1398-01-231398-02-02bool(false) نظارت بر بازار میوه سخت است همدان پیام
 
 
دوشنبه - 2 ارديبهشت 1398 - شماره 3453
 
امروز : دوشنبه ، 2 ارديبهشت 1398

Today : Mon, April 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84994 تاریخ انتشار:  1397-06-18 - 08:55 تعداد بازدید:  78
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تاکيد بر توزيع نظامند محصولات کشاورزي
نظارت بر بازار میوه سخت است

داخلی


رئیس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان درباره گرانی میوه در بازار و نظارت بر تخلفات میادین میوه و تره‌بار همدان اظهار کرد: نظارت کالاهایی که در حوزه اختیار ماست از نرخ نسبتا ثابتی برخوردار است اما باید دانست که نظارت بر میوه و تره‌بار مانند نظارت بر محصولات صنعتی نیست چرا که یک محصول صنعتی که دارای بارکد و قیمت مشخص است، در همه جا همان قیمت را دارد اما میوه و تره‌بار دارای این نظام بسته‌بندی و توزیع نیست.
علیرضا شجاعی در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با درجه‌بندی میوه‌ها در میدان‌بار همدان عنوان کرد: با توجه به اینکه محصولات کشاورزی نظام توزیع مشخصی ندارند درجه‌بندی آنها در میدان‌بار صورت می‌گیر و ملاک برای درجه یک دانستن آن به طور مثال درشت بودن میوه و در یک ردیف چیده شدن آن است در حالیکه امکان دارد از نظر کیفی از میوه‌های ریزتر هم کیفیت پایین‌تری داشته باشد.
شجاعی در رابطه با افزایش قیمت میوه اعلام کرد: برای قیمت‌گذاری عموما به قیمت عرف بازار توجه می‌شود؛ به عنوان مثال با توجه به قیمت همان جنس در شهرهای اطراف مانند زنجان، مرکزی، کردستان و لرستان قیمت را کمی بالاتر یا پایین‌تر تعیین می‌کنیم اما به هرحال میوه به صورت فله از نواحی مختلف وارد می‌شود و کشاورزانی که محصولاتش را خودش به میادین و بازارها می‌رسانند هزینه‌های مالیات، عوارض شهرداری و ... را نمی‌پردازند.
وی در رابطه با دستفروشان و چرخی‌های میوه موجود در خیابان باباطاهر و شهدا نیز خاطرنشان کرد: قیمت میوه‌هایی که دستفروشان می‌فروشند با وجود کیفیت بالایی که دارد، مبلغ کمتری دارند و این به علت کاهش عوامل هزینه‌زا برای فرد است.
شجاعی درباره میوه‌های وارداتی گفت: با توجه به بالا رفتن نرخ ارز هیچ میوه‌ای چه قانونی و چه به صورت قاچاق وارد کشور نمی‌شود مگر موز و انبه که همواره به صورت عام و همیشگی وارد می‌شده و در شرکت‌های نگهداری آن طبق دستورالعمل‌ها قیمت‌گذاری و درجه‌بندی می‌شود و انبه هم بدین صورت است چرا که اگر مستقیم از هند وارد ایران شود، خراب شده و از بین می‌رود.
وی در پایان اظهار کرد: در حال حاضر انبه و موز از میوه‌های لوکس محسوب می‌شوند و افزایش نرخ دلار ثانویه که 3200 تومان بوده به 8000 تومان باعث افزایش قیمت شده به طوریکه موز چیکیتا قبلا 5000-5200 تومان بوده و حالا 11000 تومان شده که 100 درصد افزایش قیمت داشته است اما با توجه به اینکه مراحل نگهداری و رسیدگی به آن در داخل صورت می‌گیرد باعث تعدیل قیمت می‌شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com