۱۴ هزار هکتار از مزارع گندم کبودراهنگ غیر قابل برداشت است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 14 اسفند 1402

Today : Mon, March 4, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  132820 تاریخ انتشار:  1402-04-03 - 10:06 تعداد بازدید:  430
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

۱۴ هزار هکتار از مزارع گندم کبودراهنگ غیر قابل برداشت است

مادستان


 با توجه به خشکسالی امسال و دچار خسارت شدن اراضی گندم دیم بخش مرکزی، سطحی بالغ بر ۱۴ هزار هکتار از مزارع گندم دیم شهرستان در بخش مرکزی غیر قابل برداشت است.

مدیر جهاد کشاورزی کبودراهنگ گفت: سطح زیر کشت مزارع گندم این شهرستان در سال جاری افزون بر ۱۱۵ هزار هکتار بوده که از این میزان سطح ۱۱۰ هکتار به سطح زیر کشت گندم دیم و ۵۰۰۰ هکتار به گندم آبی اختصاص دارد.

علی سرخوش در گفت‌وگو با ایسنا،تصریح کرد: شهرستان کبودراهنگ دارای سه منطقه بخش مرکزی، سوتپه و شیرین سو بوده که با توجه به کاهش ۲۶ درصدی بارندگی در بخش مرکزی نسبت به میانگین بلند مدت بخشی از مزارع گندم و جو این بخش دچار خسارت شده و حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار هکتار از گندم و جو دیم منطقه بخش مرکزی غیرقابل برداشت است.

سرخوش، میزان کاهش بارندگی در بخش گل تپه نسبت به میانگین بلند مدت را ۱۵ درصد و بخش شیرین سو را ۸ درصد برشمرد و ادامه داد:در حال حاضر ۸۵ هزار هکتار از مزارع گندم دیم و ۵۰۰۰ هکتار از مزارع گندم آبی شهرستان قابل برداشت بوده و بر اساس پیش بینی از مزارع گندم این شهرستان ۸۰ هزار تن گندم برداشت خواهد شد.

وی از اختصاص ۱۲ مرکز خرید تضمینی گندم برای خرید گندم مازاد کشاورزان و گندمکاران این شهرستان خبر داد و افزود:بر اساس پیش بینی انجام شده این تعداد مراکز خرید گندم تضمینی در سال جاری ۷۰ هزار تن خرید گندم مازاد از کشاورزان این شهرستان را برعهده خواهند داشت.

سرخوش یاد آور شد: در رابطه با مراکز خرید تضمینی گندم ،اداره تعاون روستایی شهرستان ۱۰ مرکز خرید را برای خریداری گندم مازاد کشاورزان معرفی کرده که ۲۲ هزار تن از این مراکز به فضای مسقف و ۴۵ هزار تن به فضای باز اختصاص دارد.

وی همچنین با اشاره به اینکه علاوه بر ۱۰ مرکز خرید گندم تضمینی تعاون روستایی شهرستان، تعداد دو سیلو ذخیره گندم نیز در گل تپه و کوریجان برای خرید گندم شهرستان در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: سیلو ذخیره گندم بخش گل تپه دارای ۱۲ هزار تن فضای مسقف و کندو و ۲۰ تا ۲۵ هزار تن فضای باز بوده ضمن اینکه سیلو ذخیره گندم کوریجان نیز ۲۰ تا ۳۰ هزار تن محل ذخیره گندم دارد و هیچ گونه مشکلی برای خرید تضمینی و ذخیره گندم مازاد گندمکاران شهرستان کبودراهنگ نداریم.

سرخوش با اشاره به اینکه از روز گذشته برداشت جو از مزارع شهرستان آغاز شده،خاطر نشان کرد:ظرف ۱۰ روز آینده برداشت گندم نیز از مزارع سطح شهرستان شروع خواهد شد ضمن اینکه تمامی مراکز خرید گندم شهرستان از هم اکنون برای خرید گندم مازاد ‌کشاورزان کبودراهنگی آماده شده اند و به زودی فعال می‌شوند.

وی گفت: شهرستان کبودراهنگ دارای ۱۹ هزار ۵۰۰ نفر بهره بردار کشاورزی بوده که از این تعداد بهره برداران کشاورزی شهرستان تعداد ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر را گندمکاران تشکیل داده اند.

سرخوش با اشاره به کمیت و کیفیت بالای امسال گندم شهرستان کبودراهنگ، خاطر نشان کرد:امسال سطحی افزون بر ۷۷ هزار تن از گندم و جو شهرستان علیه آفت سن مبارزه مرحله پوره را انجام دادند که این اند از نقش موثری در کیفیت بالای امسال گندم منطقه برخوردار بوده است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com