استیضاح رئیس‌جمهور را کلید بزنید! همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 16 مرداد 1399 - شماره 3821
 
امروز : يكشنبه ، 19 مرداد 1399

Today : Sun, August 9, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  109918 تاریخ انتشار:  1399-04-16 - 08:53 تعداد بازدید:  140
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بازخواست هیأت دولت توسط نمایندگان مجلس یازدهم به خود روحانی رسید
استیضاح رئیس‌جمهور را کلید بزنید!

نویسنده : محمد ترابی

داخلی

 طرح پرسش از رئیس جمهور با امضای نزدیک به ۲۰۰ نفر تقدیم هیأت رئیسه شد
نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم از تقدیم طرح پرسش از رئیس جمهور با امضای نزدیک به 200 نفر از نمایندگان به هیأت رئیسه خبر داد.
 علی خضریان روز گذشته در توئیتر نوشت: با توجه به نابه‌سامانی‌های اقتصادی در بازار ارز، مسکن، خودرو، بی‌توجهی دولت به بخش تولید، انحراف در هزینه‌کرد ارز 4 هزار و 200 تومانی و همچنین اشتباهات دستگاه سیاست خارجی در برجام، طرح پرسش از رئیس جمهور با امضای نزدیک به 200 نفر از نمایندگان مجلس یازدهم تقدیم هیأت رئیسه شد.
از همین رو حجت‌الاسلام والمسلمین سیدناصر موسوی لاریگانی، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی که طراح پرسش از حسن روحانی است در گفت‌وگو با فارس در رابطه با این پرسش‌ها گفت: با عنایت به مفاد اصل 88 قانون اساسی و مواد 210 و 211 قانون آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی بدین‌وسیله پرسش‌های اینجانبان در 5 محور ذیل از آقای حسن روحانی رئیس‌جمهور محتــرم برای طی فـــرایند رسیدگی، ارجاع به کمیسیون تخصصی و ارائه پاسخ در صحن علنی مجلس در نخستین فرصت ممکن تقدیم می‌گردد:
1. چرا و به چه دلیل قیمت‌های ارز خارجی به‌سرعت درحال افزایش و ارزش پول ملی درحال کاهش است؟
2. دلیل ازهم‌گسیختگی اوضاع بازار مسکن، خودرو و تورم عجیب و غریب چندصد درصدی بازار مسکن چیست و چرا دولت در 7 سال گذشته هیچ اقدامی جدی برای تأمین مسکن مردم و کنترل قیمت و کیفیت خودرو انجام نداده است؟
3. در کجای برجام مرتکب اشتباه استراتژیک شده‌اید که آمریکا بدون کوچک‌ترین هزینه، از این توافق خارج و اروپا هم با پررویی تمام، همچنان خواستار اجرای کامل برجام از سوی ایران است، بدون آنکه خود به تعهداتش عمل کند، حتی در حد عملیاتی کردن طرح حقیرانه اینستکس.
4. قرار شد دولت به‌دلیل مشکلات ناشی از ویروس کرونا به واحدهای تولیدی و بخش‌های آسیب‌دیده وام اعطا کرده و کمک کند. اما صدای اعتراض همه بخش‌ها بلند است. دولت در این زمینه چه کاری کرده و چقدر کمک کرده است؟
5. از فروردین 97 که قیمت دلار دولتی 4 هزار و 200 تومان اعلام شد تا امروز چند میلیارد دلار به این قیمت عرضه شده است؟ به چه کسانی داده شده و سرنوشت این دلارها چه شده است و چه تأثیری بر کنترل تورم داشته است؟

 

■ طرح پرسش از رئیس جمهور جزو یکی از اهرم‌های نظارتی بهارستان است. در همین راستا بر اساس قانون اساسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌توانند با استفاده از حق قانونی خود از عالی‌ترین مقام اجرایی و مسئول اجرای قانون اساسی در کشور پرسش کنند.
پرسش از رئیس جمهور نخستین‌بار در مجلس دهم از سوی نمایندگان فراکسیون ولایی مطرح شد و 5 نماینده در بخش نخست، پرسش های خود را از حسن روحانی پرسیدند.
سپس رئیس جمهور به مدت ۳۰ دقیقه به پرسش‌های آنان پاسخ داد و پس از آن نیز حجت‌الاسلام ذوالنوری پشت تریبون رفته و درباره پرسش‌های مطرح‌شده نطق کرد. درنهایت روحانی در بخش دوم گفته‌های خود به این پرسش ها پاسخ گفت که پس از اتمام، طبق آئین‌نامه داخلی پارلمان، تک‌تک پرسش‌ها جداگانه به رأی گذاشته شد و در انتها نمایندگان از 4 پاسخ قانع نشده و به رئیس جمهور کارت زرد دادند. اعضای خانه ملت در ادامه می‌توانستند پرسش‌های خود را برای دریافت پاسخ مناسب به قوه قضاییه ارسال کنند. طبق قانون درصورتی‌که تعداد پرسش‌های ارسال‌شده به قوه قضاییه درباره یک رئیس جمهور به عدد 6 برسد، طرح استیضاح وی با رعایت مفاد اصل ۸۹ قانون اساسی و مواد آئین‌نامه داخلی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد، اما نمایندگان مجلس دهم تصمیم گرفتند مسأله را خاتمه دهند.
در جلسه روزگذشته (یکشنبه 15 تیرماه) مجلس شورای اسلامی وزرای امور خارجه و صنعت، معدن تجارت در صحن علنی مجلس برای پاسخگویی حاضر شدند و چهارشنبه وزیر بهداشت و درمان در صحن علنی مجلس و وزیرکشور در کمیسیون شوراهای حاضر خواهند شد.
با این‌حال پرسشی که در ذهن پیش می‌آید، این است که آغاز اختلافات میان دولت و مجلس و روند رو به تشدید این مسأله تا چه میزان فارغ از دیدگاه‌های حزبی بوده و تا چه میزان برحسب انجام به وظایف پارلمانی است؟ مجلس یازدهم که مجلسی با اکثریت جدیدالورود‌ها است و تازه حدود یک ‌ماه است که کار خود را آغاز کرده است، تا چه میزان می‌تواند این چالش را مدیریت کند تا از بروز حواشیه دیگر پیرامون مسائل مدیریتی کشور جلوگیری شود؟ و در پایان اینکه با وجود شرایط کنونی کشور از جلمه چالش شیوع ویروس کرونا، تحریم‌های و تحرکات دشمن علیه کشور و ... تا چه اندازه اقدامات مجلس در برابر دولت می‌تواند مثمر‌ثمر باشد؟

 

 اعمال پوپولیستی(عوامگرایی) یا گره‌گشایی
■ عمده نمایندگان مجلس یازدهم را همان‌طور که می‌دانید جدید‌الورودها تشکیل داده‌اند. افرادی که اگر ردصلاحیت‌های دامنه‌دار پیش از انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و حذف بسیاری از مدعیان اصلی تصاحب کرسی‌های مجلس نبود، حتی رؤیای حضور در مجلس را نیز نمی‌دیدند.
این امر به‌صورت تجربی ثابت شده است که بسیاری از نمایندگان از هر طیف با حضور چندین دوره در مجلس، تصمیمات و نظراتشان بیشتر به سوی میان‌روی گرایش پیدا می‌کند. از همین رو علاوه بر کم‌تجربه بودن مجلس‌ یازدهم و دیگر یکدستی جریانی، تحلیل‌گران از هر 2 طیف اصولگرا و اصلاح‌طلب حتی پیش از آغاز به‌کار این مجلس از تندروی برخی نمایندگان ابراز نگرانی می‌کردند.
البته در این مدت پس از آغاز به‌کار مجلس یازدهم اظهارنظر‌ها و پیشنهاد طرح‌های عجیب‌ و غریب را که اکثریت رنگ بوی افکار پوپولیستی می‌دهند، کم شاهد نبودیم، که این مسأله نیز بر ترس و نگرانی این‌دسته از تحلیل‌گران جامعه حقیقت می‌پوشاند.
درخواست تغییر نام فرودگاه مهرآباد و نامگذاری خیابانی به نام جورج فلوید، پیشنهاد ختم قرآن در جلسات مجلس، آرزوی ادامه روند تحریم‌ها علیه کشورمان، درخواست شنود مکالمات تلفنی نمایندگان مجلس که تنها بخش کوچکی از این‌دسته اظهارنظر‌های مجلسی‌ها در طول این یک ‌ماه است، می‌توان اشاره کرد.
تعریف و اعمال عوام‌گرایانه (مردم‌باور) و یا به اصطلاح پوپولیستی را می‌توان در قالب اموری ارزیابی کرد که به‌دنبال رضایت عمومی و جلب پشتیبانی و حمایت مردم در حوزه‌های مختلف است. از این رو منتخبان مردمی مجلس دهم با وجود اهمیت رضایت مردم در نحوه عمکرد ایشان در مجلس، باید به این مسأله نیز توجه کنند که عوامل مردم فارغ از علایقی در پیگیری اخبار سیاسی دارند در تشخیص صلاحیت تصمیمات اتخاذی در مجلس کارشناس نبوده و تخصص ندارد. از این رو رضایت افکار عمومی به‌عنوان نخستین رسالت نمایندگی، می‌توان مجلس را به سمت تصمیمات غیرتخصصی هدایت کند. همان‌طور که شاهد آن هستیم که نمایندگان مجلس یازدهم در برخی طرح‌ها و پیشنهاد‌های خود شأن و عملکرد مجلس را تا سطح شهرداری‌های منطقه‌ای(طرح تغییر نام خیابان و فرودگاه‌ها) و یا حتی هیأت امنای مساجد(طرح وام ازدواج جوانان با استفاده از ودیعه مسکن نمایندگان) پایین آورده‌اند.
از این رو بر نیت‌ برخی نمایندگان مجلس برای تقابل با دولت به‌دلیل شرایط نامساعد کشور برای رضایت رأی‌دهندگان حوزه انتخاباتی خود بوده و در این زمینه نگاه کارشناسانه و صلاح‌بین در بعد کشوری فارغ هستند.

 

  رقبای قدیمی
■ یکی از دلایلی که میان‌روهای اصول‌گرایان در مجلس یازدهم به ریاست حمیدرضا حاجی‌بابایی تمایل بیشتری برای نشستن بر کرسی ریاست مجلس یازدهم نشان‌ می‌دادند، علاقه قالیباف به پست ریاست جمهوری بود. این مسأله موجب شده بود که میان‌روهای اصولگرایان مجلس یازدهم از این نگران شوند، یک اینکه قالیباف سال آینده در رقابت انتخاباتی ریاست جمهوری کاندید شود، دوم، اینکه در پست ریاست‌مجلس با رقیب انتخاباتی قدیمی خود نتواند آن‌طور که باید سازش کند.
پس از نسشتن قالیباف بر صندلی به‌جا مانده از علی لاریجانی، وی اظهار کرد که علاقه‌ای برای شرکت در انتخابات 1400 ندارد. با این‌حال برخی تحلیل‌گران تشکیل نشدن سران 3 قوه در یک‌ماهه اخیر و پس از انتخاب قالیباف در سمت ریاست مجلس را در اختلافات میان رئیس دولت و رئیس مجلس ریشه‌یابی می‌کنند.
 با این‌حال فارغ از این موضوع، نمایندگان مجلس یازدهم شورای اسلامی و کابینه‌دولت دوازدهم با وجود اظهاراتشان مبنی بر تمایل برای همکاری‌های بیشتر میان 2 قوه، شاهد آن هستیم که در یک ماه اخیر پس از مراسم افتتاحیه مجلس شورای اسلامی، احضار وزرای دولت دوازدهم به مجلس و زمزمه‌های استیضاح اعضای هیأت دولت به طرح پرسش از خود روحانی و عقیده برخی نمایندگان به استیضاح خود رئیس دولت هستیم.
طبق گزارش منتشرشده از ایلنا، نماینده خمینی‌شهر روزگذشته در صحن علنی مجلس با بیان اینکه بنشینیم حرف‌های صدتا یک غاز وزرا را بشنویم، به جایی نمی‌رسد، خطاب به قالیباف گفت: تذکر به آقای ظریف مثنوی هفتادمن خواهد شد و باید قاضی عادلی باشد و نه فقط آقای ظریف، بلکه آقای حسن روحانی را به‌دلیل خیانت‌هایی که به این مملکت کردند باید به محاکمه بکشند.
محمدتقی نقدعلی در ادامه افزود:‌ سیاستی که آقای ظریف در پیش گرفته و برجامی که امضا کرد، به شکلی است که سیستم ماشه را بر ما حاکم کرد؛ آیا این مخالف اصل یکصد و ۱۵۲ قانون اساسی نیست که بر سیاست اقتدار و عزت و نبود سلطه قدرت‌های خارجی بر کشور تأکید می‌کند؟
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی همان نماینده‌ای است که چند وقت پیش خواستار فیلتر شبکه‌های مجازی از جمله اینستا‌گرام شده بود.
از سوی دیگر رفتار‌هایی دور از شأن و با زمینه‌های افراطی‌گری نمایندگان و دولتی‌ها با یکدیگر ظن بر وجود ریشه اختلافات حزبی در نوع تصمیمات اخیر این 2 قوه به‌ویژه مجلس‌ها را بیشتر می‌کند.
روزگذشته هنگامی که سخنان نمایندگان به اتمام رسید و زمانی که وزیر امورخارجه پشت تریبون قرار گرفت تا پاسخ پرسش ها را بدهد، عده‌ای از آنان با اعلام اخطار قانون اساسی خواهان صحبت شدند که رئیس مجلس بارها تذکر داد: «اجازه بدهید صحبت‌های وزیر امورخارجه تمام شود بعداً» اما نمایندگان به صحبت‌های رئیس مجلس توجه نکردند و با داد و فریاد خواهان دادن اخطار شدند.
ظریف که آغاز به سخن گفتن کرد؛ عده‌ای از نمایندگان با فریاد وی را دروغگو خطاب کردند، وی گفت: شما من را ذلیل دروغگو خطاب کردید، درصورتی‌که مقام رهبری به من صفت شجاع و صادق گفتند. اگر از حاج قاسم می‌گویید، بدانید که هر هفته با او جلسه داشتم و هر اتفاقی در منطقه می‌افتاد با هماهنگی کامل بود. اگر شما نمی‌دانید، بپرسید.
در این هنگام یکی از نمایندگان گفت: ظریف به ما توهین می‌کند و می‌گوید شما نفهم هستید.
ظریف گفت: شما نماینده ملت هستید من سر تعظیم فرود می‌آورم که چنین چیزی گفتم! من در برابر نمایندگان ملت شریف ایران با کمال خضوع می‌ایستم و با گوش جان به صحبت‌ها، انتقادات و سخنان‌شان گوش می‌دهم.
زمانی که سخنان ظریف پایان یافت کریمی قدوسی آغاز به شعار دادن علیه ظریف کرد و گفت: «مرگ بر دروغگو و چند نفری هم وی را همراهی کردند.» در انتها ظریف عنوان کرد: ممنونم از میهمان‌نوازی شما.

 

فرصت‌سوزی هزینه‌ گزاف ناهماهنگی‌های داخلی است
همانطور که می‌دانید پس از یک دهه تلاش در چندین دولت کشورمان، دولت حسن روحانی توسط تیم مذاکره‌کننده خود به سرپرستی‌ محمدجواد ظریف توانست با کشور‌های ابرقدرت جهان(5+1) به توافقی با عنوان برجام برسد. درباره قدرت حقوقی این معاهده به‌نفع کشورمان بار‌ها از زبان تحلیل‌گران و مقامات کشور‌های دیگر شنیده‌ایم و انزوای ایالات متحده در آخرین جلسه شورای امنیت را می‌توان سندی بر راستی این ادعا دانست.
البته نمی‌توان منکر نرسیدن به خواسته‌ها در توافق برجام شد. با این‌حال در روز‌های ابتدایی این معاهده شاهد روند رو به رشد اتفاقات اقتصادی و مالی خوبی در کشور بودیم که با روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی ایالات متحده رشته‌ آن پاره شد.
با نزدیک بودن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و محتمل بودن شکست این رئیس‌جمهوری در این عرصه رقابتی و نسبت به وعده‌های رقیب انتخاباتی ترامپ و فشاری که بر وی برای بازگشت به برجام درصورت پیروزی در انتخابات هست، می‌توان نیم نگاهی نیز به این موضوع برای اتخاذ موضع داشت.
نمایندگان مجلس یازدهم باید توجه داشته باشند که خواست مذاکرات و رفع تحریم‌ها از دولت یازدهم و دوازدهم آغاز نشده است. از سوی دیگر برای رسیدن به این توافق کشور متحمل هزینه‌های زمانی و مالی فراوانی‌ بوده است. از این رو انتظار می‌رود که دولت و مجلس با توجه به صلاح مملکت در شرایط نابه‌سامان فعلی بیشترین هماهنگی را با یکدیگر داشته و از مسائل حاشیه‌ای و حزبی پرهیز کنند.

 

 

 سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی نیست
■ امروز مهمتر از هر چیزی انسجام درونی است، زیرا سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی نبوده و باید از هر دوگانه‌سازی و دعوای جناحی در این حوزه اجتناب شود.
به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه کشورمان در جلسه علنی روزگذشته مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی مسائل سیاست خارجی و دیپلماسی اقتصادی بیان کرد: امروز دنیا شاهد یک تحول عمده در روابط بین‌الملل است که شاید از صد سال پیش و لااقل از ۷۰ سال گذشته و پس از پایان جنگ جهانی دوم بی‌سابقه است. این تغییرات در روابط بین‌المللی بنیادی بوده و ماهیت بسیاری از مفاهیم در روابط بین‌الملل درحال تغییر است.
محمدجواد ظریف وزیر خارجه در ادامه اظهار کرد: از پایان امپراطوری شرق این تحول آغاز شد و غربی‌ها فکر می‌کردند پایان امپراطوری شرق یعنی پیروزی جبهه غرب، اما به‌زودی فهمیدند شرایط جدیدی بر روابط بین‌الملل حاکم شده و آنها اشتباه برداشتی در دهه ۹۰ میلادی داشتند که هنوز غرب تاوان آن اشتباه را می‌پردازد. آنچه که ر شرایط گذار بین‌الملل حائز اهمیت است و ما حدود ۳۰ سال است که در آن قرار داریم، فهم دقیق و نبود اشتباه است. هر کشوری که در شرایط گذار در تاریخ دچار اشتباه شده با شکست روبه‌رو شده است.
وی در ادامه افزود: متأسفانه ایران نیز در تاریخ معاصر و در دوران پیش از انقلاب نتوانسته نقش به‌سزایی را در شرایط گذار ایفا کند و فرصت‌ها را از دست داده است، زیرا جهت‌گیری جهانی را نشناخته و از انسجام داخلی بهره‌مند نبوده است. در شرایط گذار با تدبیر و شجاعت می‌توان کشور را به‌گونه‌ای مدیریت کرد که به‌سود منافع کشور حرکت کنیم.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com