1398-02-201398-02-30bool(false) بازار همدان همچنان نا ايمن همدان پیام
 
 
دوشنبه - 30 ارديبهشت 1398 - شماره 3477
 
امروز : دوشنبه ، 30 ارديبهشت 1398

Today : Mon, May 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84598 تاریخ انتشار:  1397-05-10 - 09:53 تعداد بازدید:  64
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بازار همدان همچنان نا ايمن

داخلی


عادت کرده‌ایم به اینکه ابتدا حادثه‌ای رخ دهد و سپس به کنکاش و چه کنم‌ها بپردازیم و کمتر به پیشگیری و حل مساله قبل از بروز حادثه پرداخته می‌شود.
حتی سوانح تلخ و سوزناک نظیر ریزش ساختمان پلاسکو هم درس عبرت نمی‌شود و هر از گاهی، طرح دلایل این حادثه به عنوان یک اتفاق ناخوشایند به صورت خلاصه و گذری عنوان می‌شود.
شهر همدان داری 35 هزار واحد تجاری فعال است که اغلب آنها به ویژه در بافت قدیمی‌شهر فاقد استاندارد هستند و اغلب تاییدیه ایمنی نداشته و نواقص این مراکز، حادثه را در کمین نشانده است و این در حالیست که براساس آمارها مراکز تجاری همدان به طور میانگین روزانه بین 50 تا یکصد هزار بازدید کننده دارند.
نه تنها برخی مراکز تجاری شهر همدان براساس ضوابط خدمات ایمنی و آتش‌نشانی کشور وضعیت ایمنی نامناسبی دارند بلکه بازار قدیمی همدان واقع در مرکز شهر نیز با خطرات جدی ناشی از رعایت نشدن نکات ایمنی مواجه است.
در شرایطی که اغلب معاملات عمده و بزرگ در بازار قدیمی همدان انجام می‌شود و این بازار حجم وسیعی از داد و ستد محصولات مختلف و متنوع را به خود اختصاص داده است، لزوم توجه به ایمین و استانداردسازی آن بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد.
در واقع فعالان بازار همدان نیز اغلب با نادیده گرفتن نکات مهم ایمنی، تجارت مرگ را پیشه کرده و بی توجه به تبعات ناخوشایند ناشی از هرگونه حادثه احتمالی، به استقبال آینده ای تاریک و ناخوشایند می‌روند.
 هشدار مسئولان به واحدهای تجاری نا ایمن
به گزارش ایرنا، مسئولان همدان نیز بارها به فعالیت واحدهای تجاری نا ایمن تذکر داده اند و فرماندار همدان در این باره می‌گوید: این نهاد نقش حمایتی، نظارتی و هماهنگی دارد و در رابطه با ایمن ‌سازی این مکان‌‌ها قوانین، تکلیف را مشخص کرده است و دستگاه‌های مربوط باید با عزم و اراده قانون را اجرایی کنند.
علی تعالی با اشاره به نقش نظارتی شهرداری اظهار داشت: در زمان ساخت یک مرکز تجاری، شهرداری باید موارد ایمنی را مورد توجه قرار دهد.
رئیس کمیسیون خدمات شهری، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر همدان نیز با تاکید بر لزوم اهمیت ایمن سازی مجتمع‌های تجاری افزود: به هنگام دریافت نقشه پروانه توسط مالکان مراکز تجاری تازه تاسیس، اصول فنی مورد تاکید است اما اصناف قدیمی‌ تر نیز باید هنگام مراجعه به مراکز شهرداری برای تمدید جواز کسب، ملزم به دریافت تاییدیه‌‌های ایمنی شوند.
کامران گردان افزود: پلمب یک صنف و یا واحد تجاری مرحله نهایی کار است که این وظیفه بر عهده شهرداری است اما تمایل نداریم کسبه را از فعالیت اقتصادی منع کنیم و به همین دلیل اهرم‌‌های کنترلی باید در اولویت باشد.
با این حال، طبق دستورالعمل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اماکن عمومی همچون مجتمع‌های تجاری، خدماتی و پارک‌ها در صورت حادثه خیز بودن بدون ملاحظات خاصی پلمب می‌شوند و تا اجرای تمهیدات لازم برای ارتقای ایمنی و استاندارد سازی تعطیل می‌مانند.
  اغلب واحدهای تجاری همدان ایمن نیستند
رئیس سازمان آتش‌نشانی همدان نیز پیرامون نا‌ایمن بودن مراکز تجاری گفت: بیشتر واحدهای تجاری این شهر ایمن نیستند و ایمن نبودن این واحدها نه تنها برای ساکنان آن بلکه برای دیگر شهروندان نیز خطر جدی محسوب می‌شود.
محمدرضا بیاناتی ضمن هشدار نسبت به ایمن نبودن مجتمع‌های تجاری این شهر افزود: بیشتر مجتمع‌های شهر همدان ایمنی لازم در برابر حادثه‌ها به ویژه آتش سوزی را ندارند.
وی ادامه داد: نبود تجهیزات ایمنی یکی از عوامل اصلی حوادثی نظیر آتش‌سوزی در ساختمان‌های تجاری است و باید با پیگیری سایر دستگاه‌های اجرایی مسئول، نواقص موجود هرچه سریعتر برطرف شود.  بیاناتی خاطرنشان کرد: این واحدهای تجاری مورد تایید سازمان آتش‌ نشانی نیستند و تجهیزات ایمنی لازم را ندارند که امیدواریم با پیگیری ارگان‌های مرتبط نظیر اتاق اصناف، مشکلات موجود برطرف شود.
وی ادامه داد: البته واحدهای اداری همدان مراحل ایمن سازی و اصلاح نواقص موجود را در دست اقدام قرار داده اند اما در واحدهای تجاری هنوز بی توجهی به اصول ایمنی دیده می‌شود.
بیاناتی خاطرنشان کرد: هم اکنون این مشکل را در بافت مرکزی و بافت‌های تجاری قدیمی شهر همدان داریم چرا که در احداث مجتمع‌های تجاری جدید، صدور پایان کار منوط به رعایت و اخذ تاییدیه اصول ایمنی است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com