کمترین ابتلا و فوت را در جامعه عشایری داشته‌ایم همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 12 آذر 1399 - شماره 3914
 
امروز : پنجشنبه ، 13 آذر 1399

Today : Thu, December 3, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
روزجهانی ایدز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112442 تاریخ انتشار:  1399-07-19 - 07:00 تعداد بازدید:  58
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

قائم مقام معاونت بهداشت وزارت بهداشت:
کمترین ابتلا و فوت را در جامعه عشایری داشته‌ایم

مادستان

 صادق تبریزی قائم مقام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به‌منظور بررسی وضعیت شهرستان اسدآباد و پایش عملکرد دانشکده علوم پزشکی درباره مبارزه و مدیریت ویروس کرونا، به اسدآباد سفر کرد.
ایرج صالحی سرپرست دانشکده علوم پزشکی اسدآباد ضمن تشکر از تمامی ارگان‌های حوزه‌ بهداشت و درمان در ایام اپیدمی کووید-۱۹ و در مبارزه، پیشگیری و درمان کرونا ویروس، ابراز کرد که موفقیت‌های حاصله در حوزه‌های مختلف، بدون همکاری مدیران و کارشناسان ستادی و محیطی هرگز میسر نمی‌شود.
در ادامه جلسه معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی اسدآباد گفت: نخستین جلسه ستاد کرونا در پایان بهمن‌ماه سال گذشته در ستاد دانشکده برگزار شد که در این جلسه فرماندار و مدیران ادارات شهرستان نیز حضور داشتند.
محمدجواد نظری‌پویا گفت: شهرستان اسدآباد نخستین شهرستانی بود که وضعیت سفید در آن اعلام شد. در کل اسدآباد با همدلی و وفاقی که بین مدیران ادارات و مجموعه علوم ‌پزشکی حاکم بود و همکاری خوبی که در بحث مبارزه با کرونا داشتند موجب به وجود آمدن موفقیت‌های بزرگی در این زمینه شد.
وی تصریح کرد: درحال‌حاضر معاونت بهداشتی با حضور ۱۲ پزشک عمومی و ۴ دندانپزشک در سطح شهرستان درحال ارائه خدمت به همشهریان است و همکاران معاونت بهداشتی همواره تلاش کرده‌اند که خدمات ارائه شده به مردم را بهبود بخشند.
نظری‌پویا در ادامه میزان خدمات ارائه شده در زمینه بخش‌های مختلف معاونت بهداشتی و اهم فعالیت‌های انجام‌شده توسط واحدهای این معاونت را اعلام کرد. به گفته معاون بهداشتی دانشکده، طرح هر خانه یک پایگاه سلامت، طبق دستورالعمل‌های ارسالی از سوی وزارت متبوع پیگیری شده و با ادارات در سطح شهرستان هماهنگی‌های لازم به‌عمل آمده و سفیران سلامت ادارات در حدود ۸۰ درصد مشخص شده‌اند و اقدامات خوبی نیز در این زمینه صورت گرفته است.
نظری‌پویا در ادامه گفت: در ایام کرونا، مراجعه خدمات دندانپزشکی به مراکز درمانی کاهش یافته که این امر موجب شده، دانش‌آموزان در زمینه وارنیش فلورایدتراپی عقب بمانند؛ ما می‌توانیم با آموزش خانواده‌های آنان، از این طریق بحث وارنیش فلورایدتراپی را انجام دهیم و این امر نباید فراموش شود.
به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی اسدآباد، در ادامه معاون درمان دانشکده نیز ابراز کرد: نخستین ستاد کرونا پیش از اعلام نخستین مورد ابتلا در سطح کشور در اسدآباد تشکیل و این آمادگی در سطح شهرستان ایجاد شد.
عاطفه سمائی تأکید کرد: از ابتدای شیوع کرونا آمادگی لازم را داشته و هیچ کمبودی نداشتیم؛ درحال‌حاضر نیز کمبودی در زمینه تجهیزات نداریم.
وی اعلام کرد: علاوه‌بر تخت‌های بیمارستان قائم(عج)، تعدادی تخت برای بستری بیماران کرونایی در دانشگاه پیام نور آماده است که خوشبختانه تاکنون از آنها استفاده نشده است.
سمائی تصریح کرد: در بیمارستان قائم(عج) اورژانس بیماران کرونایی از غیرکرونایی جدا شده و در همه بخش‌ها نیز همین کار را انجام داده‌ایم و باوجود بیماران کرونایی در سطح شهرستان، مرگ‌ومیر این بیماری خوشبختانه بسیار پایین بوده است. خوشبختانه تا به‌حال پرسنل دانشکده در اثر کرونا فوت نکرده‌اند و آمار بهبودیافتگان نیز در سطح شهرستان بسیار بالاست؛ همچنین از نظر دارو و امکانات نیز کمبودی نداریم.
وی ادامه داد: ماهیانه ۲ هزار تا ۳ هزار سی.تی‌.اسکن در بیمارستان برای غربالگری بیماران کرونایی انجام می‌شود و تریاژ بیماران کرونایی نیز به‌صورت جداگانه انجام شده و 4 متخصص داخلی در سطح شهرستان به ارائه خدمت به همشهریان عزیز مشغول هستند.
در ادامه نماینده مردم شهرستان اسدآباد نیز گفت: پرسنل بهداشت و درمان، رزمندگان جبهه سلامت هستند که به رسالت‌های خود به‌خوبی عمل می‌کنند و مردم قدردان زحمات آنان هستند.
کیومرث سرمدی در ادامه 3 عامل مهم؛ انضباط اداری که همه باید به آن اعتقاد داشته باشند، انضباط مالی و توجه به بیت‌المال که بسیار مهم است و تخصص‌گرایی، اینکه هر کس باید در مکان و جایگاهی که تخصص دارد به‌کار گرفته شود را برای پیشبرد اهداف علوم پزشکی برشمرد.
وی بحث پیگیری زمین بیمارستان امیرالمؤمنین(ع) را برای ارائه خدمات بهتر به مردم شهرستان لازم و ضروری دانست و افزود: باید به‌شدت از سیاسی‌کاری و حواشی در انجام امور پرهیز کرده و تمام توان خود را جهت خدمت به مردم بگذاریم.
در ادامه قائم مقام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از حضور در شهرستان اسدآباد ابراز خرسندی کرد و خدمت در عرصه بهداشت و درمان را توقف‌ناپذیر دانست و گفت: خدمت در عرصه سلامت و بهداشت، همیشه جاری و ساری است و سلامت مردم در دستان ماست؛ باید تلاش کنیم تا شاهد سلامتی آحاد مردم جامعه باشیم.
صادق تبریزی ابراز کرد: برای نخستین‌بار در کشور مقرر شد ۲۰۰ خانه بهداشت عشایری در کشور به بهره‌برداری برسد که امروز ۸۰ مورد از این خانه‌های بهداشت افتتاح شد و مابقی آن نیز به‌مرور زمان به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی افزود: کمترین میزان ابتلا و فوت را در جامعه عشایری داشته‌ایم.
تبریزی خاطرنشان کرد: ما ۴ وظیفه اصلی داریم: 1- تأمین خدمات اولیه اساسی بهداشتی برای مردم مانند مراقبت‌های اولیه برای سالمندان و مادران باردار، کودکان و دیگر اقشار جامعه،2- شناسایی افراد بی‌علامت و کم‌علامت کرونایی. ۵۰ درصد افرادی که کرونا دارند از وجود کرونا در خود بی‌اطلاع هستند که رصد کردن این افراد وظیفه بهداشت و درمان است و همچنین رصد کردن افراد در تماس با افراد کرونایی 3- افراد شناسایی‌شده در خانه‌های خود ایزوله شوند و تحت درمان قرار گیرند و درصورت نیاز در بیمارستان بستری شوند و ۴- افراد شناسایی و ایزوله شده، مراقبت شوند تا بهبود یابند.
تبریزی تأکید کرد: در این 4 مورد، مورد نخست بسیار مهم است. از این جهت که در غربالگری سوم، ارائه خدمات جامانده را باید مدنظر قرار دهیم. افراد جامانده از خدمات باید در اولویت قرار بگیرند. وی گفت: در دنیا ۴۰ درصد افت ارائه خدمات اساسی بهداشتی وجود دارد اما در ایران این مورد حدودا ۱۵ درصد است.
وی در بحث مبارزه با ویروس کرونا گفت: نظارت بر مدارس بسیار مهم است و باید تشدید شود. زیرا گروه‌های سنی زیر ۱۵ سال معمولاً بی‌علامت هستند؛ دانش‌آموزان می‌توانند با بزرگان ارتباط داشته باشند و این بیماری را به آنها منتقل کنند.
قائم مقام معاونت بهداشت از پیشرفت بیش از ۸۰ درصدی در برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت در شهرستان اسدآباد ابراز خرسندی کرد و این مورد را در افزایش خودمراقبتی در افراد جامعه مؤثر دانست.
تبریزی گفت: پروتکل‌های ارائه شده برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا مثل استفاده از ماسک، شستن دست‌ها، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و ... را باید انجام ‌دهیم، همین‌ها می‌تواند موجب جلوگیری از شیوع آنفولانزا نیز شود و ان‌شاءا... امسال شاهد شیوع کمتر بیماری آنفولانزا خواهیم بود.
وی تصریح کرد: خانواده وزارت بهداشت در کل کشور با کمترین میزان امکانات و اعتبارات، بیشترین خدمات را به مردم ارائه می‌دهند. کشور ما علی‌رغم این همه تحریم‌های ظالمانه که علیه او انجام می‌دهند، اما بهترین خدمات را به مردم عرضه می‌کند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com