1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) آغازفعالیت سومین ایستگاه تحقیقاتی کشور درهمدان همدان پیام
 
 
سه شنبه - 4 تير 1398 - شماره 3504
 
امروز : سه شنبه ، 4 تير 1398

Today : Tue, June 25, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85179 تاریخ انتشار:  1397-07-07 - 21:59 تعداد بازدید:  84
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

آغازفعالیت سومین ایستگاه تحقیقاتی کشور درهمدان

داخلی

حوزه معروف و نمایشی گنبد در فاصله ۳۵ کیلومتری جنوب شهرستان همدان با مساحتی معادل ۴۴۵ هکتار دارای سه زیر حوزه  (نمونه ۱۵۳ هکتار،شاهد ۱۴۲ هکتار،معرف ۱۵۰ هکتار) می باشد .مطالعات اجرایی پیش شناخت این حوزه در سال ۱۳۷۵ و مطالعات توجیهی آن در سال ۱۳۷۷ به پایان رسیده است.
عملیات ساخت تاسیسات حوزه درسال ۱۳۷۹ آغاز و بتدریج طی سال های متوالی فلومهای سانتاریتا و نصب و راه اندازی ایستگاه هواشناسی در حوزه نمونه و ۶ میدان فرسایش و رسوب در سه جهت شیب غالب حوزه های شاهد و نمونه احداث و درسال ۱۳۸۶ به پایان رسید.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز  داری استان همدان در این بازدید اظهار داشت: دارای ۹۰۵هزار هکتار  منابع طبیعی است که شامل ۸۲۲ هزارهکتار مرتع ،۴۲هزار هکتار جنگل است و حدود ۶۵ هزار هکتاردر حال بیابانی شدن می باشد.
اسفندیار خزایی گفت: استان همدان به واسطه برداشت آب بی رویه در حال بیابانی شدن است ،خزایی گفت 15 هزار هکتار در حال مطالعه است که بخشی از ان اجرایی شده است.
وی افزود: ایستگاه معرف و زوجی گنبد یکی از مراکز موفق و شاخص در کشور به شمار می رود.
خزایی با اشاره به وسعت و تنوع حوزه ها در منابع طبیعی افزود : در دنیا دارای سه چالش بزرگ از قبیل :تغییر آب و هوا ‌، بیابانی شدن و آب های شیرین هستیم  که کشور ما هم از این قاعده متثنی نیست و اگر در این راستا به اهمیت این موارد بی توجه باشیم به مشکلات وخیمی دچار خواهیم شد.
وی بیان کرد : هشدارهای مربوط  در مورد بیابانی شدن، تخریب سرزمین ها و آب های شیرین باعث شده ارگان ها و احاد مختلف دست به دست هم داده اند که کنار مردم و برای مردم تلاش بکنند.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان همدان ادامه داد: ایران واجد شرایط خاصی از لحاظ زمین شناسی است ما با ایجاد مراکز شبیه حوزه معرف و زوجی گنبد سعی در جمع آوری داده ها و اطلاعات و دیتاها برای
استفاده در مراکز تحقیقاتی و علمی و سازمان های متفاوت به منظور بهبود روند حفظ آب و خاک و سایر منابع هستیم .
خزایی خاطر نشان کرد: معادله علمی فرسایش در دنیا دارای اهمیت است و بهترین مراکز به منظور برداشت علمی اطلاعات از این حوزها ماکز علمی و تحقیقاتی هستند.
وی گفت: این مراکز به دلیل ماهیت صحرایی و ازمایشکاهی بودن بهترین حالت برای طبقه بندی تفسیر و برداشت علمی اطلاعات می باشند.
خزایی ابراز داشت: فرسایش تشدید شونده را به روش های آماری ملاک عمل قرار داده تا حفظ خاک انجام شود و ما باید اول خاک را حفظ کنیم تا به دنبال آن شاهد حفظ منابع اب باشیم.
وی تصریح کرد: استان همدان با توجه به اینکه مابین زاگرس و ناحیه رویشی ایران تورانی قرار گرفته همین باعث شده  دارای گونه های متنوعی باشد یکی از نمونه شاخص این گونه ها کتیرای پنبه ای است .و جنگل های واقع در نهاوند و تویسرکان  بازمانده ای از پوشش مربوط به حوزه زاگرس است .
خزایی گفت: استان همدان ۱ درصد مساحت کشور را داراست و سهم تولید غذا در این استان ۴ درصد سهم کشوری است و همچنین سهم سه درصد تامین علوفه کشور در مقابل سهم ۱ درصد مراتع قرا گرفته که همین باعث شده منابع طبیعی در همدان از اهمیت بسزایی برخوردار باشد.
مدیر کل دفتر ترویج ،آموزش و مشارکت های مردمی سازمان جنگل ها نیز در این بازدید با اشاره به عدم پوشش مناسب دستاورد های سازمان جنگل ها گفت علی رغم تلاش های فروان در این راستا مردم اطلاعات کمی از این حوزه دارند .
وحید جعفریان ادامه داد: .ایجاد یک سیستم منسجم برای اطلاع رسانی در مباحث مربوط به این سازمان تاثیر بسزایی در نمایش دستاورد ها دارد و در مرحله  بعد باعث می شود که از نظرات مثبت و منفی کارشناسان مربوطه و مردم در جهت بهبود کارکرد بهره ببریم.
وی افزود: مراکز شبیه به حوزه معرف زوجی گنبد وظیفه انتقال داده ها به سایر مراکز و احاد جامعه را بر عهده دارند و محیطی برا یادگیری به شمار می ایند همین باعث شده در موارد مشابه دیگر احتیاج به انجام این ازمون و خطاها نباشد و در هزینه ها صرفه جویی شود و دیگران به سهولت از اطلاعات بهره ببرند.
جعفریان خاطر نشان کرد: با توجه به تاکید سازمان راجع به رویکرد مستند سازی تجارب موفق ،اقدامات مهمی انجام شده که سازمان های ملی و بین المللی و موسسات تحقیقاتی و دانشگاهی ازآن  بهره می برند.
وی تصریح کرد: سعی بر این داریم در اینده فضایی ایجاد کنیم که این مستند سازی به شکل ایده آل انجام و در اختیار  جوامع هدف از قبیل سازمان های تحقیقاتی ، علمی و آموزشی  قرار بگیرد.
معاون دفتر آبخیز داری و حفاظت خاک سازمان جنگل داری هم فلسفه ایجاد حوزه های معرف را ثبت اطلاعات ، تجارب و در مرحله بعد انتقال به سازمان های متفاوت و مردم دانست که در زمان مناسب از این داده ها بهره ببرند.
محمد شرافتی هدف از حضور مراجع و مسئولین محلی را در این بازدید اطلاع رسانی ۲۵ سال فعالیت این پروژه در این منطقه دانست .
وی با اشاره به اینکه در کشور با ضعف ثبت اطلاعات مواجه هستیم و با ایجاد این حوزه ها سعی در رفع این کاستی داریم .
شرافتی با بیان اینکه سابقه ثبت آمار و اطلاعات در ایران به سال ۱۳۷۱ باز میگردد گفت: اولین حوزه در سطح کشور در سال ۱۳۶۸ در زنجان این کار را عملیاتی کرد و در سال ۱۳۷۳ شاهد توسعه کمی و کیفی این امر بوده ایم.
وی خاطر نشان کرد: محدودیت منابع و هزینه ها باعث شده نتوانیم در تمامی مناطق همگن ایجاد حوزه معرف داشته باشیم و تنها ۱۱ حوزه همگن در سطح کشور ایجاد کرده ایم.
معاون دفتر آبخیز داری و حفاظت خاک سازمان جنگل داری گفت : امسال هدف اصلی سازمان حفاطت از آب و خاک است و در این راستا اطلاعات آماری ۸۰ سال گذشته و حال را بررسی کرده و مقایسه انجام خواهیم داد .
وی گفت: اطلاعات بروز اثر بخشی بهره برداری را بالاتر میبرد و باعث میشود سازمان های ملی و بین المللی به بهترین شکل از این داده ها بهره ببرند.
شرافتی مشارکت سازمان های بین المللی از قبیل JACA,GFZ,UNDP,FAO را از ویژگی های بارز این حوزه دانست.رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان همدان گفت :از مجموع 8 هزاز گونه گیاهی در کشور سهم استان همدان ۱۶۵۸ مورد است که ۳۱۵ گونه ان دارویی میباشد و برخی از گونه ها مختص همدان هستند.
اسدیان خاطرنشان کرد خروج یک گونه از عرصه زمینه از بین رفتن ۲۹ گونه را فراهم می کند.
وی افزود: نفوذ پذیری آب بستگی به همین گونه ها دارد و با کاهش گونه ها سطح خاک بسته و باعث جاری شدن آب روی سطح زمین شده و فرسایش خاک ایجاد خواهد شد .
اسدیان گفت: میزان فرسایش و رسوب در مناطق آزاد دوبرابر مناطق قرق است .
وی در پایان تصرح کرد: در مملطق قرق شاهد افزایش پایدار ۲۷ کیلو علوفه بوده ایم که این آمار در مناطق رها شده با کاهش ۲۷ کیلویی مواجه بوده .بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com