1398-11-211398-12-01bool(false) اميد با كدام اميد؟ همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 1 اسفند 1398 - شماره 3699
 
امروز : پنجشنبه ، 1 اسفند 1398

Today : Thu, February 20, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


پیشنهاد ما برای داوطلبان انتخابات
logo-samandehi
 
کد مطلب:  84673 تاریخ انتشار:  1397-05-17 - 14:15 تعداد بازدید:  692
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اميد با كدام اميد؟

سرمقاله


 امروز باز هم به روال سال‌هاي گذشته خبرنگاران در جمعي دوستانه گردهم مي‌آيند تا يك روز به نام خودشان را دوباره در جشني كوچك در اوراق تاريخ ثبت كنند. باز هم قرار است از مباحث و مسائل توانمندي‌ها، ضعف‌ها و قوت‌ها صحبت شود، اما امسال تفاوت‌هايي را با سال‌هاي گذشته دارد كه بنا به شرايط روز لازم است به برخي از آنها پرداخته شود.
پيش از اين، بارها و سال‌ها از مشكلات و نيازهاي جامعه و خبرنگاران و وعده‌ها و اقدامات سخن گفته شده است و بسياري از اين گفتن‌ها و شنيدن‌ها در لابه‌لاي اخبار به فراموشي سپرده شده‌اند. اين‌بار قرار نيست باز هم به اين موضوعات تكراري پرداخته شود، بلكه موارد مهمتري وجود دارد كه تا اصلاح نشود، نمي‌توان به تحقق وعده‌هاي قبلي و فعلي اميدوار بود.
تاريخ مشروطه با تاريخ مطبوعات در ايران گره خورده است. بر اساس اسناد و شواهد موجود با انتشار مطبوعات در ايران و ايجاد شبكه اطلاع‌رساني در بين توده‌هاي حاكميتي و انديشمندان و صاحبنظران و تحصيلكرده‌ها و مردم پايه‌هاي انقلاب مشروطه در ايران بنا گذاشته شد و اين انقلاب توانست از اين طريق به گفتمان اجتماعي تبديل شود و در نهايت موفقيت‌هاي خود را كسب كند كه همين پيروزي و نقش را مي‌توان در انقلاب اسلامي هم ديد. از آن دوران مطبوعات و بعدها رسانه‌هاي ديگر در دوره‌هاي تاريخ مطبوعات در ايران به شكل‌ها و انحاي مختلف تحت نظر اعمال نفوذ و يا سانسور و حتي برخورد سيستم‌هاي حاكميتي بوده‌اند.


در دوره‌اي از تاريخ مطبوعات، حكم به زندان و توقيف و تعطيلي كار روزنامه‌نگاران و مطبوعات، صادر مي‌شده است و در دوره‌هاي ديگر از روش‌هاي نرم‌تري استفاده شده است كه اين روند تا همين روزها وجود داشته است و جدال خبرنگاران و حاكمان سياسي براي پايان دادن به اين نوع برخوردها حداقل در ايران نتوانسته است به راهكار شفاف و مشخصي برسد كما اينكه همچنان در همين ايام علي‌رغم تصويب قانون دسترسي آزاد به اطلاعات و تأكيد بر شفافيت، بازهم شاهد تهديد به تعطيلي، شكايت و اقداماتي مشابه هستيم. اگر بخواهيم در مروري كوتاه حداقل دهه 80 و90 فعاليت رسانه‌اي در كشور را بررسي كنيم، شيوه‌هاي بستن فله‌اي روزنامه‌ها و شكايت‌ها و اين اواخر حذف خزنده را مي‌توان شاهد بود كه اگر روش‌هاي قبلي به صورت موردي و با سروصدا پيش مي‌رفت، اين روزها در سكوت و در آرامش كامل اما كاربردي‌تر! برای همه به اجرا درمي‌آيد كه فعاليت رسانه‌ها را بي‌سروصدا محدودتر مي‌كند كه به چند نمونه اشاره مي‌شود.
1- حسن روحاني پس از 200 روز سكوت، سرانجام در شرايطي كه صداي همه درآمده است، دست به دامن رسانه‌ها شد تا با گفت‌وگوي تلويزيوني فضاي نقد و تحليل و اظهارنظر مختلف را باز كند؛ اقدامي كه به كرات و بيشتر از گذشته بايد انجام مي‌شد تا انتقاد به ضعف اطلاع‌رساني دولت اينقدر پررنگ نشود كه حتي خود دولتمردان هم به آن اذعان كنند. اگر به رويه چند ساله 2 دولت روحاني و مديرانش نگاهي انداخته شود، سياست سكوت راهكاري بوده است تا به راحتي در فضاي مبهم و سردرگمي اقدامات دولتي‌ها پيش برود كه البته بارها مورد نقد بوده است و هيچگاه دلايل روشن و قانع‌كننده‌اي مطرح نشده است و نتيجه آن شده است كه اين روزها اخبار گسترده‌اي از فساد و رانت و مشكلات بر دوش جامعه سنگيني مي‌كند.
2- «تك سخنگويي» سياستي بوده است كه در اين سال‌ها مديران دولتي را در پشت سنگر يك مقام بالاتر در امنيت نگه داشته است. در اين سال‌ها بيان دستاوردها و اعلام برنامه‌ها، مشكلات و موانع از سوي مديران دستگاه‌ها با تندترين برخوردها از سوي بالادستي‌ها مواجه شده و آنها را به انفعال در اطلاع‌رساني به مردم وارد كرده است و در اين ميان معمولاً استاندار به تنهايي وظيفه سخنگويي را بر عهده گرفته است كه در نهايت با توجه به اينكه اين روش نتوانسته است افكار عمومي را متقاعد سازد، در نهايت سطح رضايت و اعتماد را كاهش داده و اين روش محدودسازي رسانه‌ها در دسترسي به اطلاعات، به نتيجه نرسيد و فشار و تأكيد براي بازگويي دستاوردهاي دولت  ازسوی مدیران هم ديگر كارساز نشد.
3- گسترش فضاي مجازي هرچند فرصت خوبي براي اطلاع‌رساني در ايجاد فضاي آزادِ تبادل آرا و افكار بوده است، اما به دلايلي از جمله فيلترينگ، در دسترس نبودن آرشيو در آينده، ناشناخته بودن منتشركنندگان محتوا و ساير عوامل، بهترين بهانه براي مديران شد تا از رسانه‌هاي رسمي و قانوني فاصله گرفته و در اين فضا كه نياز به لزوم پاسخگويي و مسئوليت‌پذيري نيست، خود را غرق كرده و از شرّ پيگيري‌ها و اقدامات خبرنگاران و رسانه‌هاي رسمي نجات دهند كه البته اين سياست نيز در راستاي محدودسازي رسانه‌ها به نفع سكوت مديران كارساز بوده است.
4- در شرايطي كه ما شاهد تورم افسارگسيخته در كشور هستيم، دولت نه‌تنها به بهانه كسر بودجه اقدام به كاهش هزينه‌هاي فرهنگي از جمله مطبوعات و رسانه‌هاي ديگر كرده است، با ابلاغ تعرفه‌هاي آگهي 2 سال پيش( بدون توجه به افزايش هزينه‌هاي مطبوعات ،حقوق ها ودستمزد) و كاهش شديد آگهي‌ها و سفارش‌هاي داراي بار مالي به رسانه‌ها، حذف يارانه‌ها تيشه بر ريشه اقتصاد رسانه‌ها زده است تا با كاهش توان مالي رسانه، آنها را درگير مشكلاتي نمايد كه از قدرت رسانه‌ها كاسته و با پررنگ شدن حاشيه، اصل فراموش شود!
5- بي‌توجهي به تأمين نيازهاي اوليه رسانه‌ها از مواد اوليه كاغذ و زينك و مركب گرفته تا محدوديت‌هاي بيمه‌اي و عدم ارائه خدمات گسترده و باكيفيت در حوزه فناوري واینترنت و امكانات، بهترين شرايط براي تعطيلي اجباري بسياري از رسانه‌ها ايجاد شده است تا در اين شرايط با تقويت تریبونهای دولتی ورسانه‌هاي وابسته دولت و از جيب بيت‌المال ،ساير رسانه‌هاي مستقل و خصوصي تعطيل و يا تضعيف شوند. اقدامي كه منجر به كاهش شديد تيراژ گستره توزيع و حتي نيروي انساني برخلاف وعده های اشتغالزایی شده است.
6- ايجاد شبكه جزيره‌اي در ساختار دولت و اطلاع‌رساني از ديگر اتفا‌هاي اين روز مواجهه دولتي‌ها با پاسخگويي به گروه‌هاي اجتماعي مختلف است. به طور مشخص هر مجموعه دولتي با ايجاد شبكه‌اي از افراد، گروه‌ها و رسانه‌هاي خاص فعاليت خود را در اين محدوده با گروه مخاطبان خاص تعريف كرده است كه نه‌تنها تمامي اين عوامل قابل كنترل مي‌باشند، بلكه از گسترش اطلاعات در جامعه گسترده‌تر جلوگيري كرده و اين محدوديت اطلاع‌رساني مانع از ايجاد بازخوردهاي گسترده از سوي جامعه به دليل بي‌خبري مي‌شود.
7- به منتقدان همواره در مقابل صاحب‌منصبان اتهاماتي وارد مي‌شود تا با اين روش به جاي پاسخگويي تاكتيك عقب‌نشيني از سوي منتقد به اجرا درآيد كه براي اين منظور «دشمن» اسم رمز مسئولان شده است و در هر فضايي كه ياراي پاسخگويي نبوده و دستشان خالي بوده است، با وصل كردن رسانه‌ها و خبرنگاران به دشمنان داخلي و خارجي آنان را وادار به سكوت كنند؛ تاكتيكي كه اين روزها به خوبي جواب داده و بدون توجه به كارنامه درخشان رسانه، خبرنگار و يا منتقدان، آنان راباتهمت در اصطلاح مهره سوخته در مقابل نظام مي‌كند!
8- حال و روز رسانه‌ها به دلايل بالا و بسياري از دلايل ديگر خوب نيست. اتفاقي كه به صورت گسترده با سياست و يا ندانم‌كاري دولتي‌ها در اين وادي روي داده است. روزگاري خبرنگاران دغدغه بيمه و معيشت داشتند اما اين روزها مهمتر از آن نگران از دست دادن شغل و تعطيلي جريان رسانه‌اي كشور هستند؛ جرياني كه راه‌باريكه‌هاي ارتباطي دولتي‌ها و مردم را قطع كرده و روحيه نااميدي را بيش از پيش تقويت و زمينه اعتراضات بيشتر را مهيا مي‌كند.
در اين شرايط سياست تحريم و توبيخ  و اقدامات بخشنامه‌اي نمي‌تواند چاره‌ساز باشد و يكي ديگر از گروه‌ها كه همانا خبرنگاران و جامعه رسانه‌اي حامي دولت تدبير بوده است، از ميدان به در خواهند شد و دولت بيش از پيش تنهاتر خواهد بود.
9- همه قبول دارند كه شرايط جامعه چه در خارج از مرزها و چه در داخل مناسب نيست و با بازگشت تحريم‌ها و تلاطم معيشت و زندگي مردم، جامعه نياز به تزريق آرامش و اميد است و در اين راه بهترين گروه براي تزريق آرامش و افزايش سطح اعتماد عمومي، رسانه‌ها هستند.
وزير محترم اطلاعات درهفته های گذشته  در شوراي اداري استان از رسانه‌ها و نخبگان خواست تا روحيه اميد را در جامعه تزريق كرده و مردم را به آينده خوشبين و اميدوار كنند. بايد سؤال كرد در شرايطي كه مطبوعات و اهالي رسانه امنيت شغلي خود را در خطر مي‌بينند و با انواع تهمت‌ها و افترا و برخوردها و بستن در به روي خبرنگاران مواجه هستند و مديران قانوني را كه خودِ دولت تصويب و ابلاغ كرده است را به تمسخر گرفته و حق دسترسي آزاد به اطلاعات را از مردم دريغ مي‌كنند، مطبوعات با كدام اميد در جامعه اعتماد، اميد و تقويت سرمايه‌هاي اجتماعي را داد زده و ترويج كنند؟!
17 مرداد روز تجديد میثاق دوباره خبرنگاران و جامعه رسانه‌اي استان با آرمان‌هاي امام و انقلاب و شهداست. اين گروه هيچگاه خسته نمي‌شوند. مي‌مانند، مي‌سازند و دولت‌ها و دولتمردان مي‌آيند و مي‌روند. ماندگار باشيد!
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com