1399-06-271399-07-06bool(false) 1399-06-271399-07-06bool(false) کارآفرینی در همدان حال خوشی ندارد همدان پیام
 
 
يكشنبه - 6 مهر 1399 - شماره 3862
 
امروز : يكشنبه ، 6 مهر 1399

Today : Sun, September 27, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  107836 تاریخ انتشار:  1399-02-07 - 08:23 تعداد بازدید:  123
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

منتخب مردم همدان و فامنین در مجلس یازدهم:
کارآفرینی در همدان حال خوشی ندارد

نویسنده : اکرم چهاردولی

داخلی


  نماینده دوم مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی اصالتی از استان مرکزی است که البته سال‌ها در همدان زندگی کرده و فعالیت تبلیغی، تحقیقی و علمی دارد.
حجت الاسلام احمدحسین فلاحی اکنون نماینده مردمی است که می‌خواهند استانی توسعه‌یافته داشته باشند، جوانان آنها بیکار نباشند و از سرمایه‌های انسانی استان به‌خوبی استفاده کنند.
نماینده منتخب مردم همدان و فامنین هم دغدغه مشکلات اقتصادی استان را دارد و معتقد است اولویت‌بندی در اجرای پروژه‌ها و شفافیت در عملکرد دولت می‌تواند به حل مشکلات اقتصادی و تحقق شعار سال کمک کند.
البته فلاحی به این نکته هم اشاره می‌کند که باید شرایط برای فعالیت سرمایه‌گذاران فراهم شود، نباید به‌گونه‌ای رفتار کنیم که سرمایه از استان برود یا سرمایه‌گذار با پروسه پیچیده در اعطای مجوزها مواجه ‌شود و در نهایت عطایش را به لقایش ببخشد.
پرهیز از نگاه‌های سیاسی در انتخاب یا حذف مدیران، بازنگری در سند راهبردی استان، استفاده از جوانان خبره و باانگیزه، کم شدن هزینه مردم و دولت از جمله موضوعاتی بود که فلاحی بر آن تأکید دارد. ماحصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

 با توجه به اینکه مقام معظم رهبری امسال را سال «جهش تولید» نام‌گذاری کردند به نظر شما برنامه استان برای تحقق این شعار چه باید باشد؟
برنامه استان در این زمینه شامل تمامی مجموعه‌های مستقر در استان از نیروهای قوه مجریه، مقننه و قضاییه می‌شود. البته آقایان یک سند راهبردی 4 یا 5 ساله نوشته‌اند این سند را مطالعه کردم، پیشنهاد دادم با توجه به «جهش تولید» مقداری بازنگری شود.
 تقریبا در رابطه با «جهش تولید» آنچه که در سند راهبردی آمده است گاهی کارهای روتین سالانه است، درحالی‌که جهش تولید یعنی برنامه ویژه اختصاصی که باید با توجه به مقطع زمانی کنونی برای آن برنامه‌ریزی کرد.
به اعتقاد من باید به سمت اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی برویم، چون در شرایط جنگی موجود نمی‌شود به صورت عادی حرکت کرد، وضعیت، وضعیت حساسی است.
از آنجا که امسال شیوع ویروس کرونا به بحران‌های جهانی اضافه شد، اقتصاد کشور ما و بسیاری از کشورهای دیگر را تحت شعاع قرار داد، البته ما چون در شرایط تحریم بودیم وضعیت بهتری داشتیم، اما کشورهای غربی آمادگی نداشتند و می‌بینید که دچار مشکل هم شدند، بنابراین باید جهش تولید در کشور صورت بگیرد.
در استان برای تحقق شعار سال، نیازمند عزم جدی در استان هستیم. معتقدم مسئولان دولتی باید پای کار بیایند و نمایندگان هم کمک کنند برای مثال ستاد تسهیل و رفع موانع تولید باید کارآمدتر باشد تا بتواند مشکلات تولید را حل کند.
البته مشکلات تولید در سراسر کشور وجود دارد، در همدان هم به نسبت بیشتر در بحث بیمه، مالیات، امکانات و... که باید در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرد مشکل داریم.
برای مثال سرمایه‌گذاران با توجه به پراکندگی ادارات برای کسب مجوز اذیت می‌شوند، روند کاری که یک سرمایه‌گذار باید سپری کند به نوعی زمان‌بر است، درحالی‌که همراهی بین قوه مقننه و مجریه باید صورت بگیرد تا کارآفرین پای کار بیاید و توانمندی خود را نشان بدهد، چراکه تحقق این موضوع به جهش تولید کمک می‌کند.
  با این تفاسیرآیا ستاد تسهیل توانسته کمکی به استان بکند، با توجه به اینکه اشاره کردید نقش این ستاد در جهش تولید حساس‌تر می‌شود؟
تاکنون با این ستاد مرتبط نبودم چون بار اولم هست رأی آوردم و قرار است تعاملاتی داشته باشم مبنی بر اینکه چقدر جلسه برگزار کردند و آیا کارآمد بوده یا نبوده است؟
بنابراین فعلا نمی‌توانم نظر بدهم چون درجریان اقدامات نیستم، اما براساس آنچه که در عرصه میدانی و با حضور در شرکت و مراکز تولیدی متوجه شدم این است که بر خلاف استان‌های دیگر مانند اصفهان بحث کارآفرینی و مراکز تولیدی در همدان حال خوشی ندارد در سایر استان‌ها امکانات به‌راحتی در اختیار کارآفرینان قرار می‌گیرد، به‌راحتی می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند، اما در استان ما شرایط به‌گونه‌ای نبوده که سرمایه‌گذار با خیال آسوده در این استان حضور داشته باشد حتی کارآفرینانی با سرمایه‌های بسیار به استان آمدند اما نماندند چون فضا را فراهم ندیدند.
نمی‌گویم مشکل از ستاد تسهیل بود، باید مسائلی که موجب فرار یک کارآفرین می‌شود بررسی و رفع شود، فکر می‌کنم ستاد تسهیل بتواند این کار را انجام بدهد.
باید به سمت اولویت‌بندی در بحث پروژه‌ها و مسائلی که مستقیما به تولید استان ربط دارد حرکت کنیم.
 با توجه به ظرفیت‌های استان چگونه می‌توانیم در تحقق شعار سال موفق باشیم؟
 درباره ظرفیت استان برای مثال خام‌فروشی در حوزه معادن باید حل شود، در زمینه اشتغال یا در منطقه ویژه‌ای مانند جهان‌آباد فامنین و قهاوند نیز ظرفیت داریم. در حوزه کشاورزی هم با توجه به پر بارش بودن 2 سال گذشته اگر ذخیره‌سازی آب صورت بگیرد، می‌تواند ظرفیت خوبی در دشت‌های فامنین و قهاوند ایجاد کند. یا ظرفیت‌هایی داریم که می‌تواند در برخی رشته‌های دانش‌بنیان زمینه‌های مساعدی را ایجاد کند، نسل جوان کارآفرین، خبره و باانگیزه در استان کم نداریم. معتقدم استفاده از این جوانان می‌تواند به رونق تولید کمک کند.
 به نظرشما چرا پروژه‌های بزرگ در استان کند پیش می‌رود؟
به‌دلیل اینکه در استان پروژه‌ها، اولویت‌بندی نمی‌شوند؛ مثلا پروژه‌هایی داریم که با هزینه‌های بسیار در حال اجرا هستند (مصادیق آن را اگر مسئولان بخواهند در اختیارشان قرار می‌دهم) این پروژه‌ها اولویت یا نیاز استان محسوب نمی‌شوند، درصورتی‌که در مکان‌های دیگر شبیه آن را برنامه‌ریزی کردیم اما بلاتکلیف مانده است.
یا برخی مدیریت‌ها موجب شده سرمایه‌های شهر هدر برود درحالی‌که می‌توانستیم از آن برای توسعه شهر استفاده کنیم. فرض کنید در پروژه‌هایی مانند پل شهرک فرهنگیان که در حال ساخت است یا چهاراه میدان بار، این پروژه‌ها باید درست مدیریت می‌شد، چون بحث ترافیک استان‌های غربی و شرقی مطرح بود. از سوی دیگر استفاده از هزینه‌های شهر به جای بودجه‌های ملی موجب شد هزینه‌ها در غیر از جای خودش صرف شود.
از سوی دیگر شرایط باید برای فعالیت سرمایه‌گذار فراهم شود، کاری نکنند که سرمایه از استان برود یا سرمایه‌گذار با پروسه پیچیده در اعطای مجوزها مواجه شود و در نهایت عطایش را به لقایش ببخشد یا سرمایه‌اش را به استان دیگر ببرد.
فراوان از این موارد داریم، بنابراین دید مدیران در رابطه با جذب سرمایه و سرمایه‌گذار باید کمی تغییر کند.
 مهمترین برنامه و اولویت شما در مجلس یازدهم چه خواهد بود؟
اولویت ما در وضعیت حساس کشور رفع مشکلات اقتصادی است، باید طرح‌ها و برنامه‌هایی به صورت اضطراری برای بهبود وضعیت کشور با توجه به شیوع ویروس کرونا که به بیکار شدن و تعطیلی بسیاری از کسب و کارها منجر شده، انجام شود.
موضوع دیگر بودجه سال 99 است؛ در این زمینه هم دغدغه و نگرانی داریم، درآمدهایی که در بودجه دیده شده مشخص نیست حاصل شود یا تورمی که ممکن است یقه کشور را بگیرد، بنابراین اولویت و دغدغه شبانه‌روزی ما حل مشکلات اقتصادی پیش‌رو است و در کنار این مسأله اشتغال، یک زمان تورم درکشور هست اما کسب و کار هم وجود دارد و رکود هم نیست، در این شرایط می‌شود مشکل را حل کرد.
یک زمان تورم ایجاد می‌شود اما رکود وجود دارد این موضوع جامعه را به‌شدت تحت فشار قرار می‌دهد.
البته به این نکته هم باید اشاره کرد که وضعیت به وجود آمده در کل جهان در اثر ویروس کرونا اقتصاد بسیاری از کشور‌ها را با توجه به اینکه متکی به نفت بودند تحت تأثیر قرار داده است خوشبختانه شرایط تحریم موجب شد که ما کمتر به نفت اتکا داشته باشیم، بنابراین آسیب ما کمتر از آن‌ها خواهد بود.
 در این شرایط ظرفیت‌هایی که داشتیم پای کارآمدند و درحال‌حاضر با حرکت‌های جهادی، اقتصاد جامعه و وضعیت معیشت مردم توسط خودشان می‌چرخد.
 پس وظیفه دولت و سایر دست اندرکاران چیست؟ چرا همیشه انتظار داریم مردم به هم کمک کنند؟
بله مردم به وظیفه‌شان عمل کردند، اما دولت متأسفانه برنامه‌ریزی صحیحی در این قسمت‌ها نداشته است، یکی از چالش‌های ما در سال 99 بودجه این سال است که بسیار بد بسته شده است و متأسفانه کسی حاضر نیست هزینه‌های خود دولت را کم کند.
پیشنهاد من به برخی دوستان در مجلس یازدهم این بوده که هزینه‌های مسئولان و دولت را کم کنیم. اگر می‌خواهیم این بار را از دوش مردم برداریم باید این اتفاق بیفتد، سیاست‌های کلی نظام در واقع چراغ راهی بوده که متأسفانه دولت به آن توجه نکرده است.
امروز در بحث اقتصاد مقاومتی همه به این نتیجه رسیدند که سیاست‌های کلی سال 95 اعمال شده است، اما دولت‌مردان توجه نکردند. عمل به این‌ها وظایف دولت است و بسیاری از شفافیت‌های مالی که دیوان محاسبات مطرح کرد؛ برای مثال بیش از4 هزار میلیارد دلاری که به خزانه بازنگشته است، چرا واریز نکردند؟ دولت باید پاسخگو باشد.
از جمله وظایف مجلس نظارت بر تمامی بودجه‌های عمومی و دولتی کشور اعم از دستگاه‌های دولتی وحتی شهرداری‌ها است، باید مشخص شود این درآمد‌ها چگونه آمد و کجا هزینه شده است، باید پاسخگو باشند. اگر عملکرد دولت شفاف باشد به نظر من بسیاری از مشکلات اقتصادی حل خواهد شد.
 مهمترین مطالبه شما
از استاندار همدان چیست؟
انتظار داریم به دور از نگاه‌های سیاسی، کارایی مدیران در جامعه ارتقا یابد. در بحث کاری نباید بپذیریم مدیری با نگاه سیاسی افراد کارآمد را حذف کند فرقی هم نمی‌کند از کدام دولت یا جناح سیاسی باشد. استاندار به‌عنوان نماینده ارشد دولت در منطقه، باید این محوریت را داشته باشد و اگر در نهادی مسئولی  با دید سیاسی عمل می‌کند، با او برخورد کند. ما جوانان توانمندی در این شهر داریم که می‌توانند شهر را با مدیریت خود در بسیاری از قسمت‌ها متحول کنند. نباید اجازه بدهیم مدیری با نگاه سیاسی فشار بیاورد و فرد شایسته‌ای را کنار بگذارد.
 نکته دیگر اینکه جناح سیاسی مد نظر مردم نیست، آنان خدمت می‌خواهند. مردم از کسی که خدمت می‌کند، سؤال نمی‌کنند چه خط سیاسی دارد.
بنابراین مسئولان هم باید درک کنند در برخی بخش‌ها مدیرانی داریم که ناکارآمد هستند. این افراد حتما باید اصلاح شوند. وظیفه ما هم همکاری و نظارت است. قصد دخالت در عزل و نصب‌ها را نداریم. اما اشاره کردم اگر احساس کنیم مدیری تخطی دارد یادآوری می‌کنیم و از باب جایگاه نظارتی خود تذکر می‌دهیم. یک بار هم بیشتر تذکر نمی‌دهیم اگر ببینیم مدیری عمل نمی‌کند از طریق وزارت‌خانه دنبال می‌کنیم چون مسئولان بالادست باید پاسخگو باشند.
خوشبختانه تعاملات وجود دارد امیدواریم این تعاملات بیشتر شود و نگاه نظارتی و تقنینی نمایندگان را ببینند و به نقص‌هایی که وجود دارد از باب اینکه مشکل مردم حل شود گوش بدهند، حل کنند. آماده همکاری با تمامی تفکرات، سلایق و اندیشه‌هایی که وجود دارد، هستیم. بنای ما بر این است که اجماعی از نمایندگان در تصمیم‌گیری‌های صورت بگیرد تا کارها پیش برود.
 با توجه به اینکه برخی نمایندگان در حوزه استخدام‌ها اعمال نفوذ کرده و حتی گاهی برای انتصاب یا به‌کارگیری نیروهای وفادار به خود، با مدیران دولتی وارد معاملاتی خاص می‌شوند، به نظر شما این رفتارها چه تأثیری بر سلامت قوه مقننه به‌عنوان نهاد ناظر بر سلامت قوه مجریه خواهد داشت؟
خوشبختانه همه در جریان هستند، در استان همدان فامیل یا فرزندی که در سن اشتغال باشد ندارم که بخواهم در جایی برای کاری پیشنهاد بدهم، زیرا ملاک من برای این موضوع شایسته‌سالاری است.
البته مدیریت‌هایی در گذشته به بنده پیشنهاد شده و نپذیرفته‌ام اما می‌توانستم بپذیرم. یک نفر با خودم به این استان نیاوردم الان هم بنا ندارم چنین کاری کنم.
افرادی که در مجموعه خودم به کار می‌گیرم همه بچه‌های همدان و کسانی هستند که از خودشان شایستگی نشان دادند. حتی در پیشنهاد عزل و نصب یا به کارگیری نیرو هم برخی مدیران گفتند چه کسی را پیشنهاد می‌دهید گفتم من در عزل و نصب‌های شما دخالت نمی‌کنم اگر ببینم مسئولی یا مدیری خطا دارد تذکر می‌دهم که اصلاح شود.
در بحث مجلس دنبال کیسه دوختن یا رانت نبودم، قطعا اگر نگاهم رانت بود به هیچ وجه وارد این وادی نمی‌شدم فعالیت در عرصه تعلیم، تربیت و پژوهش که بسیار باارزش بود را رها کردم و به سمت مردم آمدم.
 سخن پایانی:
رسانه‌ها می‌توانند مسئولان را در هر رده‌ای چه قوه مجریه و قضاییه ملزم به پاسخگویی کنند. رسانه‌ها می‌توانند از باب مطالبه‌گری پای کار باشند، ایجاد شفافیت کنند همانطور که از من شفاف سؤال می‌کنید، مسئولان هم باید پاسخگو باشند. همین که بدانند قرار است مسأله‌ای رسانه‌ای شود همه حواسشان را جمع می‌کنند. امروز رسانه قدرت بالایی دارد باید از این قدرت به نحو مناسب استفاده کرد. مسئولان هم باید توجه داشته باشند که بدون در نظر گرفتن یک نگاه سیاسی خاص پاسخگوی وعده‌ها باشند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com