متکدییان كبودراهنگ غيربومي هستند همدان پیام
 
 
سه شنبه - 1 خرداد 1397 - شماره 3199
 
امروز : سه شنبه ، 1 خرداد 1397

Today : Mon, May 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  84239 تاریخ انتشار:  1397-02-19 - 05:45 تعداد بازدید:  51
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

عزت نفس مردم شهرستان اجازه گدایی را نمی‌دهد
متکدییان كبودراهنگ غيربومي هستند

مادستان

 كبودراهنگ- خبرنگار همدان‌پيام: كبودراهنگ منطقه وسيع با مردماني مهربان است كه با موقعيت جغرافيايي و راه‌هاي مواصلاتي فراوان شناخت و ارتباط تنگاتنگي بين مردمان اين منطقه وجود دارد كه داشتن حس بالاي نوع‌دوستي و انسان‌دوستي، انفاق و كمك به ديگران، ايمان و تقوا، متانت و قناعت مردمان اين منطقه باعث شده است كه مردم اين منطقه از عزت نفس و مناعت طبع بالايي برخوردار باشند و با تلاش، كار و كوشش و قناعت نيازهاي مادي و معنوي خود را برطرف كنند و هرگز حاجت و نياز خود را از ديگري طلب نكنند و اين نقطه قوت مردمان اين شهرستان است. و اين مردم شهرستان هرگز دست نياز در كوچه و خيابان به صورت گدايي و تكدي‌گري به سوي كسي دراز  نكرده‌اند.
امروز در سطح خيابان‌هاي شهر شاهد افرادي هستيم كه با ظاهري دلخراش به تكدي‌گري مشغولند و علاوه بر مخدوش كردن ظاهر اجتماعي شهر، صحنه‌هاي دلخراش و ناراحت‌كننده‌اي را براي عابرين و شهروندان ايجاد مي‌كنند و با تحريك روح و روان مردم، درآمد خوبي كسب كرده و روز به روز به تعداد اين متكديان خياباني كه با شگردهاي خاص رواني به سوء استفاده از حس انساني افراد مي‌پردازند، افزوده مي‌شوند و گاه شاهد اين امر هستيم كه متكديان به صورت گروهي صبح‌ها وارد شهر شده و با تغيير پوشش و ژوليده كردن سر و صورت به تكدي‌گري در سطح شهر مشغول مي‌شوند.
اعتقاد يكي از شهروندان كبودراهنگي كه به اين متكديان كمك مي‌كند، اين است كه اين افراد دچار فقر فرهنگي شديدي هستند تا فقر مالي و گاهي آگاهي نداشتن از عواقب تكدي‌گري و مشكلات و معضلات خاص ناشي از آن، از اين ناهنجاري اجتماعي براي جامعه، نداشتن شناخت و بهره‌وري از توانمندي‌هاي فردي، تنبلي و تن‌پروري، داشتن اعتماد به نفس بسيار بالا و يا بسيار پايين، بي‌ميل بودن به حفظ شئونات اسلامي و انساني اين افراد را به گدايي و كسب درآمد و شريك شدن در نتيجه تلاش و زحمات ديگران وامي‌دارد كه توجه به حوزه فرهنگ و دين در جامعه و گسترش اخلاق مي‌تواند اين معضل را تا حدي كم كند.
فرد ديگري كه بي‌اعتنا از كنار اين افراد مي‌گذرد، مي‌گويد: متكديان عزت نفس كبودراهنگ را زير سؤال مي‌برند. اين افراد از شهرهاي همسايه به كبودراهنگ مي‌آيند و با تحريك احساسات پاك مردم اين منطقه سعي در كسب درآمد از زحمات ديگران مي‌كنند. آنان افرادي ضعيف‌ نفس، بدون عزتند كه ماديات را به مقام والاي انساني ترجيح مي‌دهند، پس كمك به اين افراد كمك به كاهش عزت نفس جامعه است و من هرگز به اين چنين افرادي كه با تكدي‌گري نياز مادي خود را از مردم طلب مي‌كنند، كمك نمي‌كنم؛ چراكه در جامعه اسلامي ايران، سازمان ها و نهادهاي حمايت فراواني وجود دارد كه كمك‌هاي مردم را به صورت مديريت شده به افراد نيازمند واقعي برساند و اگر قرار به كمك و انفاق به نيازمندان باشد، از راه درست اين كار را خواهم كرد كه نه به جامعه‌ام صدمه بزنم و نه اموالم را تباه كنم.
يكي از كارشناسان مسائل ديني نيز در اين خصوص اظهار داشت: تكدي‌گري و اظهار ضعف و تظلم در دين مبين اسلام امري ناشايست شمرده مي‌شود و اين امر و درخواست نياز از ديگران به شكل تكدي كراهت دارد. بنابراين افرادي كه در سطح شهر شاهد متكديان حرفه‌اي هستند به شخصه مي‌توانند به اين متكديان كمك نكنند.
يكي از كارشناسان مسائل اجتماعي نيز در اين خصوص عنوان داشت: مردم منطقه كبودراهنگ با داشتن خصوصياتي چون قناعت و مناعت طبع عزت نفس بالا، ايمان و اعتقاد به الطاف الهي و شناخت از همديگر و اوضاع مالي و معيشتي مناسب هرگز دست به فعاليت به شكل ناهنجاري تكدي‌گري نمي‌زنند و آنچه امروز در خيابان‌هاي شهر شاهد آن هستيم، متكدياني هستند كه از شهرستان‌هاي همجوار به اين منطقه مي‌آيند و در نقاطي پرتردد شهر، نزديك عابربانك‌ها و پياده‌راه‌هاي كنار داروخانه‌ها به فعاليت خود مشغول مي‌شوند.
شهرداري كبودراهنگ نيز در راستاي جمع‌آوري و پيشگيري از رشد ناهنجاري تكدي‌گري در سطح شهر اقدام نموده است روح‌ا... رستمي، شهردار كبودراهنگ در اين خصوص گفت: تذكر لساني به متكديان براي جلوگيري از ادامه فعاليت اين افراد از اقدامات اولیه شهرداري در راستاي كاهش رشد تعداد متكديان در سطح شهر است كه ابتدا به صورت تذكر براي فعاليت نکردن اين افراد در سطح شهر اقدام مي‌شود كه در صورت سماجت و ادامه فعاليت متكديان جمع‌آوري و به مراجع قضايي ارجاع داده خواهند شد.
روح‌ا... رستمي گفت: كبودراهنگ شهر كوچك و آرامي است كه اين ناهنجاري كمتر در اين شهر مشاهده مي‌شود و تعداد معدودي از متكديان كه اكثريت زن مي‌باشند، افراد غيربومي اين منطقه‌اند كه از شهرها و استان‌هاي همجوار به اين شهرستان مي‌آيند و مردم در صورت مشاهده اين افراد و فعاليت گروهي و باندي اين متكديان حتماً با شماره‌هاي شهرداري تماس گرفته تا براي جمع‌آوري و برخورد با اين افراد اقدام شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com