بازگشت «کرکس» به لشگردَر همدان پیام
 
 
دوشنبه - 31 تير 1398 - شماره روزن
 
امروز : سه شنبه ، 1 مرداد 1398

Today : Tue, July 23, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  92226 تاریخ انتشار:  1398-01-26 - 09:19 تعداد بازدید:  50
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بازگشت «کرکس» به لشگردَر

مادستان


 رئیس اداره حفاظت محیط زیست ملایر گفت: به دنبال بارندگی های اخیر و پرآب شدن چشمه های منطقه حفاظت شده «لشگردَر» پس از 20 سال «کرکس» یکی از گونه های پرندگان شکاری لاشخور به این منطقه بازگشت.
مجید شعبانلو در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: سابقه وجود انواع گونه های کرکس در منطقه حفاظت شده «لشگردَر» در سال های گذشته بوده است، اما به دلیل خشکسالی و کم آب شدن چشمه ها، چند سالی این گونه پرندگان را در منطقه مشاهده نکرده ایم.
وی افزود: با توجه به اینکه منطقه لشگردَر جمعیت بالایی از وحوش را در خود جای داده است، وجود انواع گونه های پرندگان همچون «کرکس» و «کفتار» در منطقه عجیب نیست. رئیس اداره حفاظت محیط زیست ملایر بارندگی های بهاری را برای این منطقه بسیار مساعد دانست و بیان کرد: بیش از 15 دهنه چشمه در منطقه حفاظت شده لشگردَر وجود دارد که همگی به واسطه بارندگی های اخیر پرآب شده اند. شعبانلو ادامه داد: منطقه لشگردَر هم اکنون وضعیت بسیار خوبی دارد و تنها برخی از مسیرهای دسترسی توسط سیلاب شسته شده است.
وی افزود: میزان خسارت ها به راه های دسترسی به مناطق داخلی لشگردَر و دسترسی به پست های محیط بانی خیلی جدی نیست و بلافاصله پس از بارندگی ها، اصلاح مسیرهای دسترسی انجام می شود.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست ملایر با بیان اینکه بارندگی و سیلاب مشکل خاصی را برای گونه های جانوری منطقه ایجاد نکرد گفت: سیلاب بیشتر در مناطق پایین دست منطقه اتفاق افتاد و گونه های جانوری به دلیل قرار گرفتن در نقاط بالایی منطقه، آسیب ندیدند.
شعبانلو یادآور شد: منطقه حفاظت شده «گلپرآباد» نیز وضعیت بسیار خوبی دارد و بارندگی های اخیر موجب پرآب شدن حدود 10 دهنه چشمه در این منطقه شد.
وی بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون هیچ مشکلی توسط شکارچیان و متخلفان این 2 منطقه حفاظت شده به ویژه «لشگردَر» را تهدید نکرده است و محیط بانان فعالیت مستمری برای حفاظت از گونه های جانوری و گیاهی منطقه دارند.
به گزارش ایرنا، منطقه حفاظت شده «لشگردَر» با وسعت 15542 هکتار در مجاورت شرق و جنوب شرقی ملایر واقع شده است و از سال 1363 به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام و در اسفند سال 1369 با تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست عنوان «منطقه حفاظت شده» اعلام شد.
بیش از 16 روستا در اطراف این منطقه است و تاکنون حدود 266 گونه گیاهی، 18 گونه پستاندار و 75 گونه پرندگان در منطقه حفاظت شده لشگردَر شناسایی شده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com