دولتی‌ها با ذوب‌آهن ملایر بی‌مهری می‌کنند همدان پیام
 
 
دوشنبه - 7 مهر 1399 - شماره 3863
 
امروز : سه شنبه ، 8 مهر 1399

Today : Mon, September 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111839 تاریخ انتشار:  1399-06-27 - 08:46 تعداد بازدید:  123
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیرعامل شهرک فولاد ملایر: مشکل برق حل شود 5000 شغل ایجاد می‌کنیم
دولتی‌ها با ذوب‌آهن ملایر بی‌مهری می‌کنند

مادستان

 ملایر - سحر یوسفی - خبرنگار همدان پیام: شرکت ذوب آهن ملایر پس از 3 سال تولید با مدیریت محمدباقر سبحانی دچار تغییرات مدیریتی شد و غلام‌عباس جعفری سرمایه‌گذار و مدیرعامل پیشین این شرکت، مدیریت این واحد بزرگ صنعتی را به‌دست گرفت .
در بازديدي که خبرنگاران از اين کارخانه داشتند، سرمایه‌گذار شرکت ذوب آهن گفت: در سال 79 نخستین شرکت ذوب آهن آلیاژی کشور را در ملایر تأسیس کرده و از سال 94 به‌دلیل واردات بی‌رویه فولاد، بیشتر فولادسازان کشور دچار مشکل شده‌اند زیرا بهای تمام شده فولاد تولید داخل از فولاد وارداتی بیشتر بود و این موضوع مشکلات فراوانی برای تولیدکنندگان رقم زد این موضوع سبب شد به رغم میل باطنی شرکت به مدت یکسال تعطیل شود و این تعطیلی موجب زیر سؤال رفتن اعتبار شرکت شود.
غلام‌عباس جعفری بیان کرد: محمد کاظمی پس از اینکه به‌عنوان نماینده مردم در مجلس انتخاب شد، پیگیر راه‌اندازی شرکت شد و با همراه شدن مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی در ستاد تسهیل مقرر شد با انتخاب مدیریت جدید شرکت راه‌اندازی شود که پس از بررسی «سیدمحمدباقر سبحانی» برای این منظور انتخاب شد و 3 شرکت ذوب آهن آلیاژی، نورد زاگرس و شهرک فولاد جعفری را به او واگذار کردیم.
وی ادامه داد: سبحانی پس از ارزیابی و بررسی وضعیت شرکت، راه‌اندازی و تولید با حداکثر ظرفیت را امری آسان قلمداد کرد و قراردادی نوشت که 3 درصد از فروش را حق مدیریت می‌دانست اما من اعتراض کردم و گفتم 3 درصد از سود منطقی است اما سبحانی قول مساعد داد که با تمام ظرفیت شرکت را راه‌اندازی می‌کند که درنهايت اعتماد ما را جلب کرد و به عقد قرارداد ده ساله با سبحانی منجر شد.
جعفری اظهار کرد: در این چارچوب قرار بر این شد سالیانه شرکت ذوب آهن آلیاژی 90 هزار تن شمش فولاد، شرکت نورد زاگرس 200 هزار تن میلگرد کلاف ساده 5/6 و شهرک خصوصی فولاد جعفری در چشمه علی‌محمد 500 هزار تن میلگرد تولید کند.
وی ادامه داد: ده میلیارد و 300 میلیون تومان تسهیلات با سود 18 درصد از بانک‌هاي تجارت و صنعت و معدن به‌عنوان سرمایه در گردش در اختیار سبحانی قرار گرفت تا با راه‌اندازی کارخانه، اقساط معوق بانک‌ها و 2 میلیارد بدهی معوقه کارگران و اشخاص را پرداخت کند.
 اگر مشکل برق شهرک جعفری برطرف شود تا 5 هزار نفر اشتغالزایی می‌شود
 جعفری با بیان اینکه کارخانه چشمه علی محمد پس از 2 سال حتی یک کیلو تولید هم نداشت، گفت: علاوه‌بر این به تجهیزات و ماشین‌آلات آسیب‌هایی وارد شد و کوره‌ای که 4 میلیارد ارزش داشت لطمه دیده است با دیدن این وضعیت از همان ابتدا به «نیکبخت» استاندار وقت اطلاع دادیم که سبحانی تیم متخصصی انتخاب نکرده است و از او تقاضا کردیم که یک کارشناس بفرستد تا بررسی کند آیا تیم مدیریتی جدید صلاحیت و تخصص لازم را دارد؟ اما متأسفانه موضوع را جدی نگرفتند و اهمیتی داده نشد و گزارشی نیز به ما ارسال نشد.
وی با اشاره به 42 میلیارد تومان بدهی معوق این شرکت به بانک تجارت گفت: پس از 2 سال تعلل و حتی آسیب به تجهیزات، میزان بدهی و خسارت به این بخش به 50 میلیارد تومان رسید و با استعفای یکطرفه سبحانی مواجه شدیم.
جعفری با اشاره به اینکه 8 هزار سوله خالی و 170 کارخانه اعم از سیم خاردار، پیچ و مهره، پروفیل، میخ، سازه‌های فلزی مشبک و ... در شهرک جعفری وجود دارد، تأکید کرد: اگر مشکل برق شهرک جعفری برطرف شود تا 5 هزار نفر اشتغال می‌توان در آنجا ایجاد کرد.
به گفته وی، ظرف 40 روز آینده واحد نورد این شهرک با تولید 500 تن میلگرد کلاف ساده و حداقل صد نفر نیروی کار راه‌اندازی می‌شود.
جعفری همچنین ضمن گلایه از اینکه گفته می‌شود 6 سال شرکت تعطیل شده است، این درحالی است که یکسال تعطیل بوده است، گفت: بدترین توهین‌ها به من شده است، هدف من این بود که با آوردن صنعت فولاد آبادانی شهرم را رقم بزنم و فکر می‌کردم با فراهم آوردن زیرساخت‌ها، دولت و مسئولان همکاری می‌کنند تا تولید رونق بگیرد اما متأسفانه با بی‌مهری‌هایی که دیدیم، انگیزه‌ام را از دست داده‌ام.
وی در ادامه به تولید 2 هزار تن شمش فولاد در 3 سال مدیریت سبحانی در شرکت ذوب آهن آلیاژی اشاره کرد و گفت: این درحالی است که می‌بایست 270 هزار تن شمش فولاد در این مدت تولید می‌کرده است، نتیجه عملکرد این مدیر نخبه این بود که با 5 میلیارد تومان تسهیلاتی که در آغاز راه‌اندازی گرفت، میزان بدهی شرکت به بانک پارسیان و صنعت و معدن از 31 میلیارد تومان به 50 میلیارد تومان افزایش یافت.
وی مدعی است در این مدت چندین بار به سبحانی و کاظمی نماینده سابق ملایر که به‌عنوان حکم قرارداد تعیین شده است، مراجعه می‌کند و براساس بند 8 قرارداد در ارائه گزارش عملکرد، تقاضای ارائه گزارش داده است اما اقدامی صورت نگرفته و سبحانی در جواب می‌گوید تمایلی به ارائه گزارش به شما ندارم.
جعفری با اشاره به شرکت نورد زاگرس نیز گفت: واحد نورد نیز که در مدت 3 سال می‌بایست 600 هزار تن تولید می‌کرده است اما در این مدت در مجموع 50 هزار تن تولید داشته است. بنا به اظهارات وی، مدیریت تخصص و تبحر کافی در این زمینه نداشته و تیم مجربی را انتخاب نکرده است که بتواند تحولی در این حوزه ایجاد کند و گامی به سمت توسعه و پیشرفت صنعت فولاد ملایر باشد، از این رو کار به شکایت و سرانجام واگذاری مدیریت می‌انجامد.
جعفری، تعداد نیروی کار شرکت را درحال‌حاضر 150 نفر اعلام کرد و افزود: 50 نفر به واحد ذوب و 22 نفر به واحد نورد اضافه می‌کنیم.
  حدود 200 میلیارد تومان خسارت دیده‌ام
وی با تأکید بر اینکه در دوران طلایی فولاد به‌سر می‌بریم، افزود: درحال‌حاضر فولاد، صنعتی سودآور است و فرصتی فراهم آمده است تا علاوه‌بر پرداخت بدهی‌ها وضعیت کارخانه ارتقا یابد اما با کمال تأسف با این روش مدیریت، بدهی‌های شرکت بیشتر شد و در این بین حتی ریالی از سود فروش به ما داده نشد و نیز از ارائه گزارش خودداری شد.
جعفری در ادامه پرداخت نکردن سنوات کارگرها به مبلغ 2 میلیارد و 400 میلیون تومان و هزینه‌های گاز، برق، مالیات، بیمه کارگران و بدهی‌هایی بابت خرید وسایل را به مبلغ حدوداً 30 میلیارد تومان از جمله بدهی‌های جدید این شرکت برشمرد و تخمین زد: در مجموع حدود 200 میلیارد تومان ضرر و زیان دیده است.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه او را به‌عنوان یک بدهکار عمده بانکی قلمداد کردند، افزود: در ازای تسهیلاتی که از بانک‌ها دریافت کرده بودم هرچه پرداخت می‌کردم از اصل بدهی کاسته نمی‌شد و تمام آن جزو سود و خسارت، حساب می‌شد و میزان بدهی‌ام به بانک‌ها روزبه‌روز افزایش می‌یافت، از این رو وکیل گرفتم و علیه بانک‌ها شکایت کردم که اصل بدهی را پرداخت کرده‌ام.
سرمایه‌گذار شرکت ذوب‌آهن خاطرنشان کرد: نیازی به تسهیلات ندارد و در صدد است با تغییرات جزئی و با طرح و برنامه‌ریزی قوی، روزی هزار تن تولید کند و حقوق کارگرها را بدون تأخیر پرداخت کند.
 اگر روند تولید متوقف شود فرد دیگری را برای مدیریت تعیین می‌کنیم
رئیس صنعت، معدن و تجارت استان همدان در این‌باره به خبرنگار ما می‌گوید: مشکل به‌وجود آمده در این واحد صنعتی حقوقی است و با توجه به اینکه این واحد فعال است ما اجازه ورود به موضوع را نداریم اما اگر وضعیت به‌گونه‌ای پیش رود که روند تولید متوقف و کارخانه تعطیل شود به دادستان نامه‌ای ارسال می‌کنیم تا حکم قهری صادر کند و تقاضا می‌کنیم طبق قانون، فردی برای پیگیری امور و ادامه روند تولید مشخص شود.
حمیدرضا متین با تأکید بر اینکه وضعیت صنعت فولاد بسیار مطلوب است و در دوران طلایی آهن قرار داریم، تصریح کرد: نگرانی درباره روند تولید وجود ندارد و این واحد توسط هر شخصی مدیریت شود به‌قطع سودآور خواهد بود.
وی با بیان اینکه شرکت ذوب آهن آلیاژی عملکرد ضعیفی داشته است، افزود: انتظار داریم واحد ذوب فعال شود تا حاشیه سود بالا رود و توجیه اقتصادی بیشتری پیدا کند، اگر این اتفاق بیفتد و به جای کشمکش‌ها انرژی بیشتری روی این موضوع داشته باشند هم رونق تولید را خواهیم داشت و نیز اشتغال مضاعفی در بخش ذوب ایجاد می‌شود.
متین همچنین درباره شهرک فولاد جعفری گفت: در راستای راه‌اندازی این واحد دنبال این هستیم که جعفری با سرمایه‌گذاری وارد مذاکره شده و این واحد به‌تدریج فعال شود.
وی در ادامه افزود: این واحد مشکل تأمین برق دارد از این رو از لحاظ فنی و مهندسی به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شد که برق موجود فعلاً جوابگوی نیاز ماشین‌آلات باشد تا سرمایه‌گذار جدید بتواند برق مورد نیاز را تأمین و انشعابات وصل شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com