ملایر برای برگزاری جشن "جهانی شدن انگور" آماده می‌شود همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 8 اسفند 1398 - شماره 3705
 
امروز : شنبه ، 10 اسفند 1398

Today : Fri, February 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


همدان لیبل
logo-samandehi
 
کد مطلب:  98738 تاریخ انتشار:  1398-06-17 - 09:53 تعداد بازدید:  79
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ملایر برای برگزاری جشن "جهانی شدن انگور" آماده می‌شود

مادستان


 اینجا ملایر است؛ شهرستانی در غرب کشور، با تاکستان‌های سر سبز انگور و مهد تولید خوشه‌های زرینی که کام مردم این دیار را از دیرباز شیرین کرده و شیره انگور و حبه‌های کشمش آن سوغات همیشگی باغداران زحمتکش این دیار برای سایر ساکنان ایران زمین بوده است.
داشته‌های فراوان، قالبیت، پتانسیل و ظرفیت بالای ملایر تا جایی پیش رفت که در بازدیدها و بررسی‌های کارشناسان سازمان جهانی فائو سال گذشته انگور دره جوزان ملایر به ثبت جهانی رسید و مدال افتخار را بر سینه سترگ باغداران آفتاب سوخته، ساده دل و زحمتکش این منطقه آویخت.
اکنون ملایری‌ها در فصل برداشت انگور به پاس شکرگزاری بر این همه نعمتی که خداوند به آنها ارزانی داشته و به پاس کسب این موفقیت بزرگ، خود را برای برگزاری "جشن جهانی شدن انگور"آماده می‌کنند تا همه گردشگران و مسافران بدانند از کنار انگور ملایر و مشتقات آن نمی‌شود ساده و بی‌تفاوت رد شد!
 باید به سمت تولید محصولات صادرات محور برویم
به گزارش ایسنا، معاون استاندار و فرماندار ویِژه شهرستان ملایر با اشاره به جهانی شدن انگور ملایر، گفت: با توجه به اختصاص این برند جهانی به ملایر ما اکنون دارای شرایط خاصی هستیم و باید به سمت تویلد محصولات صادرات محور و بازارپسند با کیفیت بالا برویم. قدرت‌ا... ولدی با بیان اینکه طی بازدیدهایی که از برخی کارخانجات تولید کشمش داشتم، مشاهده شد محصولات خریداری شده از باغداران ناخالصی دارد، ادامه داد: ایجاد زیرساخت‌های لازم، داربستی کردن باغات انگور و اجرای طرح فراز، فرآوری محصولات تولیدی در این زمینه، استفاده از گونی‌ها و سبدهای مخصوص حمل و حرکت کردن از تولید سنتی به سمت تولید استاندارد انگور و کشمش یکی از اولویت‌های مهم بخش جهاد کشاورزی ملایر محسوب می‌شود.
ولدی با بیان اینکه باید به دید صادرات فرامرزی به تولید انگور و کشمش نگاه کنیم، افزود: ما به عنوان دولت از تولیدکنندگان حمایت می‌کنیم، از سوی دیگر باغداران نیز باید محصولی تولید کنند که یکبار مصرف نباشد و بازارهای جهانی را در دست بگیرد.
 داربستی کردن باغات انگور، محصولات را 3 برابر می‌کند
ولدی با تأکید بر ضرورت داربستی کردن باغات انگور شهرستان، افزود: 10 هزار هکتار باغ بارور انگور در سطح شهرستان وحود دارد که اگر داربستی بشوند میزان محصولات تولیدی آنها تا 3 برابر افزایش می‌یابد.
 آبان ماه؛ موعد برگزاری جشن بزرگ جهانی شدن انگور ملایر
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ملایر با بیان اینکه سال گذشته افتخار برزگ ثبت" شهر جهانی انگور" به نام ملایر در سازمان جهانی فائو رقم خورد، گفت: آبان ماه جشن بزرگ جهانی شدن انگور ملایر را با حضور مقامات کشوری برگزار می کنیم.
علی مروت امیری در گفت‌و گو با اسنا، با بیان اینکه بحث جهانی شدن انگور  ملایر تغییر و تحول عظیمی در رونق تولید و فروش محصولات انگور و کشمش ملایر ایجاد کرد، افزود: اکنون انگور ملایر و دره جوزان در سایت جهانی خواروبار به ثبت رسیده است.
وی با اشاره به اینکه میانگین تولید سالانه انگور ملایر 250 هزار تن است، اظهارکرد: برداشت انگور از باغات ملایر آغاز شده و تا پایان آبان ماه ادامه دارد.
امیری خاطرنشان کرد: مقدمات پخش زنده آئین برگزاری جشن جهانی شدن انگور ملایر از شبکه‌های سراسری صدا و سیما فراهم شده است، همچنین امکان دارد این جشن با جشن‌های دیگری چون جشنواره سنتی شیره‌پزی مانیزان و جشنواره ملی خوشه برتر به طور همزمان برگزار شود.
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com