1397-01-221397-02-01bool(false) 1397-01-221397-02-01bool(false) پول و مسائل جنسی، قضات را تهدید می‌کند همدان پیام
 
 
شنبه - 1 ارديبهشت 1397 - شماره 3174
 
امروز : شنبه ، 1 ارديبهشت 1397

Today : Sat, April 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  75418 تاریخ انتشار:  1395-10-16 - 05:45 تعداد بازدید:  159
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دادستان کل کشور:
پول و مسائل جنسی، قضات را تهدید می‌کند

داخلی

دادستان کل کشور گفت: قاضی زمانی که خسته و گرسنه است حکم ندهد. بترسیم از جایی که یک روز باید حساب پس بدهیم. اگر قاضی خدایی نکرده جیبش باز باشد و بحث رشوه و پدیده‌هایی که امسال با آن روبه‌رو بودیم مطرح باشد، خطر است.
به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری در مراسم تحلیف کارآموزان قضایی گفت: ما قضاتی را داریم که بعد از چند سال وارد وادی فساد شده‌اند. دو چیز شما را در مقام قضاوت مورد تهدید قرار می‌دهد: یکی پول و دیگری مسائل جنسی؛ لذا شخصیت قاضی اقتضا می‌کند این محدودیت‌ها را بپذیرد.
او خطاب به کارآموزان قضایی اظهار داشت: قضاوت شغل نیست. قوه قضاییه نیازمند قضات سالم و تربیت شده است. قوه قضاییه امروز به شدت نیازمند قضات سالم و متدین و انقلابی است. شما در مقام قضاوت زمانی می‌توانید موفق باشید که متناسب با شرایط روز دانش خود را پیش ببرید.
دادستان کل کشور با بیان اینکه شما مثل صنعتگر نیستید که بخواهید پشت دستگاه بایستید و آچار در دست بگیرید و عیب و نقص را برطرف کنید یا مثل پزشک نیستید، تصریح کرد: شما چون با بخش‌های مختلف ارتباط دارید باید خیلی پر باشید. شما باید عالم و آگاه به مسائل روز باشید.
منتظری با یادآوری مسئولیت‌های مهم قضات خاطرنشان کرد: قضاوت از یکسو مسئولیت خطیر و مهم و جایگاه رفیعی است که خداوند آن را اختصاص به انبیای خود داده است و از طرف دیگر، آنقدر این مسئولیت خطیر است که خداوند به حضرت داوود هشدار می‌دهد. امروز این عهد و پیمان را ببندید که از مسیر حق تا پایان کارتان جدا نشوید.
او با بیان اینکه بحث هزار و یک هزار میلیارد تومان فرقی ندارد در اینکه انسان به ناحق برداشت کند، ابراز داشت: شما از جایگاهی برخوردارید و مسئولیتی را انتخاب کردید که این مسئولیت لوازمی دارد و از جمله لوازم این مسئولیت محدودیت‌هاست. جایگاه قضاوت یعنی اینکه شما باید بپذیرید که باید در بخش‌های مختلف محدودیت دارید. در خیابان که می‌روید، با هر کسی حرکت نکنید و لباس پوشیدنتان مشخص باشد. یکی از شاخص‌های قضاوت، شخصیت است.
این مقام عالی قضایی افزود: کسی که کمبود شخصیت داشته و در این منصب بنشیند به خودش خیانت کرده است. باید به این محدودیت‌ها ملتزم باشید.
منتظری با اشاره به یکی از پرونده‌های قضات در دادسرای انتظامی قضات بیان کرد: دادسرای انتظامی قضات یکی از قضات باسابقه قبل از انقلاب را در آن زمان از کار قضاوت منفصل کرد و پرونده‌اش هم موجود است و علت انفصال این بود که هندوانه خریده بود. به دلیل اینکه هندوانه سنگین بوده وی آن را روی دستش تا خانه برده که این موضوع را سریعاً گزارش دادند و بلافاصله دادسرای انتظامی قضات وی را محکوم کرد.
او با بیان اینکه قاضی زمانی که خسته و گرسنه است حکم ندهد، یادآور شد: بترسیم از جایی که یک روز باید حساب پس بدهیم. اگر قاضی خدایی نکرده جیبش باز باشد و بحث رشوه و پدیده‌هایی که امسال با آن روبه‌رو بودیم مطرح باشد، خطر است.
دادستان کل کشور با اشاره به آیه‌ای از سوره ص عنوان کرد: انسان از این آیه اینگونه استفاده می‌کند که جایگاه حکم، یک صلاحیت و بستر مناسب را لازم دارد و صلاحیت حکم بین‌ا... این است که خلیفه‌ا... باشد و خلیفه‌ا... بودن ویژگی‌های خود را دارد. آیه ویژه‌ای است برای کسانی که قضاوت را به عنوان مسیر راه می‌بینند و وقتی خلیفه‌ا... شدی در مقام حق به قضاوت عمل کن.
منتظری با بیان اینکه با طرح این سؤال که آنچه حق نیست، چیست؟، گفت: رابطه دوستی و خویشاوندی و سفارش و دشمنی و عداوت و بغض و... است و اگر قاضی در مقام قضاوت یکی از این جهات را داشت و اگر گرفتار هوا شد باید بداند که از مسیر الهی گمراه شده است و کسی که از مسیر الهی گمراه شود، این انسان گرفتار عذاب الهی می‌شود؛ زیرا این قاضی در مقام حکم فراموش کرد که یک روزی باید حساب پس دهد. قضاوت را تحت چه عنوان انتخاب کرده‌اید؟ آیا به عنوان شغل آن را انتخاب کردید که در این صورت باید بدانید که خسارت دارید. اگر کسی قضاوت را به عنوان شغل انتخاب کند باید از همین امروز جدا شود، جهنم را برای خود نخرید؛ زیرا شغل نباید قضاوت باشد.
او با بیان اینکه قضاوت به عنوان سمتی است که می‌توانید در این سمت احقاق حق کنید، اظهار داشت: اگر هدفتان این است خوش به حالتان؛ زیرا هم اعتبار الهی و هم اعتبار اجتماعی دارد و هم اینکه انسان هر روز که به خانه برود در ذهن خود آن را مرور می‌کنید.
دادستان کل کشور در ادامه به ظرفیت‌های قضاوت اشاره کرد و یادآور شد: علی‌رغم تمامی کمبودهایی که قوه قضاییه در خصوص جذب قاضی دارد، افرادی که نفس ضعیفی دارند بهتر است از قضاوت انصراف دهند. امروز قوه قضايیه نیازمند قضات سالم است. قضات امروز از زندگی متوسط برخوردار هستند و توقع ما هم داشتن زندگی‌های ویژه نیست. منتظری آگاهی داشتن قضات از مسائل روز ضروری دانست و تصریح کرد: در بازدیدی که از مجتمع‌های قضایی خانواده داشتم، قاضی مربوطه گفت برای هر کدام از دوازده پرونده‌ای که در طول روز رسیدگی می‌کند، 10 دقیقه زمان می‌گذارد، البته این مسأله را می‌توان با کمبود نیرو توجیه کرد. او با بیان اینکه اتاق فکر انگلیسی علیه نظام جمهوری اسلامی قوه قضايیه را هدف قرار داده‌اند و به دنبال تضعیف و عدم استقلال قوه قضايیه و این استراتژی دشمن است، خاطرنشان کرد: قوه قضايیه سیبل دشمن قرار گرفته است و نشانه‌های زیادی برای این ماجرا وجود دارد و ما پشت پرده این استراتژی‌ها را می‌دانیم.
این مقام عالی قضایی اضافه کرد: گاهی کسانی که دلسوز قوه قضايیه هستند، سخنان دشمن را بار دیگر تکرار می‌کنند و آنچه دشمن می‌خواهد،‌‌ همان تضعیف قوه قضايیه است، البته ما مدعی معصوم بودن دستگاه قضا نیستیم، اما معتقدیم که از سالم‌ترین‌ها هستیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com