1403-02-261403-03-05bool(false) ساخت کتابخانه در روستاها توجیح اقتصادی ندارد! همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 5 خرداد 1403

Today : Sat, May 25, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  74668 تاریخ انتشار:  1395-08-22 - 05:45 تعداد بازدید:  5963
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیران نبودند معاونان به بررسی مصوبه‌ها پرداختند
ساخت کتابخانه در روستاها توجیح اقتصادی ندارد!

مادستان
 کبودراهنگ- فاطمه عظیمی‌مجذوب- خبرنگار همدان‌پیام: کبودراهنگ با بیش از 4 هزار کیلومتر وسعت جغرافیایی دارای 14 باب کتابخانه عمومی با 3 هزار و 856 مترمربع زیربناست.
5 باب از این کتابخانه در مراکز شهری و 9 باب آن در مراکز روستاهای احداث شده است که این میزن نشان می‌دهد به ازای هر 100 نفر جمعیت، 69/2 مترمربع کتابخانه عمومی داریم و بیش از 4 هزار و 914 نفر عضو از این کتابخانه‌ها بهره‌مند می‌شوند.
به گفته مسئولان امر، نبود منابع مطالعاتی و تجهیزات در کتابخانه‌های عمومی برخی روستاها در بخش‌های مختلف شهرستان، سیستم گرمایشی نامناسب یا نبود آن، قوانین سختگیرانه سازمان کتابخانه‌های عمومی کشور برای احداث کتابخانه‌های عمومی در روستاها و... از جمله مشکلاتی است که احداث و بهره‌برداری از کتابخانه‌های عمومی را در کبودراهنگ به تأخیر می‌اندازد.هفته گذشته همزمان با هفته کتاب، انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان کبودراهنگ با تشکیل جلسه‌ای به نقد و بررسی مسائل و مشکلات و مصوبه‌های جلسات گذشته پرداخت.
در این جلسه که بدون حضور فرماندار و رئیس کتابخانه‌های عمومی استان برگزار شد؛ معاونان به بررسی مصوبه‌ها پرداختند.
 فرمانداران یک روز کاری‌شان را در کتابخانه‌ها سپری کنند
طرح حضور یک روز کاری فرمانداران و بخشداران در کتابخانه‌های عمومی از مصوبه‌های بود که استان همدان برای نخستین‌بار در کشور موفق به اجرای این طرح شد. ترویج فرهنگ مطالعه و حضور در کتابخانه‌ها از اهداف این طرح بوده و گویا این طرح در مرکز استان با موفقیت انجام شده است.
معاون اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان از مسئولان شهرستانی هم خواست این طرح را اجرا کنند. هرچند گویا این خواسته در جلسات گذشته هم عنوان شده که هنوز برنامه خاصی برای این موضوع ارائه نشده است. 
 اهدای بیش از 230 هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های استان
به گفته حسن عرفانی‌مقدم، اهدای کتاب به کتابخانه‌ها از سال 92 کلید خورده که تاکنون بیش از 230 هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی اهدا شده است و محوریت اصلی سال جاری برای اهدا کتاب هم کتاب‌های کمک درسی است؛ زیرا هم هزینه تهیه این نوع کتاب‌ها برای نهاد کتابخانه‌های عمومی سنگین است و از طرفی هم سالانه محتوای کتب در حال تغییر و همچنین بیشترین اعضای کتابخانه‌های عمومی را دانش‌آموزان و دانشجویان تشکیل می‌دهند.
در کبودراهنگ هم در طول 2 سال بیش از 19 هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی اهدا شده که در زمینه‌های علمی و کمک درسی، فرهنگی- هنری، مذهبی و... بوده است.
 65 درصد پرواز کتاب از ایستگاه‌های مطالعاتی
اکثر نهادها، ادارات دولتی و بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها با اجرای طرح ایستگاه مطالعاتی در سال‌های گذشته اقدامی برای فرهنگ‌سازی مطالعه انجام دادند که این طرح به طور آزمایشی در کل کشور به اجرا درآمد و امسال متأسفانه اجرای این طرح متوقف شده است.
به گفته معاون اداره ‌کل کتابخانه‌های عمومی استان، 35 درصد کتاب‌های ایستگاه‌های مطالعاتی در کل کشور ثابت و 65 درصد به دست افراد از ایستگاه‌ها پرواز می‌کنند.
اگر چه عرفانی‌مقدم این پرواز کتاب را بدون اشکال می‌داند؛ اما فرهنگ‌سازی برای استفاده از ایستگاه‌های مطالعه و کتابخانه‌های سیار هم از وظایف مسئولان فرهنگی است که در استان بی‌توجهی به این امر؛ وضعیت کتاب، مطالعه و کتابخانه‌ها را تحت‌ شعاع قرار داده است.
 ساخت کتابخانه در روستاها توجیه اقتصادی ندارد
هزینه احداث یک کتابخانه عمومی بیش از 3 میلیارد ریال است که ساخت یک کتابخانه در روستاها و شهرها با سختگیری‌های نهاد کتابخانه‌های کشور همراه است. هرچند باید گفت ساخت کتابخانه در روستاها توجیه اقتصادی ندارد؛ اما با اهدا یا واگذاری یک قطعه زمین در یک روستا قدم نخست برای ساخت یک کتابخانه عمومی برداشته می‌شود و البته اگر این روستا بالای هزار و 500 نفر جمعیت داشته باشد.
همچنین برای ساخت یک کتابخانه در یک روستا کارشناسان عمرانی و فنی کشوری باید بر این پروژه‌ها نظارت کنند که زمان و هزینه زیادی را تحمیل خواهد کرد.
 عضویت رایگان از طریق وب سایت نهاد کتابخانه‌های عمومی
همزمان با هفته کتاب عضویت در کتابخانه‌های عمومی کل کشور به صورت رایگان صورت می‌گیرد که عرفانی‌مقدم گفت: افراد می‌توانند از طریق وب‌سایت کتابخانه‌های عمومی پیش ثبت‌نام انجام دهند و پس از این هفته با مراجعه به کتابخانه‌ها، ثبت‌نام خود را کامل کنند.
 اجرای بیش از 30 عنوان برنامه در 12 باب کتابخانه
سید جواد معینی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان کبودراهنگ از اجرای بیش از 30 عنوان برنامه فرهنگی هنری در 12 باب کتابخانه‌ عمومی شهرستان در هفته کتاب خبر داد و در این جلسه عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی، اهدای کتاب به کتابخانه‌ها، بازدید دانش‌آموزان از کتابخانه‌ها، برگزاری مسابقات فرهنگی هنری، کتابخوانی، نقاشی، روزنامه‌دیواری با موضوع کتاب و کتابخوانی، حضور مسئولان در کتابخانه‌های عمومی و... را از مهمترین برنامه‌های هفته کتاب کبودراهنگ خواند. 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com