اجرای طرح زوج و فرد به‌صورت الکترونیک همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 30 تير 1403

Today : Fri, July 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  134524 تاریخ انتشار:  1402-07-06 - 09:25 تعداد بازدید:  1923
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اجرای طرح زوج و فرد به‌صورت الکترونیک

نویسنده : اویس پورصالحی

صندلی داغ


طرح زوج و فرد تردد خودرو در همدان با بهره‌گیری از نیروی انسانی در محدوده طرح در حال اجراست اما از نیمه مهر ۱۴۰۲ با نصب دوربین‌های هوشمند از سوی شهرداری، این طرح به صورت اجرای الکترونیک کلید می‌خورد.

هر چند 6 اسفند سال 1401 این زوج و فرد به صورت آزمایشی برای کاهش بار ترافیک به اجرا درآمد اما سه شنبه ۱۵ فروردین امسال بود که این طرح رسماً اجرایی شد تا بلکه با اجرای آن باری از ترافیک همدان برداشته شود . هر چند تاکنون این طرح هم نتوانست همچون سایر طرح‌های اجرایی قفل ترافیک همدان را بگشاید، اما به اعتقاد برخی از مسئولان این طرح تا حدودی توانسته به روانسازی ترافیک در سطح شهر کمک کند .

با این حال و پس از گذشت حدود 4 ماه از اجرای طرح زوج و فرد برای تردد خودروها، ضعف‌ها و چالش‌های آن یکی پس از دیگری خودنمایی می کند. به طور مثال از نوع رفتار ترافیکی شهروندان گرفته تا نبود دوربین‌های نظارتی ثبت تخلف در محدوده مشخص را می‌توان ضعف‌های اجرای این طرح در همدان دانست که سبب شده است معضل ترافیکی از خیابان‌ و بلوارها به کوچه‌ پس کوچه‌های شهر برسد به طوری که رانندگان آشنا به مسیرهای فرعی از این محل ها برای رسیدن به مقصد استفاده کنند.

همچنین بنا بر اطلاعات با بسته شدن رینگ اول شهر و نیز اجرای طرح زوج و فرد عملاً ترافیک همدان به رینگ سوم انتقال یافته و صبح هنگام و نیز عصر ها شاهد ترافیک سنگین در این مسیرها هستیم. که شاید بتوان گفت به جز انتقال ترافیک به مسیرهای دیگر تفاوتی در ترافیک همدان به وجود نیامده است.

گذشته از این موضوع بر اساس معماری شهری در رینگ اول و دوم مناطق مسکونی وجود دارد که بستن خیابانها و اجرای طرح زوج و فرد مشکلاتی را برای ساکنان آن مناطق به وجود آورده است که پلیس باید در این خصوص نیز چاره اندیشی می‌کرد.
بنا بر آمارها بیش از ۲۶۰ هزار دستگاه خودرو در همدان تردد دارند که بیش از ۲ برابر ظرفیت معابر این شهرستان است.

آنچه مشخص است این است که به لحاظ نقشه مهندسی و قرار گرفتن بسیاری از مراکز تجاری، اقتصادی و اداری در مرکز همدان، ۶۰ درصد ترددها در محدوده مرکزی شهر انجام می‌شود.

طرح زوج و فرد در حالی در همدان به اجرا درآمد که خیابانهای میرزاده عشقی، خیابان پاسداران، خیابان شهیدان بهادربیگی، بلوار غبار همدانی، خیابان فلسطین، بلوار نیروی انتطامی، بلوار بدیع الزمان، خیابان هفده شهریور، خیابان شهید چیت سازیان، خیابان طالقانی و میدان جهاد را شامل شد و همچنان محدوده ترافیک نیز در محدوده مرکزی شهر به قوت خود باقی ماند.

با این حال و پس از اجرای این طرح برای کنترل ترافیک حالا نوبت به رفع یکی از نواقص شده است که رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان در این خصوص گفت: نصب پایه دوربین و دوربین پایش تصویری و ثبت تخلف در چند نقطه از جمله بلوار کاشانی، بلوار مفتح، میدان جهاد و ایستگاه عباس‌آباد در حال انجام است و براساس وعده شهرداری نصب این دوربین‌ها حداکثر تا نیمه مهر به پایان می‌رسد.

غلامعلی همایی اضافه کرد: پس از پایان نصب دوربین‌ها ثبت تخلف ورود به محدوده طرح ترافیکی به شکل الکترونیکی صورت می‌گیرد در حالی که هم اینک ثبت تخلف توسط ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی حاضر در سطح شهر در حال انجام است.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان اظهار کرد: پیش از ثبت الکترونیکی تخلفات،باید برای مالکان وسائل نقلیه که منزل مسکونی آنها در محدوده طرح ترافیکی است کارت تردد صادر شود تا حقی از این افراد ضایع نشود.

همایی بیان کرد: احتمال افزایش محدوده طرح ترافیکی در برخی از نقاط و اضافه شدن برخی از معابر به این طرح در شهر همدان وجود دارد که با آغاز ثبت الکترونیکی، محدوده طرح ترافیکی برای شهروندان، این موضوع رسانه ای شده و با نصب بنر اطلاع رسانی لازم صورت می‌گیرد.

وی گفت: شهر همدان به دنبال افزایش شمار خودروها و تبدیل شدن ۲ خیابان به پیاده راه، گنجایش لازم برای تردد این میزان وسیله نقلیه را نداشت بنابراین اجرای طرح زوج و فرد ضروری به نظر می رسید.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان بیان کرد: طرح زوج و فرد از ساعت ۱۶ تا ۲۱ اجرایی شده یعنی در این زمان مردم مراجعه‌ای برای کار اداری به محدوده های تعیین شده ندارند و مراجعات به هسته مرکزی و محدوده طرح برای امور و خریدهای روزانه بوده که در این باره هم می‌توانند متناسب با پلاک وسیله نقلیه در روزهای زوج یا فرد کار خود را انجام دهند.

همایی اضافه کرد: درصد بالایی از ترددها در محدوده مرکزی شهر همدان صورت می گیرد بنابراین اجرای طرح زوج و فرد از اوایل سال‌جاری رضایت مندی مردم را به همراه داشت چراکه موجب کاهش بار ترافیکی و روان سازی تردد شده‌است.

طرح زوج و فرد در حالی در همدان به اجرا در آمد که مدارس به لحاظ فصل امتحانات نیمه باز بود و نیز در این مدت همدان مسافر چندانی به خود ندید همچنین تغییر ساعت کاری ادارات در استان به همراه تعطیلی مدارس در فصل تابستان کمک حال بار ترافیک شد اما هم اینک با آغاز فصل مدارس و نیز تغییر ساعت شروع کار ادارات به روال همیشگی همچنان شاهد افزایش بار ترافیک در مسیرهای پرتردد هستیم که البته هر مسئولی به دنبال تقصیر یابی بوده و در آخرین اظهاراتشان مدارس جوار خیابانی را مقصر اعلام کردند.

حال که برنامه مسئولان اجرای کامل این طرح است و اعلام می دارند که در کاهش بار ترافیک تاثیبر گذار بوده انتظار می‌رود که با ایجاد زیرساخت‌های مناسب و ایده‌های بهتر، قدم‌های محکمی در کاهش ترافیک همدان که حالا تبدیل به یک معضل همیشگی شده است بردارند.


 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com