جذب سرمایه‌گذار در رویدادهای جهانی مغفول ماند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 16 مرداد 1399 - شماره 3821
 
امروز : يكشنبه ، 19 مرداد 1399

Today : Sun, August 9, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  85481 تاریخ انتشار:  1397-07-26 - 09:38 تعداد بازدید:  1365
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رویکرد اقتصادی لازمه توسعه با همدان 2018
جذب سرمایه‌گذار در رویدادهای جهانی مغفول ماند

سرمقاله
رویدادی که در صورت برخورداری از برنامه ای جامع، صحیح و کارشناسانه می تواند سکوی پرتاپی برای حرکت و پیشرفت گردشگری شهر تبریز محسوب شود. حرکتی که مد نظر سازمان جهانی گردشگری و ACD  از انتخاب همدان به عنوان میزبان اجلاس جهانی و  پایتخت 
گردشگری آسیا می باشد. رویداد همدان ۲۰۱۸ در کنار سایر تاثیرات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی می تواند فصل آغازینی برای تاثیرات اقتصادی در شهر همدان  نیز باشد. 
تاثیرات اقتصادی که در وضع موجود شهر کاملا به آن احساس نیاز می شود. اغلب نگاهها به رویداد همدان  ۲۰۱۸ عمدتا فرهنگی است در صورتی که چنانچه خواهان ورود گردشگران انبوه به شهرهمدان  هستیم باید برنامه ای با رویکردی اقتصادی داشته باشیم. داشتن رویکرد اقتصادی نیازمند حضور و مشارکت سرمایه گذار داخلی و خارجی برای توسعه زیرساخت های گردشگری است که برای رویداد همدان  ۲۰۱۸ جذب سرمایه گذار بسیار پایین تر از حد انتظار است.
درآمد های حاصل از صنعت گردشگری نوعی سرمایه گذاری غیر مستقیم خارجی در داخل کشور است و اثرهای انبساطی آن در کلیه بخش های اقتصادی ، اثرهای توسعه ای دارد. به همین دلیل برنامه ریزی عامل مهمی برای دستیابی به موفقیت در بخش گردشگری است که مجریان امر را بر آن می دارد تا بر اساس محدودیت زمانی ، خود را به نقطه عطف دیدگاه سیاست گذاران نزدیک کنند. صنعت گردشگری و سهم آن در اقتصاد ملی کشورها از جمله مباحث مهمی است که مورد توجه صاحبان امر قرار گرفته است و ارتباط تنگاتنگی با صنایع دیگری مانند هتلداری ، حمل و نقل، آژانس های مسافرتی ، صنایع دستی ، رستوران داری ، صنایع غذایی ، کشاورزی و... دارد.
در حال حاضر، اقتصاد و صنعت ایران یکی از استثنایی ترین شرایط اقتصادی دنیا را دارا است، از طرفی شرایط اولیه برای تولید مانند نیروی کار و انرژی بسیار ارزان و... در وضعیت بسیار مناسب قرار دارد اما دخالت های بیشتر دولت در فعالیت های اقتصادی ، مدیریت بسیار ضغیف مدیران مربوطه، تبلیغات منفی خارجی و تحریم اقتصادی باعث شده است که سرمایه گذاران خارجی از سرمایه گذاری در ایران استقبال نکنند. تجربه کشورهای جنوب شرق آسیا و کشورهای عربی نشان می دهد که تنها با اتکا بر دو معیار گسترش گردشگری و سرمایه گذاری خارجی می توان اقتصاد یک کشور را با تحولات اساسی رو به رو کرد.
 از طرفی دیگر بنابر تحلیل کارشناسان، جذب سرمایه گذاری خارجی ، کلید تحول صنعتی و اقتصادی کشور محسوب می شود. 
معمولا گردشگران بهترین و در دسترس ترین صادرکنندگان صنایع هر کشور محسوب می شوند و حتی بسیاری از کشورهای توریستی دنیا با ایجاد جشنواره های خرید و نمایشگاه های بین المللی ، همچنین تخفیف ویژه ای در زمینه حمل و نقل و امکانات اقامتی تلاش می کنند تا گردشگران را به منظور خرید صنایع داخلی خود و همچنین فروش خدمات به کشورشان بکشانند. 
متاسفانه در ایران اکثر این جشنواره ها فقط برای خریداران داخلی بر پا می شود. در حال حاضر فعالیت های خدماتی مانند حمل و نقل ، هتلداری و مراکز تفریحی و سیاحتی در ابتدایی ترین وضعیت ممکن نسبت به کشورهای دیگر قرار دارد. 
به همین دلیل ما باید با بستر سازی مناسب از نظر فرهنگی و اجتماعی و با سیاست های تشویقی از نظر اقتصادی و ایجاد نمایشگاه های بین المللی در تمام زمینه ها بتوانیم شرایط مناسب سرمایه گذاری خارجی را فراهم سازیم و در نتیجه باعث توسعه گردشگران و افزایش میزان سرمایه گذاری های خارجی در داخل کشورمان شویم. صنعت گردشگری همواره در پی ایجاد فرصت هایی برای جذب افراد بیکار و از جمله جوانان هر جامعه است و این به معنای مقابله با یکی از بزرگ ترین معضلات کشورهای در حال توسعه یعنی بیکاری می باشد.
 اغلب فعالیت ها و تلاش هایی که در جهت به وجود آمدن مشاغل جدید به کار بسته می شوند ، توام با یکسری دگرگونی و تغییراتی بوده و اغلب در جهت کمتر کردن هزینه های مربوط به تولیدات بخش کشاورزی، رهایی از بخش های تولیدی بیمار یا ضعیف یا بخش های جنبی و خدماتی است که تمامی موارد برشمرده شده نیز در کنار مشکلات خاص و مربوط به خود می باشند. 
صنعت گردشگری ، دنیای مربوط به خود را دارد و به لحاظ شکل و محتوای کار، چشم اندازها و امتیازات ، برتری هایی نسبت به مشاغل دیگر دارد. در صنعت گردشگری و مشاغل وابسته به آن می توان شاهد بکارگیری افراد متخصص تا رده های بسیار پایین شغلی بود.
 دراین راستا افراد جوان امکان جذب بیشتری در این بخش دارند. همچنین افرادی که نمی توانند جذب کارهای تمام وقت شوند در این صنعت فرصت جذب خواهند داشت. صنعت گردشگری با گسترش فراگیر و همه جانبه، فرصت انتخاب بیشتری برای جویندگان کار فراهم می سازد و افراد قادر هستند در مراکز مختلف شهری و یا روستایی حسب میل و اراده خود جذب این بخش شوند.
با وجود اهمیت بی بدیل صنعت جهانگردی در توسعه و شکوفایی اقتصادی ، سیاست گذاری های مناسبی در خصوص ارتقاء آن در کشورمان صورت نپذیرفته و عمده تلاش های مربوط به توسعه صنعت جهانگردی در دهه های اخیر ، معطوف به رهیافت های تشویقی و تبلیغاتی و یا به عبارتی تقاضا محور بوده اند.
 در این راستا بیشتر هدفگذاری ها و وضع دستورالعمل های اجرایی معطوف به خصوصی سازی واحد های اقامتی ، تبلیغات جهانگردی ، آموزش نیروی انسانی، سیاست های تشویقی ساخت تأسیسات ایرانگردی و جهانگردی، تخفیف های مالیاتی و ... بوده که بیشتر جذب تقاضا را مد نظر قرار داده است، در حالی که چالش های پیش روی این صنعت، نه تنها استحکام و تداوم بیشتر سیاست ه ای جاذب تقاضا را طلب می کند، بلکه سیاست گذاری ابعاد عرضه و سازماندهی ساختار فعالیت بنگاهها را می طلبد.
از طرفی عوامل بسیاری وجود دارند که بر اقتصاد گردشگری تأثیر می گذارند از قبیل وسعت کشور، قدرت اقتصاد، سطح توسعه گردشگری، حجم و میزان مخارج گردشگران و فصلی بودن آن. مقصدهای بسیاری به دلایل اقلیمی مانند سرمای شدید، زمستان هایی با روزهای کوتاه، گردبادها و فصل های پرباران، گرمای شدید و... نمی توانند در تمام طول سال گردشگران را جذب کنند یا اشتغال زایی دائم و تمام وقت داشته باشند.
 طرح های توسعه گردشگری نیز گاه در یک بخش از کشور متمرکز هستند و سایر مناطق، کمتر توسعه یافته اند. تدابیری نیز برای متنوع سازی گردشگری و توزیع منافع اقتصادی آن باید اتخاذ شود.
 از طرف دیگر، برخی مکان ها از لحاظ محیطی و فرهنگی به اندازه ای آسیب پذیرند که نمی توانند توسعه گردشگری خود را ادامه دهند. بنابراین، در این مقصدها نباید منافع اقتصادی را همواره در صدر اولویت ها قرار داد. روی هم رفته می توان گفت که تأثیرات زیست محیطی و اجتماعی به طور جدایی ناپذیری با تأثیرات اقتصادی گره خورده اند. دولت و شرکت های خصوصیِ توسعه باید این موضوع را درک کرده و به آن بها دهند.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com