1399-07-271399-08-07bool(false) ۹ میلیارد تومان به بخش آبخیزداری ملایر اختصاص یافت همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 7 آبان 1399 - شماره 3885
 
امروز : چهارشنبه ، 7 آبان 1399

Today : Wed, October 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112648 تاریخ انتشار:  1399-07-27 - 07:00 تعداد بازدید:  50
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

۹ میلیارد تومان به بخش آبخیزداری ملایر اختصاص یافت

مادستان

 در سفر اخیر اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی به این شهرستان، ۹ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های بخش آبخیزداری، توسعه، تولید و حفظ آب و خاک ملایر اختصاص یافت.
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی در بازدید از طرح‌های منابع طبیعی و آبخیزداری ملایر اظهار کرد: توسعه طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری شاهکار حفظ آب و خاک و یکی از سیاست‌های کلان دولت است که به‌خوبی در دست اجرا است.
به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام احد آزادیخواه تأکید کرد: برای جلوگیری از هدررفت آب و منابع آب زیرزمینی و جلوگیری از فرسایش خاک باید مبارزه علمی و عملی صورت گیرد و در این مسیر از توان مردم نیز استفاده شود.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی طرح‌های آبخیزداری را برای پیشرفت و تولید حائز اهمیت دانست و افزود: درحال‌حاضر ۲۰ طرح در حوزه آبخیز این شهرستان درحال اجرا است و با اقبال عمومی مواجه است. آزادیخواه خاطرنشان کرد: منابع طبیعی با کار جهادی و توان مضاعف برای توسعه این طرح‌ها درحال فعالیت است.
وی با اشاره به توجه مجلس به توسعه، تولید و حفظ آب و خاک و اجرای طرح‌های آبخیزداری بیان کرد: در سال‌های اخیر از محل صندوق توسعه ملی اعتبارات ویژه‌ای برای این مهم اختصاص داده شده است.
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سال آینده نیز تلاش ما بر این است که 3 حوزه به تعداد حوزه‌های آبخیز این شهرستان اضافه شود.آزادیخواه در بازدید از طرح آبخیزداری حوزه آبخیز گُل‌پر آباد نیز اظهار کرد: عملیات اجرایی طرح‌های آبخیزداری این حوزه صد درصد انجام و به اتمام رسیده و امروز شاهد اجرای چندین بند سنگ و ملاتی در این حوزه و اجرای طرح توسعه جنگل‌کاری در منطقه ده‌میانه هستیم.
رئیس مجمع نمایندگان استان همدان گفت: اجرای طرح‌های آبخیزداری برای مهار روان‌آب‌های ناشی از بارندگی، جزو اولویت‌های این شهرستان است و با سرمایه‌گذاری در این حوزه به‌دنبال توسعه این طرح‌های زیربنایی برای منطقه هستیم.
آزادیخواه اجرای طرح‌های آبخیزداری در این شهرستان را از درخواست‌ها و مطالبات مردمی دانست و افزود: در این راستا ما نیز تحقق این مطالبات را به‌جد پیگیری می‌کنیم.
وی با بیان اینکه امسال رقم اعتبار اختصاص‌یافته از صندوق توسعه ملی به طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری به این شهرستان قابل ملاحظه است، ابراز امیدواری کرد: در ۲ حوزه آبخیزداری و آبخوان‌داری شاهد تداوم اعتبارت و توسعه و پیشرفت این طرح‌ها باشیم. آزادیخواه همچنین اجرای طرح‌های آبخیزداری را با هدف جلوگیری از هدررفت آب، گسترش پوشش گیاهی، تغذیه سفره‌های زیرزمینی و جلوگیری از سیلاب‌ها عنوان و بیان کرد: صورت تدوام این طرح‌ها، تولید و بهبود کسب‌وکار و معیشت مردم رونق می‌گیرد و می‌توان سیلاب‌ها و روان‌آب‌ها را کنترل و از مهاجرت مردم به شهرها جلوگیری کرد.
 آبخیزداری؛ کنترل میلیاردها مترمکعب نزولات جوی
عضو هیأت علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه ملایر نیز گفت: با توجه به وضعیت پراکنش بارش‌ها، طرح‌های آبخیزداری می‌تواند نقش بسیار مهمی در کنترل سیلاب داشته باشند.
محمد بشیرگنبد با بیان اینکه انجام عملیات آبخیزداری میزان آب چشمه‌ها، قنوات و چاه‌ها را افزایش دهد و در جنگل‌ها و مراتع همچون اسفنج عمل می‌کنند، بیان کرد: با انجام عملیات آبخیزداری می‌توان از ورود سالانه ۲۵۰ میلیون مترمکعب رسوب به مخازن سدها جلوگیری کرد. وی ادامه داد: با تقویت پوشش گیاهی و انجام عملیات آبخیزداری که نقش مهمی در کنترل فرسایش دارند، می‌توان سالانه بیش از صد میلیارد مترمکعب از نزولات جوی را کنترل و حفظ کرد و از هدررفت و تبخیر بی‌رویه آب جلوگیری کرد.
استادیار دانشکده محیط‌زیست و منابع طبیعی دانشگاه ملایر گفت: اجرای طرح‌های آبخیزداری همگام با طبیعت و با حداقل هزینه، حداکثر دستاورد را برای مردم حوزه آبخیزنشین در بر خواهد داشت.
بشیرگنبد یادآور شد: اگر مدیریت حوزه‌های آبخیز، مبتنی بر اصول علمی و مشارکت نظام‌مند مردم انجام شود، بسیاری از سیلاب‌ها و روان‌آب‌های ناشی از بارندگی‌ها را می‌توان کنترل کرد و با وجود مشکلاتی که در زمینه آب و خاک با آن مواجه هستیم، باید به آبخیزداری توجه ویژه شود.
در این آئین همچنین از طرح‌های جنگل‌کاری اقتصادی در اراضی کم‌بازده شیب‌دار، نحوه اجرای عملیات آبخیزداری، صندوق توسعه منطقه گُل‌پر آباد و دِه‌میانه شهرستان ملایر بازدید شد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com