1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) عزاداري با بََزَک خرافات همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85080 تاریخ انتشار:  1397-06-26 - 23:57 تعداد بازدید:  120
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

عزاداريهاي محرم نشان از زنده بودن راه امام حسين(ع)
عزاداري با بََزَک خرافات

نویسنده : سردار فارسی

داخلی

سوگواری ماه محرم و عزاداری‌ها در واقع یادبودی است به مناسبت شهادت امام حسین(ع) و یاران با وفایش که در محرم سال 61 هجری در کربلا با ایستادگی در مقابل ظلم و جور زمان و در راستای احیای اسلام ناب محمدی به دست یزدیان به شهادت رسیدند.

سوگواری برای ابا عبدا...  حسین(ع) مختص ماه محرم نیست و در طول سال به فراخور هیأت‌های مذهبی و مردم برای امام سوم خود عزاداری و نوحه خوانی می‌کنند. عزاداری برای امام سوم شیعیان از جایگاه والایی نزد مردم برخوردار است و این سوگواری در طول تاریخ همواره به صورت خودجوش توسط مردم انجام شده و هر ساله نیز با حفظ آئین‌هایی ادامه یافته است.

سوگواری محرم از روز نخست آغاز و تا ظهر دهم محرم که عاشوراست ادامه یافته و در این روز به اوج خود می‌رسد و در شب روز دهم، شام غریبان برگزار می‌شود و در روز 12 محرم « سوم امام حسین» برگزار و در روز 16 محرم نیز مراسمی تحت عنوان «هفتم امام حسین» و همین طور در 20 صفر نیز مراسم «اربعین» با شکوه هر چه تمام تر برگزار می‌شود.

در خصوص سابقه عزاداری برای امام حسین(ع)، ابن اثیر در «الکامل فی التاریخ»، درباره نخستین سوگواری رسمی-اجتماعی در رویدادهای سال ۳۵۲ق نوشته است که: معزالدوله دیلمی در بغداد دستور داد که «مردم در روز عاشورا دکان‌هایشان را ببندند، خرید و فروش در بازارها را لغو کنند، زاری کنند، گنبدها و مزارها را آماده سازند، زنان موهایشان را چاک کنند و سر روی را سیاه‌پوش کنند... و این نخستین روزی بود که برای حسین(ع) زاری شد.»

همدان نیز سابقه طولانی در عزاداری برای امام سوم شیعیان و شهیدان کربلا دارد که هیئت‌های مختلف در محلات شهر از سال‌های گذشته تشکیل شدند و این هیئت‌ها هر ساله با سیاه پوش کردن سطح محلات، تشکیل دسته‌های سینه زنی و زنجیر زنی در حسینیه‌ها، تکیه‌ها، مساجد، زینبیه‌ و... جمع شده به عزاداری می‌پردازند.

در سال‌های اخیر شاهد هستیم که در برخی موارد رنگ و بوی عزاداری‌ها تغییر کرده و علاوه بر اینکه سنت‌های آئینی حفظ شده و به راه خود ادامه می‌دهد اما راه اندازی ایستگاه‌های صلواتی با هدف توزیع چای و شربت نذری رواج یافته و این محل‌ها به صورتی شاید افراطی به جلو حرکت می‌کنند و در سطح محلات خصوصا در مناطق پایین شهر و شهرک‌ها بسیار زیاد هستند و اکثر این ایستگاه‌ها نیز توسط نونهالان و نوجوانان اداره می‌شود.

با گشتی در سطح شهر مشاهده می‌کنیم که محلات مختلف شهر با نصب بیرق‌های سیاه و برپایی ایستگاه‌های صلواتی سعی دارند که سوگواری محرم را به شکلی مناسب برگزار کنند.

جوانان با شور و اشتیاقی خاص به شعار نویسی بر روی خودروها مشغول هستند و در نقاط مختلف شهر این کار انجام می‌شود و در واقع این موضوع نیز به یکی از فرهنگ‌های محرم تبدیل گشته است.

حرکت دسته‌های عزاداری در سطح شهر هر یک از آنان سعی دارند با پیروی از سنت‌های گذشته از جمله علمداری و سقایی از یکسو و استفاده از طبل‌های  بزرگ برای ایجاد شور در بین دسته‌های عزاداری از سوی دیگر اقدام کنند.

 حضور نونهالان و نوجوانان در عزاداری‌ها شور آفرین است

حضور نونهالان و نوجوانان در هیأت‌ها، ایستگاه‌های صلواتی و دسته‌های سینه زنی نیز شور آفرین بوده و آنها با اشتیاقی خاص در مراسم سوگواری حضور می‌یابند.

برخی از هیأ‌ت‌ها و دسته‌های عزاداری در سطح شهر از جمله زینبیه، بیت العباس، مکتب قرآن، امامزاده یحیی و... به خاطر سابقه در برگزاری مراسم‌های عزاداری افراد بیشتری را به خود جذب کرده و سعی در حفظ سنت‌ها و آئین‌های سوگواری دارند. یکی از شهروندان همدانی در این باره می‌گوید: برپایی ایستگاه صلواتی برای پذیرایی از عزاداران امام حسین(ع) اتفاق مبارکی است اما باید توجه کنیم که تعداد آنها به قدری زیاد شده که احساس می‌کنیم هرکس فقط به خود می‌اندیشد و بوی وحدت از این نوع آئین استشمام نمی‌شود.

علی احمدی اضافه می‌کند: اکثر این ایستگاه‌ها چای و شربت توزیع می‌کنند و برای این کار کودکانی سینی به دست به وسط خیابان می‌آیند و با توقف خودروها باعث ترافیک و اذیت و آزار برخی افراد می‌شوند که این موضوع با روح و فلسفه سوگواری برای حضرت ابا عبدا... حسین(ع) در مغایرت است، زیرا در عزاداری‌های سنتی هرگز مزاحمتی برای فردی ایجاد نمی‌شد.

 مردم از ریختن لیوان‌های یکبار مصرف در کف خیابان‌ها پرهیز کنند

او ادامه می‌دهد: مسئله دیگر که بسیار حائز اهمیت است موضوع ریختن لیوان‌های یکبار مصرف کف کوچه و خیابان است که حرکتی بسیار زشت و دور از شأن شیعه است و باید علاوه بر احترام گذاشتن به شعائر دینی به حفظ زیبایی شهر و همین طور جلوگیری از تخریب طبیعت با آلوده کردن آن توجه شود.

یکی دیگر از شهروندان با اشاره به شعار نویسی بر روی خودروها، گفت: مسئله شعار نویسی بر روی خودروها بیش از یک دهه است که رواج یافته و هرساله نیز تکرار می‌شود اما در برخی موارد شاهد هستیم که شعارهای ناپسند و یا تصاویری که چهره‌ای نامطلوب از اسلام ارائه می‌دهد بر روی خودروها نقاشی می‌شود که باید از این موارد خودداری کرد.

مهدی خادمی بیان کرد: گوش دادن به مداحی داخل خودرو با صدای بلند زیبنده نیست و افراد اگر می‌خواهند نوحه‌ای را گوش دهند باید مراقب باشند که مردم از صدای بلند ناراحت نشوند.

او ادامه داد: حضور نونهالان و نوجوانان در دسته‌های عزاداری و ایستگاه‌های صلواتی را باید به فال نیک گرفت که فرهنگ عاشورا و نهضت امام حسین(ع) آنقدر مشتاق دارد که در هجمه‌های فضای مجازی، این افراد را فرهنگ امام حسین به خود جذب کرده و آنها را با قیام کربلا مانوس می‌کند.

خادمی اضافه کرد: نباید حضور نوجوانان در هیأت‌ها را کمرنگ کرد بلکه باید از آن استقبال کنیم تا فرهنگ عاشورا به فرزندانمان منتقل شود.

 راه امام حسین(ع) همچنان زنده است

حسین رجبی؛ مداح اهل بیت(ع) با بیان اینکه عزاداری سیدالشهدا(ع) با سوگواری برای دیگر ائمه اطهار(ع) متفاوت است، گفت: تمام مردم با شور و اشتیاق به استقبال عزاداری امام حسین می‌روند و در سطح شهر و حتی در سطح دنیا عزاداری برگزار می‌شود.

او برگزاری عزاداری‌ها را نشانگر مظلومیت و غربت امام حسین دانست و بیان کرد: با برگزاری مراسم شیرخوارگان حسینی در سطح کشور و  بیش از 40 کشور این پیام را دریافت می‌کنیم که راه امام حسین همچنان ادامه داشته و زنده است. این مداح اهل بیت(ع) معتقد است که همدان همچنان شکل و شمایل سوگواری سنتی را حفظ کرده و هیأت‌های سنتی با رویکرد آئین‌های سنتی در سطح شهر دسته‌های عزاداری راه می‌اندازند و هیئت‌های جوان نیز شور حسینی را حفظ می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان نیز همواره بر دوری از خرافات در آئین‌ها و بر حفظ سنت‌های آئینی محرم و نهضت عاشورا تاکید کرده است و بر ایجاد انسجام و وحدت در عزاداری‌ها تاکید می‌ورزد.

امید است که هیأت مذهبی به سمت وحدت و انسجام و یکپارچگی در عزاداری‌ها حرکت کنند و از بروز برخی خرافات و بدعت‌ها در آئین‌های سوگواری جلوگیری شود زیرا بروز بدعت‌ها می‌تواند در انتقال فرهنگ ناب عاشورا به نسل‌های جوان آسیب برساند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com