حذف خرید ازسبدخانواده همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 25 شهريور 1400 - شماره 4129
 
امروز : جمعه ، 26 شهريور 1400

Today : Fri, September 17, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  92244 تاریخ انتشار:  1398-01-27 - 08:32 تعداد بازدید:  1835
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

حذف خرید ازسبدخانواده

نویسنده : غزل اسلامی

سرمقاله

■ باپایین آمدن قدرت خرید وپایان احتکار خانگی بسیاری خانوارها مشکل خواهند داشت


 برخی می‌گویند مردم چقدر خرید می‌کنند! دروغ می‌گویند پول نیست؛ تعدادی هم می‌گویند گرانی شده، پول نیست مایحتاج زندگی را بخریم.
آنها که زیاد می‌خرند قشر متوسط و متوسط به پایین جامعه هستند که با پول‌ها و درآمدهایی که به دستشان می‌رسد، خرید می‌کنند تا  نخست ارزش پول خود را حفظ کنند، دوم با کمبودهایی که احساس می‌کنند در آینده ممکن است به وجود بیاید، مواجه نشوند. آنها نایاب شدن پوشک بچه و رب گوجه فرنگی و سپس چند برابر شدن قیمت آنها را به خاطر می‌آورند.
اما آنها که توان خریدشان را از دست داده‌اند قشر ضعیف جامعه هستند که نه کالاهای موجود در مغازه‌هایشان به چند برابر قیمت رسیده و نه با افزایش درآمد مواجه شده‌اند.
بسیاری از آنها کارگران و یا قشر کم دست جامعه هستند که اکنون با افزایش قیمت‌ها توان خریدشان تا چند برابر پایین آمده و حالا مجبورند از ضروری‌ترین بخش‌هیا زندگی خود بزنند. آنها حتی هزینه‌های آموزشی کودکانشان را نیز کاهش داده‌اند. چون قیمت‌ها ماه به ماه یا در مواردی حتی روز به روز تغییر می‌کند بسیاری از مردم بیش از این دست به احتکار خانگی خود بزنند. آنها حتی هزینه‌های آموزش کودکانشان را نیز کاهش داده‌اند.
چون قیمت ماه به ماه یا در مواردی حتی روز به روز تغییر می‌کند بسیاری از مردم پیش از این دست به احتکار خانگی زدند و اکنون انبارهای کوچکی در منازل خود دارند. سال گذشته کارشناسان عنوان کردند ایجاد این احتکارها که در تابستان و پاییز سال 97 پررنگ‌تر بود موجب تورم در ماه‌های آینده و رکود در زمستان 97 خواهد شد.
هر چند که این احتکارها تا حدی به مردم کمک کرد تا تورم‌ها مانع خرید و استفاده برخی کالاها نشود اما همین اقلام مانند قند و شکر، روغن، دستمال کاغذی، خمیر دندان و هر آنچه که مورد مصرف روزانه خانوارهاست با افزایش قیمت مواجه شده و مردم هم آن را زیاد احساس نکردند. چون بسیاری از آنها هنوز در خانه‌های خود تعدادی از این کالاها را دارند و هنوز مجبور به خرید نشده‌اند اما گران شدن کالاهای اساسی که روزانه خرید می‌شوند مانند گوشت، پیاز و میوه، بسیار به چشم مردم می‌آید.
گوشت پاک کرده گوسفندی در همدان 130 هزار تومان و گوشت نرمه مخلوط 120 هزار تومان شده است. پیاز 14 هزار تومان و یک کیلوم سیب یا کیوی با کیفیت متوسط در بازار سرگذر 8 هزار تومان فروخته می‌شود. قیمت سیب مرغوب در بازار سرگذر 12هزار تومان و در خرده فروش‌ها تا 18 هزار تومان عرضه می‌شود.
همین دو قلم میوه سال گذشته نهایتاً 5 هزار تومان فروخته می‌شد.
حتی خانواده‌های متوسط که سال گذشته دغدغه‌ای برای خرید میوه روزانه و یا گوشت و پیاز نداشتند امسال با حساب و کتاب بیشتری می‌خرند و برخی از آنها اذعان می‌کنند که مصرفشان در چند قلم کاهش یافته است.
خانواده‌های حقوق بگیر و یا بازاری متوسط به پایین اکنون دچار چالش در خرید شده‌اند. به طوری که بسیاری از آنها می‌گویند خرید اقلام ضروری و روزانه‌شان بیشتر از 3 برابر کاهش یافته است.
حالا که متوسط به پایین جامعه جزو قشر زیر خط فقر به حساب می‌آیند اگر احتکار خانگی‌شان به پایان برسد برای تأمین مایحتاج با مشکلات اساسی‌تر مواجه می شوند.
امروز آجیل، موز، بخش عمده‌ای از میوه، میگو و ماهی از سبد خرید بسیاری از خانوار، حذف شده و با ادامه گرانی‌ها ممکن است بسیاری از اقلام دیگر نیز کالای لوکس محسوب شوند.
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com