1400-06-211400-06-31bool(false) شورانشینان در انتظار حکم شهردار همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 31 شهريور 1400 - شماره 4134
 
امروز : چهارشنبه ، 31 شهريور 1400

Today : Wed, September 22, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  119586 تاریخ انتشار:  1400-06-18 - 08:43 تعداد بازدید:  157
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شورانشینان در انتظار حکم شهردار

نویسنده : محمد ترابی

داخلی

■ این هفته مهلت قانونی صدور حکم شهردار از سوی وزارت کشور پایان می‌یابد

 هفته آینده وزارت کشور صلاحیت شهردار منتخب همدان را مورد بررسی قرار می‌دهد. این درحالی است که میان کارشناسان در مورد سوابق شغلی و اجرایی حسینی با مصوبه دی ماه 1397 وزارت کشور، اختلاف‌نظر وجود دارد.
این روزها بیش از هرجای دیگر نگاه‌های همدانی به وزارت کشور است. از یکسو انتصاب استاندار پس از به جمع‌بندی نرسیدن مجمع نمایندگان استان بر سر گزینه‌های پیشنهادی استانداری، بیش از هر استان دیگری به نظر وزارت کشور بستگی دارد، از سوی دیگر وزارت کشور در روزهای آتی می‌بایست رزومه و مدارک سید مسعود حسینی گزینه منتخب شهرداری همدان از سوی شورای شهر را موردبررسی قرار دهند و در صورت هیچگونه منع قانونی آن را تأیید کنند.
اواخر هفته گذشته بود که مسگریان رئیس شورای اسلامی شهر همدان اعلام کرد که در نوزدهمین جلسه صحن شورا، حسینی از میان 4 گزینه نهایی با 10 رأی برای انجام مراحل قانونی و تصدی پست شهردار همدان به وزارت کشور معرفی می‌شود.
گفتنی است که معمولاً وزارت کشور یکی 2 هفته پس از معرفی گزینه شهرداری‌‌ها، مراتب تأیید و یا تأیید نشدن آنها را پس از بررسی مدارک و رزومه ایشان، اعلام می‌کند.
شاهد این مسأله بودیم که پس از انتخاب علیرضا زاکانی به عنوان شهردار تهران از سوی شورای اسلامی این شهر، حواشی زیادی در رسانه‌ها و محافل سیاسی شکل گرفت. اصلی‌ترین چالش در این میان، انطباق نداشتن مدرک تحصیلی زاکانی با لیست مدارک مصوبه وزارت کشور بود که در دی ماه سال 1397 به آیین‌نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهرداران اضافه شده است.
 شرایط احراز شهردار همدان چیست؟
گفتنی است که در درجه‌بندی شهرداری شهرها، همدان در کنار کرج، اهواز، قم، کرمانشاه، رشت، ارومیه و آبادان در درجه 11 قرار دارد. بالاترین درجه(۱۲) به شهرداری‌های شیراز، تبریز، مشهد و اصفهان تعلق دارد.
با این‌حال شرایط احراز صلاحیت شهردارها در مصوبه دی ماه 1397 وزارت کشور براساس جمعیت شهرها درنظر گرفته شده و دیگر درجه‌بندی شهرداری‌ها را ملاک قرار نداده است.
در این مصوبه آمده است:
■ ۳ سال سابقه مدیریت پایه یا ۵ سال سابقه کارشناسی در شهرداری برای شهرداری‌های شهرهای تا ۱۰هزار نفر جمعیت،
■ ۵ سال سابقه مدیریت پایه برای شهرداری‌های شهرهای با جمعیت ۱۰هزار تا ۵۰ هزار نفر
■ ۵ سال سابقه مدیریت میانی برای شهرداری‌های شهرهای با جمعیت ۵۰ هزار تا ۲۰۰ هزار نفر
■ ۷ سال سابقه مدیریت میانی برای شهرداری‌های شهرهای با جمعیت ۲۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار نفر
■ ۹ سال سابقه مدیریت میانی برای شهرداری‌های شهرهای با جمعیت ۵۰۰ هزار تا یک میلیون نفر جمعیت
■ ۹ سال سابقه مدیریت ارشد برای شهرداری‌های شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر جمعیت از شروط تعیین شهرداران است.
طبق گزارش سازمان مدیریت‌و برنامه‌ریزی استان، برآورد جمعیت همدان در سال 1399، 696هزار و181نفر جمعیت است. از آنجایی که همدان تقریباً 700 هزار نفر جمعیت دارد و با توجه به جدول مصوبه وزارت کشور، متوجه می‌شویم که شرایط احراز صلاحیت شهردار در همدان 9 سال سابقه مدیریت میانی است.
 آیا حسینی شرایط شهردار شدن را دارد؟
سوابق شغلی حسینی منتخب شورای شهر همدان عبارتند از: ۴ سال ریاست شعب مختلف بانک‌کشاورزی، ۵ سال مدیریت وصول مطالبات بانک‌کشاورزی استان، ۶ سال مدیریت آموزش اداری بانک‌کشاورزی و مدیر آمار و برنامه‌ریزی بانک کشاورزی استان از سال 1398 است.
حال در اینجا پرسشی که مطرح می‌شود این است که مدیریت میانی چیست؟ آیا سوابق اجرایی حسینی به عنوان مدیریت میانی حساب می‌شود؟
در تعریف سطوح مختلف مدیریتی آمده است:
مدیران ارشد: آن دسته از مدیرانی هستند که وظیفه سیاستگذاری، خط‌مشی‌گذاری، برنامه‌ریزی کلان، هدایت و نظارت عالیه بر عملکرد دستگاه را در واحدهای ستادی بر عهده دارند.
■ مدیران میانی: به آن دسته از مدیرانی اطلاق می‌شود که وظیفه هماهنگی، ایجاد ارتباط بین سطوح عالی مقامات) و یا مدیران ارشد را در واحدهای ستادی برعهده دارند مانند مدیران‌کل و معاونان آنان، معاونان سازمان‌ها، مؤسسات دولتی و مراکز مستقل و سمت‌های مدیریتی همسطح آنها.
■ مدیران پایه: به آن دسته از مدیرانی اطلاق می‌شود که وظیفه اجرای سیاست‌ها، خط‌مشی‌ها و برنامه‌های سازمانی را در واحدهای ستادی برعهده دارند. مانند: رؤسای ادارات، رؤسای گروه‌ها و سمت‌های مدیریتی همسطح آنها.
■ مدیران عملیاتی: شامل مدیران آن دسته از واحدهای عملیاتی یا اجرایی دستگاه‌های اجرایی نظیر مدارس، بیمارستان‌ها، ورزشگاه‌ها، موزه‌ها، مراکز فنی‌وحرفه‌ای و مراکز نگهداری معلولین هستند که تولید، تأمین و ارائه خدمات اصلی و نهایی دستگاه را بر عهده دارند.
 اعضای شورا تعریف مدیریت میانی را به وزارت کشور سپردند
یکی از اعضای این دوره و دوره‌های قبل شورای شهر همدان در این رابطه به خبرنگار ما گفت: دوستان ما در شورای شهر خیلی به بررسی معنی و مفهوم تعریف مدیریت میانی ذکر شده در مصوبه دی‌ماه 1397 وزارت کشور بررسی نکردند.
این دوستان اعتقاد داشتند که نخست ما گزینه شهرداری را مشخص کنیم، درنهایت خود استانداری و وزارت کشور این مسأله را بررسی می‌کنند.
علی‌اکبر نظری در ادامه با بیان اینکه برخی از ما (اعضای شورای شهر همدان) مخالف این روند بودیم و این را دورباطل می‌دانیم، بیان کرد: دوستان ما در شورا هرکدام تعریفی متفاوت در رابطه با مدیریت میانی را ارائه می‌داد و از این‌رو درنهایت تصمیم بر این گرفته شد که بررسی این مسأله به وزارت کشور محول شود.
وی در پاسخ به این پرسش که اگر وزارت کشور سوابق آقای حسینی را مصداق مدیریت میانی نداد، چه اتفاقی می‌افتد؟ گفت: اگر این اتفاق بیفتد، شورای شهر یا باید گزینه دیگری را معرفی کند و یا می‌تواند به هیأت حل‌اختلاف مرکزی مستقر در وزارت کشور شکایت کند و این مسأله در آنجا بررسی شود.
این عضو شورای شهر همدان در پایان در پاسخ به این مسأله که وزارت کشور چه زمانی جواب بررسی سوابق و رزومه شهردار منتخب را اعلام می‌کند؟، افزود: احتمالاً در هفته آینده وزارت کشور صلاحیت آقای حسینی را موردبررسی قرار داده و آن را اعلام می‌کند.
با تمام این تفاسیر تأیید حکم و انتخاب بسیاری از مدیران در یک ماه گذشته نشان می‌دهد که شهردار منتخب چالش خاصی در صدور حکم از سوی وزیر نداشته باشد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com