1398-10-221398-11-02bool(false) 1398-10-221398-11-02bool(false) شورای نگهبان تحت تاثیر هیچ فشاری قرار نخواهد گرفت همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 2 بهمن 1398 - شماره 3675
 
امروز : چهارشنبه ، 2 بهمن 1398

Today : Wed, January 22, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


پیشنهاد ما برای داوطلبان انتخابات
بزرگترین مجتمع چاپ و بسته بندی در غرب کشور
logo-samandehi
 
کد مطلب:  97513 تاریخ انتشار:  1398-05-20 - 13:58 تعداد بازدید:  83
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سخنگوی شورای نگهبان:
شورای نگهبان تحت تاثیر هیچ فشاری قرار نخواهد گرفت

داخلی

سخنگوی شورای نگهبان وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اخیرا در رسانه اسناد و مدارکی مبنی بر تخلفات نمایندگان مجلس و کاندیدای نمایندگی پیش آمد، پاسخ شورای نگهبان به مطالبه عمومی در این راستا چیست؟گفت: همه این اسنادی که منتشر می شود و به دست ما می رسد نیازمند راستی آزمایی است. اگر صحت و سقم در زمان تایید صلاحیت ها مشخص شود قطعا تاثیر دارد. 
به گزارش ایسنا عباسعلی کدخدایی، در رابطه با فشار افراد و جناح ها برای تایید صلاحیت نامزدهای خود تاکید کرد: شورای نگهبان معمولا تحت تاثیر هیچ فشاری قرار نخواهد گرفت و ملاک و معیار ما قانون است و شرایط و قوانینی که در قانون تعریف شده است.
سخنگوی شورای نگهبان پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه شورای نگهبان از چه تعداد افراد برای نظارت ها استفاده می کند؟ گفت: در ستاد شورای نگهبان از 100 نفر استفاده می شود و در نظارت بر انتخابات نیز از مردم کوچه و بازار استفاده می کنیم که سر صندوق ها حاضر هستند که بستگی به تعداد شعب صندوق ها دارد. آمار روشنی در این خصوص وجود ندارد چون هر دوره از انتخابات متفاوت است.  
کدخدایی در پاسخ به سوالی در رابطه با موضوع طرح ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج از کشور و اینکه آیا این طرح مغایر با آزادی‌های مطرح در قانون اساسی نیست، گفت: نمی‌دانم. هنوز چیزی برای ما ارسال نشده است و الان فارغ از اظهار نظر هستیم. از مجلس هم چیزی نشنیدم. ان شاءالله واصل شود بعد اظهار نظر می کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با اینکه آیا وقت آن نرسیده است که در انتخابات تغییر رویه‌ای داشته باشیم؟ بیان کرد: ما برای هر کار دیگری غیر از کاری که تا کنون در رابطه با انتخابات انجام شده است نیازمند قانون هستیم و قانون مربوط به این مساله باید در مجلس به تصویب برسد. در رابطه با افراد و رویه شورای نگهبان، آماده هستیم به خود افراد هر گونه منع قانونی را گزارش بدهیم. ما هر هفته مراجعاتی از افراد که در گذشته صلاحیتشان تایید نشده داریم که به آنها توضیحاتی را ارائه می دهیم.
کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره اعلام دلایل رد صلاحیت، گفت: قانون به ما تاکید کرده است که موارد و دلایل رد صلاحیت را محرمانه به خود فرد اعلام کنیم. در رابطه با نکته منع شرعی اگر خدای نکرده اگر مساله‌ای خلاف عفت عمومی باشد طبیعتا هیچ کسی نمی‌تواند آن را در افکار عمومی بیان کند و حیثیت افراد را مخدوش کند. 
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چه دلیلی دارد نامزدهای ریاست جمهوری منع 6 ماه انصراف را مانند نمایندگان مجلس ندارند؟ تصریح کرد: این سوال به قانون بر می گردد قانون تکلیفی در این زمینه ندارد. قانون گذار می تواند این کار را بکند و ما نمی توانیم مانع این شویم.
وی در پاسخ به سوالی در رابطه با طرح اصلاح قانون انتخابات و اینکه به فرض ارسال آن در دهه اول شهریور  به صحن مجلس، آیا به انتخابات 98 می‌رسد؟ و با ظرف انتخابات فعلی چه تضمینی وجود دارد که انتخابات سالمی برگزار شود؟ اظهار کرد: سوال دوم شما سوال من هم هست که اگر قانون نارسا باشد طبیعتا ممکن است مشکلاتی مانند ادوار گذشته وجود داشته باشد. اما در مورد قسمت اول سوال، بندهایی که هنوز اجرایی نشده اگر قانون لازم الاجرا شود می تواند اجرا شود. اگر در ارتباط با استعفای افراد باشد چون زمان گذشته نمی‌تواند برای این دوره اجرایی شود. پاسخ این است که بخش‌هایی که اجرا نشده است می‌تواند اجرایی شود و بخش‌هایی که زمانش گذشته است نه.
کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با اینکه "وزارت کشور گفته است ممکن است انتخابات اسفند ماه نیمه الکترونیکی برگزار شود و ممکن است فقط احراز هویت‌ها به صورت الکترونیکی باشد، آیا این موضوع صحت دارد؟ موضع شورای نگهبان چیست؟" افزود: احراز هویت قطعی به صورت الکترونیکی خواهد بود. عرض کردم در قسمت‌های دیگر هم، هر مرحله ای که دوستان در وزارت کشور آمادگی فنی داشته باشند ما هم آمادگی نظارت الکترونیکی خواهیم داشت.
کدخدایی در رابطه با اینکه آیا اینکه جهانگیری گفته است به دنبال رایزنی با شورای نگهبان است تا رد صلاحیت‌ها به حداقل برسد آیا این موضوع صحت دارد؟ عنوان کرد: ما با وزارت کشور در حوزه اجرای انتخابات قطعا مذاکره و ملاقات در همه سطوح داریم. اما در مورد نکته‌ای که گفتید هیچ صحبتی نداشتیم. ملاک شورای نگهبان هم مثل گذشته قانون خواهد بود. ما هیچ معیار و رویه‌ای فارغ از قانون نخواهیم داشت.
وی افزود: شورای نگهبان این اطمینان را به همه داوطلبین می‌دهد که آنهایی که از وضعیت خودشان نگرانی ندارند. قانون مانعی برایشان ایجاد نکرده است و شورای نگهبان هم به تبع قانون مانعی ایجاد نخواهد کرد. شورا مر قانون را اجرا خواهد کرد و رویه شورا در آینده هم همین خواهد بود.
وی در پاسخ به سوالی درباره قول‌هایی برای رفع نواقص قانون برای رد صلاحیت ها اظهار کرد: آن‌چه ما در گذشته و حال گفتیم تاکید بر اصلاح قانون انتخابات بود که این قول ما هم اجرایی شد و در طول دو سال گذشته دوستان ما در پژوهشکده و خود ما همکاری تنگاتنگی داشتیم ولی متاسفانه قانون با مشکل وصف استانی مواجه شد اما پیگیر هستیم اگر بتوانیم قانون را فارغ از بحث استانی شدن برای همین امسال مواری که امکان پذیر است اجرا کنیم. در مورد بحث تایید صلاحیت ها نبوده است و در مورد اجرای قانون بوده است.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر احتمال فشار اصلاح طلبان برای تایید صلاحیت ها و ورود شورای نگهبان به فاز مصلحت اندیشی بیان کرد: ان شاا... این نخواهد بود اجرای مر قانون دستور کار آینده شورای نگهبان است.
کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با اینکه برای تایید صلاحیت ها أیا از نهادهای امنیتی و اطلاعات سپاه هم استفاده می شود؟ خاطرنشان کرد: چهار مرجع در قانون آمده که منع نشدند از مراجع دیگر سوال شود. همانطور که شورای نگهبان می تواند در مورد تحقیقات محلی ورود کند از هر مرجع دیگری که اطلاعات داشته باشد می تواند استفاده کند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com