‌ها و اجتماعات غيرقانوني و غيرمترقبه‌اي خواهد بود كه نتيجه آن به هرج‌ومرج اجتماعي خواهد انجاميد.
5- استقلال رسانه‌ها و كمك به توانمندسازي آنان از طريقي كه كرامت و آزادگي آنان زير پاي مسئولان له نشود، به رشد فرهنگ استان كه در زيرشاخه‌هاي روابط اجتماعي، خانوادگي، دادوستد در بازار، مسئوليت‌پذيري، اعتمادسازي و... تقويت خواهد شد، مي‌انجامد.
در استان همدان با صدها ميليون هزينه‌هاي پرت و بنربازي‌هاي اداري، آيا نمي‌توان بودجه‌اي هرچند اندك براي آموزش و ارتقاي سطح دانش رسانه‌اي اختصاص داد و از اساتيد و بزرگان ملي اين حوزه در اين شهر دعوت كرد؟!اين مشكل را معاون مطبوعاتي وزير مي‌تواند حل كند و خود نيز البته بر روند اجراي آن نظارت كند تا بعد يكسال ببيند سطح نقد اجتماعي و فرهنگي و انعكاس اخبار در همدان چقدر ترقي كرده است.
6- رقيب بي‌محاباي مطبوعات مكتوب، فضاي مجازي و اقمار مرتبط با آن است.
برنامه‌هاي وزارت ارشاد براي ساماندهي اين فضا ـ فارغ از عطش برخي قدرت‌هاي غيردولت براي مهار اين آزادي ـ سردرگم و بلاتكليف است.خبرنگاران خلق‌الساعه و بي‌هويتي كه در اين ميانه پيدا مي‌شوند و بدون گذراندن آموزش يا شناسايي دست به توليد اخبار كذب و عجولانه مي‌زنند، معضلات اين حوزه است كه با تدبير وزارت ارشاد مي‌توان ساماندهي لازم در اين‌باره انجام داد.البته همين جا اضافه كنم كه دنبال تحديد آزادي‌ها در رسانه‌هاي مجازي نيستيم و نمي‌خواهيم اين آب باريكه‌اي كه به بركت فناوري‌هاي نو ايجاد شده، مثل ساير حوزه‌هاي قبلي به تيغ سانسور گرفتار آيد.تكمله: حرف و سخن بسيار است و مجال اندك. به همين مقدار بسنده مي‌كنيم كه اگر هر بند آن عملي شود، كلي از گرفتاري‌هاي اصحاب رسانه كاسته خواهد شد. لطفاً مثل همه عادت‌هاي پيشين كه در مسئولان سراغ داريم، نگوييد گوشمان پر است از اين درخواست‌ها؛ بلكه تا زود دير نشده است، كاري كنيد. همين.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com