برا‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‌ئت از پرزیدنت همدان پیام
 
 
يكشنبه - 30 دي 1397 - شماره 3392
 
امروز : دوشنبه ، 1 بهمن 1397

Today : Sun, January 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84148 تاریخ انتشار:  1397-01-28 - 05:45 تعداد بازدید:  151
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

برا‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‌ئت از پرزیدنت

نویسنده : مهدی غلامی

داخلی

در دوره ای که سیاست‌پیشگان علاقه‌ای به وزیر شدن در دولتهای نهم و دهم نداشتند؛ عده ای که آمال‌شان تنها رسیدن به صندلی‌های دولتی بود صاحب منصب و عده‌ای دیگر به وزارت رسیدند. با وجود اینکه همین افراد در همان سالها در جریان تبعات بسیاری از تصمیمات داخلی و خارجی رئیس جمهور بودند از هر فرصتی برای تبلیغ و گستردگی حجم دستاوردهای دولت‌‌ و رئیس‌شان استفاده کردند و با ستادهای انتخاباتی خود در کشور توانستند مردم را ترغیب کنند که تنها دولت عدالت محور و شایسته پرور دولتی است با محوریت محمود احمدی‌نژاد!
اگر به چندسال عقب‌تر از زمانی باز گردیم که احمدی‌نژاد سودای ریاست جمهوری در سر نداشت؛ باز میبینیم تعدادی از همین صاحب منصب‌ها،که آن موقع در شهرداری بودند با وجود مشاهده تفکرات ذهنی خاص شهردار وقت، همچنان شایستگی را تنها منحصر به این شخص می دانستند.
با این حال و در ابتدای سال 1397، چهل و سه نفر از اعضای کابینه دولت نهم و دهم از رفتارهای این‌روزهای احمدی‌نژاد انتقاد کردند و بنوعی خواسته‌اند که به حاکمیت ثابت کنند که راهشان از راه رئیس جمهوری نهم و دهم جداست. در بین این افراد تعدادی هستند که در گذشته بواقع پست و مناصب داشته‌اند و به درخواست رئیس دولت به وزارت آمده‌اند. منتهی عده‌ای هستند که شاید هیچوقت به اینچنین مناصبی نمی‌رسیدند و تنها دولتی که می‌توانست آنها را وزیر و صاحب منصب کند دولت محمود احمدی‌نژاد بود.
اگر نگوییم همه ولی اکثر این امضاکنندگان از آنچه در دولت میگذشت بی‌اطلاع نبودند. تعدادی حتی تا سه چهارسال گذشته همچنان از تخصص و شایستگی ها آن دولت صحبت می کردند و از آن در جهت وکالت و مناصب خود بهره برداری می‌کردند. لیکن حلقه‌ای که تا چندسال پیش در مدار عدالت و شایستگی بود امروز و در یکسال مانده تا انتخابات مجلس به برائت چرخیده است. البته اینگونه نیست که همه کابینه دولت احمدی نژاد خطشان را از او جدا کرده باشند. هستند کسانی که بر بیعت خود هستند. بجزء بقایی،جوانفکر و مشایی افرادی مثل شیخ‌الاسلامی،الهام و نیکزاد همچنان بر عهد اخوت مانده‌اند. البته درمورد مرتضوی وضع بگونه‌ای دیگر است. فعلا که گم شده؛ ولی کلا احمدی نژاد روی این شخص حسابی باز نکرده یا شاید تاریخش تمام شده. از بین این نفرات ابتدا بقایی به زندان رفت و سپس مشایی در اسفندماه روانه زندان شد تا بهار ۹۷ کنار یار خود نباشد. سایرین هم بدون واکنش و بیشتر در سکوت سعی دارند بگونه‌ای وضع موجود را مدیریت کنند.
از سوی دیگر افرادی بودند که خارج از دولت ادعای رفاقت با وی را داشتند و در آن هشت سال بواسطه حمایتهای مادی و معنوی احمدی نژاد از آنها، همیشه تیترهای اغراق‌آمیز حمایتی‌شان در صفحات ابتدایی روزنامه‌ها و سایت‌های هم جبهه‌ای، توجهات را به خود جلب می‌کرد. این افراد هم بدون استثناء و زودتر از این ۴۳ نفر برائت خود را اعلام کردند.
برائت از پرزیدنت احمدی نژاد نشان داد که هیچ قاعده‌ای را نمی توان خارج از دومحور اصولگرا و اصلاح طلب به اجرا درآورد. چرا که این منفعت است که حرف اول را در سیاست میزند. قامت احمدی نژاد در هیبت یک اپوزیسیون و خواسته هایش قاعدتا بایستی طرفدارانی از یک حزب را به خود جلب می کرد. مگر غیر از اینست که اصلاح‌طلبان سالهای طولانی است از قوه قضائیه ناراضی هستند. احمدی‌نژاد این نارضایتی را تا درب دادگاه برد و از آنجا خواسته‌های خود را فریاد زد. خواسته‌ای که جناح چپ سالهاست مدعی درجه یک اعتراضش هست. برگزاری جلسات علنی دادگاه یکی از مطالبات سالیان دور و نزدیک اصلاح‌طلبان بوده که امروز احمدی نژاد در نامه‌های مختلفش خواستار آن است. شاید این دلیل سکوت امروز جبهه اصلاحات در خصوص اوضاع کشور است. چراکه کسی هست که میتواند بگوید و کسی هم با او کاری ندارد.
از اصولگراها حرفی نزنیم بهتر است. چرا که بگونه‌ای بی تفاوت‌اند که گویی نه پرزیدنتی آمده و نه پرزیدنتی رفته. این همان آفتِ حزب و جبهه‌های خلق الساعه زمان انتخاباتی است که بدون قبول مسئولیت و پاسخگویی به مردم به محض پیروزی در انتخابات و رسیدن به منافع به انتخابات بعدی و میزان منفعت موجود بیاندیشند.
در هر صورت احمدی‌نژاد شخصیتی بود که سیاسی آمد؛ سیاسی اندیشید؛ سیاسی حکومت کرد؛ و حیاتش با مخالفان و موافقان، سیاسی ادامه پیدا خواهد کرد. چه‌بسا آلترناتیوی برای دو جناح دیگر باشد که در آینده دوباره به قدرت باز گردد. آن روز چهره برائتی‌ها که از دولتیِ رئیس جمهوری احمدی‌نژاد به جایگاههایی رسیدند؛ دیدنیست.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com