کسری بودجه ‌چالش اصلی دولت است همدان پیام
 
 
يكشنبه - 1 خرداد 1401 - شماره 4316
 
امروز : دوشنبه ، 2 خرداد 1401

Today : Sun, May 22, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  120992 تاریخ انتشار:  1400-09-15 - 09:57 تعداد بازدید:  193
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شهبازی،عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس:
کسری بودجه ‌چالش اصلی دولت است

نویسنده : محمد ترابی

داخلی


 رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه روز گذشته اعلام کرد که طبق ماده ۱۸۲ آیین‌نامه داخلی، لایحه بودجه باید امروز (دوشنبه ۱۵ آذرماه) از سوی دولت به مجلس ارائه می‌شد. منتها دولت تلاش دارد تا اصلاحاتی را در ساختار بودجه اعمال کند، بر این اساس بودجه یکشنبه آینده به مجلس خواهد آمد.
محمدباقر قالیباف همچنین گفت که دولت بنا دارد تا قبل از ارائه بودجه ۱۴۰۱ یک جلسه با رؤسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس برگزار کند.
«بودجه» برنامه مالی دولت است که برای یک سال مالی تهیه و حاوی پیش‌بینی درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار و برآورد هزینه‌ها برای انجام عملیاتی که به نیل سیاست‌ها و به اهداف قانونی منجر می‌شود.
از این‌رو اگر درآمد‌های پیش‌بینی شده از منابع تأمین اعتبار در نظر گرفته شده محقق نشود، دولت با کسری بودجه مواجه می‌شود. یکی از دلایل محقق نشدن اهداف و سیاست‌های دولت‌ها، تأمین منابع و در کل کسری بودجه است.
گفتنی است که وجود کسری در بودجه در دولت‌های گذشته همواره اتفاق افتاده است. در رابطه با عوامل مؤثر در کسری بودجه علاوه بر تحریم‌ها که شرایط فروش نفت و درکل صادرات را برای کشورمان با چالش‌های فراوانی روبه‌رو کرده، وضعیت‌ بانک‌ها، وجود نداشتن سیستم در تولید و موفق عمل‌ نکردن دولت‌ها در کنترل نقدینگی و تورم، از جمله عوامل تأثیرگذار در کسری بودجه به حساب می‌آید.
به اعتقاد برخی از کارشناسان شرایط دولت سیزدهم با دولت‌های گذشته در مواجهه با کسری بودجه متفاوت است.
گفتنی است که در زمان دولت سید محمد خاتمی کسری بودجه از محل صندوق ذخیره ارزی تأمین شد، در دولت محمود احمدی‌نژاد کسری بودجه از محل فروش اموال و دارایی‌های دولت و حسن روحانی در دولت قبل با فروش اوراق، تلاش در تأمین کسری بودجه داشت.
با این‌حال به اعتقاد برخی از کارشناسان، منابع دیگری در کشور وجود ندارد تا دولت سیزدهم از محل فروش‌ آنها کسری بودجه خود را جبران کند و این مسأله دولت سیزدهم را با چالش بزرگی رو‌به‌رو خواهد کرد. ذکر این مسأله لازم است که در چند سال گذشته به علت کاهش شدید فروش نفت به علت تحریم‌ها، دولت سیزدهم میراث‌دار مشکلات اقتصادی فراوانی از دولت دوازدهم شده است.
همه این مسائل موجب شده که حساسیت‌های بودجه دولت در این دوره نسبت به سال‌های گذشته افزایش یابد.
لازم به یادآوری است، ارزیابی این که بودجه ارائه شده از سوی دولت، تا چه اندازه قابل تحقق خواهد بود، توسط نمایندگان مجلس و کمیسیون‌های تخصصی آن انجام خواهد شد.
 دولت برای وابسته نبودن بودجه نفت کارکرده است
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار ما، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چالش‌های پیش‌روی دولت سیزدهم در خصوص بودجه 1401 چیست؟ گفت: همانطور که خود رئیس‌جمهوری هم به آن اشاره کرد، بزرگترین چالش پیش روی بودجه، کسری بودجه است.
علیرضا شهبازی در ادامه افزود: تأمین منابع درآمدی دولت، فروش نفت و مسأله معیشت مردم از دیگر چالش‌های پیش‌روی بودجه 1401 است.
رئیس کارگروه بررسی نحوه اجرای قانون افزایش و تعیین سقف حقوق‌ مجلس همچنین اظهار کرد: مسأله گرانی حال‌حاضر، متأسفانه موجب شده است که قشر کارمند در راستای تأمین منابع درآمدی برای هزینه‌های زندگی‌شان با مشکل مواجه شوند. نسبت به این وضعیت مردم از دولت و مجلس توقع دارند که سطح درآمد‌ها و حقوق‌ها افزایش پیدا کند، و این روندی است که موجب افزایش تورم خواهد شد.
رئیس کمیته دیوان محاسبات و امور مالی مجلس در ادامه افزود: دولت و مجلس باید تدابیری بیندیشند که حداقل پرداختی دولت به نحوی باشد که موجب تورم نشود و از کانال‌های دیگری به کارکنان و کارمندان کمک کنند که جلوی افزایش تورم گرفته شود.
نماینده مردم نهاوند در مجلس در پاسخ به این پرسش که به نظر شما بودجه 1401 تا چه اندازه وابسته به نفت است؟، بیان کرد: همانطور که مقام معظم رهبری چند سال پیش توصیه کردند که کمترین وابستگی را به نفت داشته باشیم، دولت هم برای تحقق این مسأله کار کرده است و امیدواریم در بودجه سال آینده این مسأله لحاظ شده باشد.
وی در ادامه گفت: با این‌حال اگر این مسأله توسط دولت لحاظ نشده باشد، مجلس، کمیسیون برنامه‌وبودجه و کمیسیون تلفیق اقدامات لازم را در بودجه به عمل خواهند آورد.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و تحقیقات مجلس در پاسخ به پرسشی در رابطه با تأخیر تقدیم بودجه به مجلس، تصریح کرد: آنقدر‌ها هم به عقب نیفتاده است.
شهبازی در پایان ابراز امیدواری کرد که بودجه 1401 به نحوی باشد که در سال آینده کمترین تنش و مشکل را در راستای توجه به معیشت و اشتغال داشته باشیم.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com