مانیـزان شیره انگـور و مـاه مهـر همدان پیام
 
 
يكشنبه - 26 خرداد 1398 - شماره 3496
 
امروز : دوشنبه ، 27 خرداد 1398

Today : Mon, June 17, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85282 تاریخ انتشار:  1397-07-14 - 06:00 تعداد بازدید:  180
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مانیـزان شیره انگـور و مـاه مهـر

مادستان


در این میان رسم و آئینی سنتی خودنمایی بیشتری می‌کند و آن شیره‌پزی است. مراسم شیره‌پزی در همه روستاهای ملایر انجام می‌شود اما اگر گذرتان به «مانیزان» بیفتد می‌توان این مراسم را به خوبی مشاهده کرد و از آن لذت برد.
در کنار تولید شیره انگور، نشاط، شادی و صمیمیت دستاوردهای مهم دیگر این رسم کهن است. همه اهالی به دنبال تهیه انگور مناسب برای پخت شیره هستند تا بهترین محصول به دست آید.
شهد شیرین شیره انگور و شربت شیره، باسلق و عطر پر از زندگی کلوچه‌ها و نان‌های محلی در کنار درب خانه‌های روستائیان نویده‌دهنده شور، پویایی، سرزندگی و تکاپو در میان مردمان این روستاست، در واقع مانیزان پایتخت شیره انگور است و این روستا در دهستان جوزان قرار دارد.
وسایل و ابزار خاص این کار که از پاییز سال گذشته در انبار بوده‌اند، دوباره برای پخت شیره سال جدید به کار می‌آیند. همه اعضای خانواده به ویژه بانوان در انجام این کار نقش مهمی دارند، شیره‌پزی کاری جمعی است و همه باید کمک کنند، بهترین شیره انگور ایران در روستای مانیزان ملایر تولید می‌شود و شهرتی فراوان دارد.
آئین سنتی شیره‌پزی مانیزان؛ میراث ناملموس ملی
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ملایر با بیان اینکه از سال 89 در روستای هدف گردشگری مانیزان جشنوراه شیره‌پزی به صورت هر ساله در فصل برداست انگور برگزار می شود، گفت: آئین سنتی شیره‌پزی مانیزان ثبت ملی شده و به عنوان یکی از میراث ناملموس ملی به شمار می‌رود.
ابراهیم جلیلی ، در این رابطه افزود: این مراسم شامل برنامه‌های مختلفی چون عرضه مستقیم محصول درب منازل روستائیان، برپایی بازاچه فروش محصولات انگور و مشتقات آن، نقادی، برگزاری مسابقه عکاسی و ... است.
وی با بیان اینکه امسال 600 میلیون تومان اعتبار از محل شاخص توسعه اقتصادی به این روستا تخصیص یافت، اظهار کرد: این اعتبار صرف احداث سرویس‌های بهداشتی، جایگاه برگزاری مراسم آئینی شیره‌پزی، بهسازی و آسفالت معابر و فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم برای عرضه مستقیم محصول به منظور دائمی شدن این آئین سنتی در روستای مانیزان شد.
آیین سنتی شیره‌پزی مانیزان  روز 12 مهرماه در روستای هدف گردشگری مانیزان برگزار شد  حضور مسئولان، گردشگران و اقشار مختلف مردم در این آئین  حضور داشتند  قرار بود این آئین امسال در پنجم مهرماه برگزار شود که به علت آماده نبودن کشاورزان برای پخت سنتی شیره این مراسم، 12 مهرماه برگزار گردید.
سخنرانی مسئولان استانی و شهرستانی، اجرای موسیقی سنتی، شعرخوانی محلی، بازدید از کارگاه‌های شیره‌پزی، مسابقه عکاسی، غرفه فروش سوغات و صنایع دستی، ایجاد بازارچه فروش شیره، نقاشی روی صورت کودکان و انتخاب شیره برتر و ... از برنامه‌های پیش‌‌بینی شده در مراسم آئین سنتی و ملی شیره‌‌پزی مانیزان بود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com