1397-01-221397-02-01bool(false) 1397-01-221397-02-01bool(false) رسانه ای های بدهکار! همدان پیام
 
 
شنبه - 1 ارديبهشت 1397 - شماره 3174
 
امروز : شنبه ، 1 ارديبهشت 1397

Today : Sat, April 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  80961 تاریخ انتشار:  1396-05-19 - 05:46 تعداد بازدید:  193
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رسانه ای های بدهکار!

سرمقاله

1- هفدهم مرداد امسال هم مراسم گراميداشت مقام خبرنگار با حضور اهالي رسانه و تعدادي ازمديران دولتي در هتل باباطاهر به شكلي متفاوت از سال‌هاي گذشته برگزار شد. مراسمي كه به همت خانه مطبوعات و همراهي خبرنگاران و فعالان رسانه‌اي اجرا و پايان يافت. در يك بررسي كلي و بر اساس نظر همكاران رسانه‌اي اين مراسم متفاوت از سال‌هاي ديگر بود و علي‌رغم داشتن برخي اشكالات در مجموع رضايت كلي را در پي داشت. اين رضايتمندي نشان‌دهنده‌ آن است كه رسانه‌هاي استان بهتر از هر كسي مي‌توانند براي خودشان برنامه‌ريزي كرده و كارهايشان را بدون قيّم انجام دهند و البته نقدها، اشكالات و نقطه نظرات نيز به برگزاركنندگان و هيأت‌مديره منتقل مي‌شود كه ان‌شاءا... در سال‌هاي آينده اصلاح شود.
2- جلسه شامگاه سه‌شنبه فرصت خوبي براي بيان ديدگاه‌هاي علمي و صنفي  بود تا در قالب كارگاه آموزشي بتوان فضایی ايجاد كرد تا نكات علمي و فني ارائه و از ديدگاه‌هاي كارشناسي براي ارتقاي سطح رسانه‌هاي استان بيش از گذشته بهره جست كه البته حضور استاد قاضي‌زاده فرصتي بود تا برخي نكات مطرح شود هرچند كه مي‌توانست بهتر باشد.
3- اگر به  جايگاه و عملكرد رسانه‌ها نگاهي بيندازيم، مشاهده مي‌شود كه بزرگ‌ترين بنگاه‌هاي رسانه‌اي كشور وابستگي‌هاي دولتي- سياسي، كه درآمدشان از محل صندوق‌هاي اقتصادي كلان با پشتوانه ملي داشته و اغلب اين رسانه‌ها محل ارتزاق خود را از چاه‌هاي نفتي، عوارض‌هاي شهروندان و يا بودجه‌هاي دولتي  تأمين مي‌كنند و كمتر رسانه‌هايي را مي‌شناسيم كه كاملاً خصوصي و دست در جيب خود بتوانند جايگاه محكمي داشته باشند كه در اين زمينه استان همدان توانسته است همچون بسياري از توانمندي‌هايش اين توانمندي را به منصه بروز و ظهور برساند چه بسا باعث شده تا تحركي رسانه‌اي در خانواده‌ بزرگ از اهالي رسانه شكل گيرد.
4- قدرت گرفتن جايگاه رسانه‌اي در استان و جذبه‌هاي آن براي بسياري شيرين و خوشايند بوده و باعث شده است تا اشتياق به كار رسانه‌اي در استان بيش از پيش شود به طوري كه كساني كه ازگذشته به هر بهانه‌اي تعامل با رسانه داشته‌اند تلاش کنند همچنان خودرافعال رسانه معرفی کرده و در كنار آن بسياري از افراد با نگاه به اين كه رسانه‌ها به نوعي آبشخورشان از خزانه‌هاي عمومي است، خود را به اين فضا نزديك كرده و براي خود از جاذبه‌هايش كلاهي نمدين بسازند و مصداق آن علاقمندي بازنشستگان بخش دولتي و علي‌الخصوص روابط عمومي‌ها به رسانه و خدمت‌رساني در ميان خبرنگاران است!  که اين حركت با يك اقدام متقابل برای مشغول شدن اهالي رسانه در جايگاه‌هاي تخصصي روابط عمومي‌ها از سوي مديران است كه در دو حالت آن با توجه به اينكه رسانه يك شاخه از وظايف يك روابط عمومي است و خبرنگاري نيز شاخه ای از شاخه‌هاي كار رسانه‌اي است، طبيعتاً نه خبرنگاران توانسته‌اند روابط عمومي‌هاي ما را به تكاپو بيندازند و ايفاي نقش درست كنند و نه كارمندان دولتي توانسته‌اند بازي خوبي در زمين رسانه‌ها داشته باشند. اينجاست كه بايد خاستگاه سِمت جديد«كارمندخبرنگار»را بايد در استان همدان بجوييم كه كارش تأثير منفي خود را در برنامه‌های  صنفي اهالي رسانه همچون روز خبرنگار نشان مي‌دهدوتوصیه می شود هرگروه به فعالیت تخصصی خودبپردازدنه بیشتر!
5- اتفاق پاياني سخنان استاندار در مراسم 17 مرداد بار ديگر نشان داد كه مراسم‌هاي صنفي هم تبديل به فرصتي براي نصیحت‌هاي هميشگي مسئولان از جايگاه حاكميتي مي‌شود و در جايي كه مي‌توانست فرصت طرح مباحثي بنيادي‌تر شود تا انگيزه‌اي بيش از پيش براي رسانه‌ها باشد در كنار اميد به افزايش سطح تعاملات دولتي با خبرنگاران موجب شد تا چند نكته بسيار كوتاه از مصائب و مشكلات رسانه‌هاي استان رخ نمايان كند مواردي كه در سال‌هاي اخير به لطايف الحيل از كنار آن گذشته‌ايم.
 واكنش‌هاي پس از اين اتفاق متفاوت بود و فضاي خوشحالي براي عده‌اي فرصت‌طلب ایجادکرد تا چند صباحي به آن دل خوش كنند و بحث‌هاي منتقدانه و معقول دوستانی كه اين اقدام را ازجهت دفاع ازحقوق صنفی تاییدمی کنند.( بدون تأييد يا رد اصل موضوع  مناقشه که در فرصت ديگر به آن خواهيم پرداخت). نكته‌مورد توجه اهالي رسانه  تاکیدبرجایگاه ميزبانی بود واینکه بايد حرمت ميهمان را نگه مي‌داشتیم و جاي سؤال آن است كه آيا ميهمان هم حرمت ميزبان را نگه داشت؟!
* سردبیر


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com