گردشگری خلاق بر اساس نیازهای انسان امروز است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 11 فروردين 1402

Today : Fri, March 31, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  129910 تاریخ انتشار:  1401-11-06 - 18:56 تعداد بازدید:  177
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نویسنده کتاب «گردشگری خلاق»:
گردشگری خلاق بر اساس نیازهای انسان امروز است

مادستان اصطلاح گردشگری خلاق در هزاره سوم به وجود آمده و بر اساس نیازها و خواسته‌های به‌روز گردشگر مطرح شده است.

نویسنده کتاب گردشگری خلاق گفت: از دهه ۱۹۵۰ میلادی مفهوم گردشگری گسترش یافت و گردشگری تفریحی رونق گرفت. از دهه ۱۹۸۰میلادی اشکال مختلف گردشگری شکل گرفت و از سال ۲۰۰۰ میلادی مفهوم گردشگری خلاق که نوع جدیدی از گردشگری است، مطرح شد. گردشگری خلاق نسل سوم گردشگری است.

فرید جواهرزاده در خصوص کتاب گردشگری خلاق اظهار کرد: در کتاب گردشگری خلاق، مفهوم گردشگری خلاق از جهت نزدیکی آن به فرهنگ خلاقیت، تعریف و در چهارچوب رفتارهای جدید گردشگر تبیین شده است. نکته‌ای که در کتاب به آن اشاره شده، این است که خلاقیت نتیجه اتفاقی بوده که درون انسان رخ می‌دهد و بعد نمودی بیرونی می‌گیرد.

 گردشگری بخش جدانشدنی زندگی انسان امروز است

نویسنده کتاب گردشگری خلاق بیان کرد: گردشگری، امروزه بخشی جدانشدنی از زندگی انسان است و کمتر کسی با آن مواجه نشده است. تنها با درک نقش خلاقیت در گردشگری می‌توان به ایجاد تجارب خلاق، کمک و نوعی از گردشگری به نام گردشگری خلاق را ایجاد کرد.

وی تصریح کرد: گردشگران امروزی تمایل دارند در اعمال روزمره خود از خلاقیت بهره ببرند که بخشی از این خلاقیت به فعالیت‌های روزانه گردشگر و بخشی نیز به مواجهه وی با جامعه مربوط است.

جواهرزاده در خصوص محتوای کتاب گردشگری خلاق بیان کرد: این اصطلاح در هزاره سوم به وجود آمده است و بر اساس نیازها و خواسته‌های به‌روز گردشگر مطرح شده است. این نوع از گردشگری طیف وسیعی از خلاقیت‌ها را شامل می‌شود که ما سعی کردیم بخشی از آن را در زمره گردشگری خلاق در این کتاب تعریف کنیم.

وی ادامه داد: در کتاب گردشگری خلاق به عواملی که منجر به شناسایی فرد و فرایندهای خلاقیت محور در حوزه گردشگری می‌شود، پرداخته شده است.

هچنین به تجاربی که در گردشگری خلاق با آن مواجه شدیم و برای رفع نیازهای اساسی اجتماعی و فکری گردشگران ضروری بوده در این کتاب پرداخته شده است.
جواهرزاده عنوان کرد: همچنین در این کتاب عواملی مانند مشارکت جامعه محلی، تأثیر فرهنگ مقاصد سفر و تعاملات میان میزبان و میهمان در این نوع گردشگری شرح داده شده است.

گردشگر- شهروند نگاهی نو به گردشگران است

وی در خصوص نگاه به گردشگر در گردشگری‌خلاق گفت: در این نوع گردشگری به گردشگر به عنوان یک شهروند نگاه شده و از عبارت گردشگر- شهروند استفاده می‌شود. در کتاب گردشگری خلاق این عبارت نیز تبیین شده است.

جواهرزاده ادامه داد: در واقع در نسل سوم گردشگری با گردشگرانی مواجه هستیم که به دیدن جاذبه‌های گردشگری اکتفا نمی‌کنند و با هدف تجربه و درک عمیق از مقصد به سفر می‌روند. این نسل از گردشگران اطلاعات زیادی دارند و به دنبال درک عمیقی از معنای زندگی خود هستند.

وی تصریح کرد: کتاب گردشگری خلاق در این چارچوب‌ها نگارش شده است و سعی شده ضمن معرفی اصطلاحات مرتبط با گردشگری خلاق، نقش خلاقیت و تجربه بر اساس یادگیری و خودشکوفایی در مفهوم گردشگری خلاق برای نسل جوان و دانشجویان تبیین شود.

رئیس انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران در خصوص مخاطبان این اثر گفت: از این رو که در کتاب گردشگری خلاق به طور مختصر و عمومی به مفهوم این نوع گردشگری پرداخته شده است، این کتاب برای استفاده دانشجویان، پژوهشگران، علاقه‌مندان و فعالان حوزه گردشگری و عامه مردم مناسب است.

کتاب گردشگری خلاق نوشته فرید جواهرزاده و الهام عناصری است که به طور خلاصه به مفهوم گردشگری خلاق که نسل سوم گردشگری است پرداخته است و در راستای تبیین مفهوم جدید گردشگری خلاق حرکت کرده است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com