1398-02-201398-02-30bool(false) همدان12درصد بالاتر از ميانگين کشوري همدان پیام
 
 
دوشنبه - 30 ارديبهشت 1398 - شماره 3477
 
امروز : دوشنبه ، 30 ارديبهشت 1398

Today : Mon, May 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84596 تاریخ انتشار:  1397-05-10 - 05:45 تعداد بازدید:  150
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بررسي وضعيت اهداي خون در استان
همدان12درصد بالاتر از ميانگين کشوري

داخلی

 مديرعامل انتقال خون استان همدان با اشاره به ضرورت و اهميت اهداي خون گفت: در جهان امروز علي رغم تحول عظيم علمي و با وجود پيشرفت هاي بزرگي كه در علوم پزشكي رخ داده است ، هنوز تامين کافی خون سالم يكي از چالش ها و دغدغه هاي مجامع پزشكي جهان است .
دکتر افشين محمدي به مناسبت روز اهداي خون در گفت‌وگو با همدان‌پيام اظهار داشت: بشر تاكنون هيچ جايگزين مناسبی براي اين ماده حیاتی نیافته است و لذا  يكي از مهم ترين نيازهاي مراكز درماني در جهان برای نجات جان آسیب دیدگان سوانح و بلایا ، بیماران با جراحی های بزرگ و سوختگی های وسیع ، مبتلایان به بیماریهای مختلف مانند کم خونی ها و اختلالات انعقادی و نیز خونریزیهای دوران بارداری و زایمان و ... ، خون و فراورده های خونی سالم است .
وي با بيان اينکه هر عضو جامعه در طول زندگی ممکن است به دلایل مختلف مصرف کننده خون و فراورده های خونی باشد، گفت: با توجه به وظایف حیاتی خون ، کمبود و یا وقفه طولانی خونرسانی در هر فرد می تواند منجر به آسیبهای وسیع اجزای بدن شود که در نهایت به مرگ یا معلولیتهای غیر قابل برگشت منجرخواهد شد . از هر سه نفر در طول زندگی ، یک نفر نیازمند خون و فراورده های خونی میگردد.
محمدي افزود: گروه‌هاي  مختلف خوني حلقه‌هاي زنجيره بشريت را به هم پيوند داده و تفاوتهاي  فرهنگي، نژادي وقوميتي را در برابر خود خوار و ناچيز مي كند چراکه همبستگي خون از تمامي اين تفاوتها كهن تر مي باشد. در زمان نياز ، دو هم خون از دو نژاد گوناگون مي توانند با اهدای خون  خود زندگي دوباره را به هم پيشكش كنند. عدم وجود جايگزين مناسب براي خون ، محدود بودن مدت زمان نگهداري خون و فرآورده هاي خوني و همچنین نیاز هميشگي به خون و فرآورده هاي آن سبب شده تا اهداي خون در سلامت افراد جامعه از اهميت و جايگاه ويژه اي برخوردار شود .
محمدي با تأکيد بر اينکه تامین خون و فراورده های خونی یک فوریت پزشکی است و با کاهش ذخایر خونی  تامین نیاز بیماران به این ماده حیاتی با چالش مواجه میگردد خاطرنشان کرد: که فقط با افزایش مشارکت انسانهای مومن ، سالم و نیکوکار در امر انساندوستانه اهدای خون قابل پاسخگویی است .  هم اکنون انسانهای بسیاری هستند که با روشن بینی دریافته اند که اهدای خون سالم یکی از پاک ترین انواع انفاق است .
وي گفت: امروزه با فرهنگ سازی و ترویج معروف پسندیده اهدای خون ، اعتقاد به باورهای مقدس دینی و سنتهای ارزنده اخلاقی ، بسیاری از اقشار جامعه با آگاهی از ضرورت تهیه مستمر خون سالم ، داوطلب اهدای این ماده حیات بخش میباشند . اهداکنندگان نیک اندیش و نیکوکار هر روز را روز اهدای خون و روز اهدای زندگی میدانند .
محمدي در ادامه بيان داشت: بسياری از مردم کنجکاوند تا بدانند چه ميزان خون در بدن خود دارند. در واقع، حجم خون بدن درست مانند وزن بدن، از فردی به فردی ديگر متفاوت است و مقدار آن تا حدود زيادی به بزرگی جثه و جنسيت بستگی دارد اما در مجموع ، می توان گفت بيشتر بزرگسالان دارای حدوداً بين 4 تا 6 ليتر خون در بدن خویش هستند . هر داوطلب واجد شرایط در هر نوبت اهدای خون حدود 10 درصد از حجم خون خویش را اهدا مینماید که برای وی هیچ ضرر و زیانی نخواهد داشت .
مدير عامل انتقال خون همدان گفت: تمامی مراکز اهدای خون برای اهدای خون شرايطی را در نظر می گيرند. بعضی از اين شرايط بخاطر حفظ سلامت فرد اهدا کننده خون و برخی ديگر به منظور حفظ سلامت گيرنده خون در نظر گرفته شده اند . پزشک ، پيش از اهدای خون ، هر داوطلب را بررسی مینماید . اين بررسی شامل مصاحبه در باره سوابق پزشکی و رفتارهای فردی و نیز انجام معاينه می باشد . در صورتی که فرد تمامی شرايط لازم برای اهدای خون را داشته باشد مي تواند خون اهدا كند.
افشين محمدي در خصوص اقدامات شاخص انتقال خون استان چنين عنوان نمود:
1- دريافت مجوز ارسال پلاسما جهت پالايش و تهيه مشتقات پلاسمايي طی بازدید شرکت اتریشی اکتافارما (از وزارت بهداشت کشور اتریش)  که این باعث
■ رونق صنعت پلاسما
■ كمك به اقتصاد كشور
■ استفاده از پلاسماي سالم ايراني براي ايراني
■ خود كفائي در تامين برخي داروها مانند فاكتورهاي انعقادي و براي بيماران هموفيلي و وانميوگلوبين وريدي
2- ارسال خون و فراورده های خونی مازاد جهت استفاده در استانهای مورد نیاز که مطابق با شبکه خونرسانی کشور باید به استان تهران ارسال شود که این استان تعداد 2224 واحد خون ارسال کرده است. البته پلاکت بصورت موردی به استانهای همجوار نیز ارسال می گردد.
3- اخذ گواهی ISO 9001: 2015
4- طرح غربالگری اهداکنندگان بار اول که موجب افزایش ضریب سلامت و امنیت خون و فرآورده های خونی می شود از اواسط سال 95 اجرا شده و همچنان ادامه دارد این طرح در تعداد محدودی از استانها در حال اجرا است و این نشان دهنده نهادینه شدن فرهنگ اهدای خون در استان می باشد.
نزدیک به 25% از مراجعه کنندگان استان اهداکننده بار اول هستند که بعد از سه ماه در صورت سالم بودن آزمایشات، اهدای خون بلامانع است. بنابراین تمامی خون و فرآورده های مورد نیاز مراکز درمانی از اهداکنندگان مستمر و باسابقه تهیه و توزیع می گردد.
میانگین شاخص اهدای مستمر در کشور 56% است. این در حالی است که شاخص اهدای خون مستمر در استان بالغ بر 68% می باشد.
مديرعامل انتقال خون استان با اشاره به برنامه‌ ريزي سازمان در بهره‌بري از خدمات نوين (انجام پلاکت فرزیس، جداسازی  پلاکت از خون اهداکننده) گفت: فرآورده پلاکتی تولیدی در این روش ، دارای تعداد قابل توجهی سلول پلاکت می باشد و پلاکت تهیه شده در این روش تقریبا معادل 6-5 واحد پلاکت تولید شده در روش های معمولی می باشد . در این روش اهداکننده پلاکت ، توسط تجهیزات و وسائل مخصوص فقط اقدام به اهدای پلاکت خون می نماید و سایر اجزای آن مثل گلبول قرمز و یا پلاسما به سیستم گردش خون  باز می گردد.
مزایای این روش :
1- محدود شدن تماس آنتی ژنی با خون چندین اهداکننده ، در بیمار دریافت کننده این محصول
2- دستیابی به سازگاری خونی بین گیرندگان و دهنده پلاکت .
3- محتوای کم گلبول های قرمز و سفید در فرآورده و کاهش احتمال بروز عوارض  ثانویه
4- اثرگذاری درمانی بسیار بهتر نسبت به انواع دیگر پلاکت
افشين محمدي در پايان از فعاليت‌هاي ديگر انتقال خون گفت: طرح سپاس حدود 70 درصد از بيماران نيازمند دريافت سلول های بنيادی خون ساز, فاقد خويشاوند مناسب ازنظر آنتی ژن هاي سازگاري بافتي هستند و ممکن است نيازمند دربافت اين سلول ها از مراكز اهداکنندگان غيرخويشاوند در بانك هاي  اطلاعاتي اهداكنندگان كشور يا در سطح جهان باشند.  شانس پيدا كردن دهنده غيرخويشاوند با شباهت HLA درافراد يك نژاد يا قوم بيشتر مي باشد كه در موفقيت پيوند موثراست. اين امر اهميت تاسيس يك مركز ملي را مورد تاكيد قرار مي دهد, از طريق مراكز ملي امكان پيوستن به مجمع جهاني اهداكنندگان  نيز مقدور مي گردد. لذا وجود يك مرکز ملي برای جلب,آموزش,ثبت نام, تعيين HLA و نگه داری اطلاعات اهداکنندگان داوطلب مشکل گشا می باشد تا در صورت نياز, پزشکان معالج بيماران فاقد اهداکننده خويشاوند, با معرفی بيمار خود به اين مرکز ملي پذيره نويسی(Registry)  شانس ادامه حيات وی را افزايش دهند. در این اداره کل ثبت نام افراد واجد شرایط انجام می گردد.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com