الزامات راهبرد مقاومت حداکثری همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : يكشنبه ، 27 مرداد 1398

Today : Sun, August 18, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  90175 تاریخ انتشار:  1397-11-23 - 10:53 تعداد بازدید:  98
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

الزامات راهبرد مقاومت حداکثری

داخلی
در حالی که سیاست اعلامی و اعمالی دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران سیاست فشار حداکثری است، مقابله با این راهبرد و مقاومت حداکثری نیازمند همراهی و همدلی همه گروه‌ها و جریانات سیاسی در داخل کشور است.
دستگاه دیپلماسی در پیگیری سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی در قالب تعامل و رفع تنش و حل و فصل مسالمت‌آمیز با در نظر گرفتن شرایط جهان در حال گذار و با برآورد درست از این شرایط سیال از همه ابزارها و ظرفیت‌های داخلی و بین‌المللی بهره برده است. در این بین استفاده از قدرت نرم، جایگاه ویژه‌ای در تعاملات دستگاه دیپلماسی در سال‌های اخیر داشته است.
به گزارش ایرنا،در یک رویکرد منصفانه و با در نظر گرفتن مجموع مقدورات و محذورات دستگاه دیپلماسی دستاوردهای غیر قابل انکاری داشته است. کافی است به یاد داشته باشیم قبل از دولت یازدهم ایران تحت شدیدترین تحریم‌های جهانی قرار داشت به طوری که تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا، تحریم‌های اتحادیه اروپا و تحریم‌های شورای امنیت که مبتنی بر شش قطعنامه این نهاد بین‌المللی بود ایران را در شرایط دشواری قرار داده بود.
با این حال عدم انسجام درونی و تشتت و حاکم شدن رویکردهای جناحی باعث شد آن طور که باید و شاید نتوانیم از ظرفیت‌ها و فضای ایجاد شده بعد از امضای توافق هسته‌ای استفاده لازم را ببریم و از همان روزهای نخست امضای برجام، دستگاه دیپلماسی تحت شدیدترین حملات و هجمه‌های رقبای دولت از تریبون‌های مختلف قرار گرفت.
با راهیابی دونالد ترامپ به کاخ سفید وی که در دوران تبلیغات انتخاباتی هم موضعی کاملا خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران و توافق هسته‌ای داشت، تحت تاثیر القائات لابی‌های سعودی ، صهیونیستی از برجام خارج شد و تحریم‌های یک‌جانبه خود علیه ایران را اعاده کرد.
نکته مهمی که در شرایط کنونی نباید فراموش کرد درک شرایط حاکم بر نظام بین‌الملل و لزوم محاسبه درست این شرایط در فرایند تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌هاست.هر گونه اشتباه محاسباتی آثار و تبعات غیرقابل انکاری بر سرنوشت جمعی و زندگی تک تک ایرانیان در پی خواهد داشت و ضروری است با نگاهی تاریخی به تجارب موجود در دوره معاصر رویکرد واقع‌بینانه‌ای در تعاملات بین‌المللی اتخاذ شود.
گذشته از لزوم درک شرایط در حال گذار نظام بین‌الملل و هشیاری در محاسبات سیاسی، باید از تمامی ابزارها و ظرفیت‌های موجود داخلی و بین‌المللی برای جلوگیری از دستیابی آمریکا به هدف انزوای ایران استفاده کرد. واقع امر این است که استقلال‌خواهی و پنجه افکندن با آمریکا به عنوان ابرقدرت چهار بعدی ظرفیت‌ها و ظرافت‌های خاص خود را می‌طلبد؛ کشورهای مختلف در قالب کنش‌های رفتاری معطوف به هدف سیاست‌های خود را تنظیم می‌کنند و حاضر نیستند برای کشور دیگری هزینه کنند.
دستگاه دیپلماسی در ماه‌های اخیر توانسته است مانع از اجماع‌سازی علیه کشورمان شود. شاید یکی از اهداف و تصورات ترامپ این بود که با خروج آمریکا از برجام ایران هم از این توافق بین‌المللی خارج می‌شود و به طور اتوماتیک، تحریم‌های شورای امنیت، تحریم‌های اتحادیه اروپا و تحریم‌های آمریکا بار دیگر بر گرده ملت ایران تحمیل می‌شود.
احتمالا شرکای اروپایی برجام هم بدشان نمی‌آمد با خروج ایران از برجام تکلیف و تعهدات از دوش آنها ساقط شده و در کنار آمریکا قرار بگیرند. ولی ایران با عدم خروج از برجام، محاسبات دولت ترامپ و متحدان منطقه‌ای وی را به هم ریخت و توانست با سایر شرکای برجام این توافق بین‌المللی را حفظ کند و با اتخاذ رویکرد مطالبه‌جویانه از شرکای برجامی آنها را مجبور کند تعهداتشان را عملیاتی کنند.
کسانی که از همان ابتدا مخالف برجام بودند و در رسانه‌های مختلف این قرارداد بین‌المللی را برخلاف منافع ایران معرفی می‌کردند به مخالفت با اینستکس برخاسته‌اند. آنها مدعی هستند که این ساز و کار مالی ناچیز است و ارزش سرمایه‌گذاری ندارد این در حالی است که هنوز این سیستم فعالیت عملی خود را آغاز نکرده و نتایج آن مشخص نیست. در شرایطی که دولت آمریکا به دنبال منزوی کردن ایران است و راهبرد فشار حداکثری را در قبال ایران اعمال می‌کند، ما هم باید از همه ظرفیت‌های موجود برای پیشبرد راهبرد مقاومت حداکثری استفاده کنیم. یکی از محورهای انتقادات منتقدان از سازوکار ساحات این است که گفته می‌شود اروپا بهره‌گیری ایران از این سامانه را منوط و مشروط به تصویب و تایید لوایح مرتبط با گروه اقدام مالی «اف ای تی اف» کرده است.
این در حالی است که کنوانسیون‌های مرتبط با «اف ای تی اف» قواعد مقررات و استانداردهایی است که نظام بانکی و مالی جهانی تعریف کرده و هر کشوری اگر بخواهد با این نظام جهانی همکاری کند باید مقررات آن را بپذیرد. 
دو لایحه الحاق ایران به کنوانسیون‌های سی اف تی و پالرمو در ماه‌های اخیر به قدر کافی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان یک نهاد ملی و فراجناحی قرار است مصلحت را در قبول و یا عدم قبول این لوایح تشخیص دهند. هر چند نمایندگان ایران در نشست گروه اقدام مالی فارغ از نشست‌های مجمع به دنبال تامین اهداف و منافع جمهوری اسلامی خواهند بود اما انتظار می‌رود تصمیم‌گیری‌ها در نهادهای فراجناحی نه تحت تاثیر فشارهای رسانه‌ای آشکار و غیرآشکار بلکه به در نظر گرفتن مصالح ملت اتخاذ شود.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com