1398-02-201398-02-30bool(false) افزايش سرمايه‌هاي انساني در تويسرکان همدان پیام
 
 
دوشنبه - 30 ارديبهشت 1398 - شماره 3477
 
امروز : دوشنبه ، 30 ارديبهشت 1398

Today : Mon, May 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84595 تاریخ انتشار:  1397-05-10 - 05:45 تعداد بازدید:  90
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

آهنگ رشد جمعیت تویسرکان نواخته می‌شود
افزايش سرمايه‌هاي انساني در تويسرکان

نویسنده : سمانه جهانگیری عرش

مادستان


قطعا کشوری که جمعیت سالخورده آن، جامعه غالب را تشکیل دهند توسعه‌ متوازنی نخواهد داشت و کشور در مسائلی از قبیل دفاعی و پیشگیری از بحران، تولیدات کشاورزی و صنعتی دچار مشکل می‌شود.
مسلم است که جمعیت به عنوان یک سرمایه اجتماعی می‌تواند در صورت هدایت به سمت درست، رشد و ترقی جامعه را در ابعاد مختلف ایجاد کند.
با این توصیف نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵ منتشر و طبق آمار موجود جمعیت هر شهرستان با توجه به نوع آماری گیری مشخص شده است.
در استان همدان نتایج سرشماری به گونه ای است که فامنین با 39 هزار و 359 نفر عنوان کم جمعیت ترین شهر استان را به خود اختصاص داده است و بعد از آن به ترتیب اسدآباد با 100 هزار و 901 نفر، تویسرکان با 101 هزار و 666 نفر، رزن با 107 هزار و 587 نفر، بهار با 119 هزار و 82 نفر، کبودرآهنگ با 126 هزار و 62 نفر، نهاوند با 178 هزار و 787 نفر، ملایر با 288 هزار و 685 نفر و در نهایت همدان با 676 هزار و 105 نفر در رتبه های بعدی از نظر میزان جمعیت قرار دارند.
از بین همه شهرستانهای استان با توجه به قابلیت تویسرکان در زمینه های مختلف از جمله کشاورزی، آب و هوای مناسب، اما به‌سبب مهاجرت و نیز کاهش نرخ فرزندآوری، شهرستان تویسرکان در سال‌های گذشته با کاهش جمعیت روبرو بود است.
طبق آمارها جمعیت شهرستان تویسرکان در سرشماری سال 95، 101 هزار و 666 نفر اعلام شده است، که از این تعداد 51 هزار و 37 مرد و 50 هزار و 629 زن در تویسرکان سکونت دارند که در مجموع 33 هزار و 537 خانوار را تشکیل می‌دهند.
جمعیت غیرساکن این شهرستان نیز 151 نفر است و 84 مرد و 67 زن و 33 خانوار در تویسرکان سکونت ندارند.
مطابق با آمارهای ارائه شده از سوی مسئولان تویسرکان، جمعیت این شهرستان در حدود 30 سال پیش در حدود 140 هزار نفر بوده است و  بر اساس سرشماري سال 90 شهرستان تويسرکان از 103 هزار و 800 نفر جمعيت برخوردار بوده که 50 هزار و 500 نفر از اين ميزان جمعيت شهري و 52 هزار و 300 نفر جمعيت روستايي بوده اند، این در حالی است که طبق آمار ارائه شده اخیر در سال 95 بازهم جمعیت تویسرکان کاهش داشته، به طوری که به 101 هزار و 666 نفر رسیده است.
کارشناسان بیکاری، نبود شغل مناسب برای جوانان و درنهایت انتخاب گزینه مهاجرت را یکی از عوامل کاهش جمعیت در تویسرکان عنوان کرده اند.
و اما این معضل بیکاری است که به عنوان یکی از عوامل اصلی کاهش جمعیت در تویسرکان و شهرهای اطراف محوسب می شود به گونه ای که برخی از مردم در راستای تأمین تکه نانی برای خانواده خود و کسب درآمد، حاشیه نشینی شهرهای بزرگ را انتخاب می کنند.
با این توصیف بنا به گفته مسئولان با توجه با سیاست‌های اخیر در مورد افزایش زاد و ولد و نیز تلاش برای بهبود فضای کسب و کار و اشتغال این روند کند‌تر شده است.
فرماندار شهرستان تویسرکان در این ارتباط گفت: کاهش جمعیت یکی از معضلات شهرستان تویسرکان در سال‌های گذشته محسوب می‌شود که باید با اجرای دقیق برنامه‌های در نظر گرفته شده، این روند را متوقف کرد و حتی به افزایش جمعیت فکر کرد.
حبیب مومیوند در گفتگو با همدان پیام اظهار داشت: بر اساس آمار رسمی رشماری سال 95، شیب کاهش جمعیت در شهرستان تویسرکان کند شده اما با این وجود هنوز برای رسیدن به نقطه مطلوب باید بیشتر تلاش کرد.
مومیوند تاکید کرد: ایجاد فرصت‌های متنوع اشتغال‌زایی، ساماندهی راه‌های شریانی تویسرکان به کنگاور و تویسرکان به جوکار و ساماندهی جاده تویسرکان به همدان از مسیر گنج نامه و افزایش زیر ساخت‌های رفاهی و درمانی از اثر بخش‌ترین اقدامات برای جلوگیری از کاهش جمعیت شهرستان تویسرکان به شمار می‌روند.
وی ابراز کرد: دستگاه‌های اجرایی و مدیریتی مرتبط با افزایش میزان باروری باید نسبت به اجرای دقیق سیاست های جدید جمعیتی دغدغه داشته باشند تا شاهد افزایش سطح نیروهای انسانی جوان در شهرستان باشیم.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان تویسرکان نیز گفت: بر اساس استانداردهای علمی و سیاست‌های جمعیتی، نرخ باروری هر زن ایرانی باید دو و یک دهم باشد در حالی که این میزان برای هر زن در شهرستان تویسرکان به طور متوسط 1.86 است.
مهدی کریمی تصریح کرد: شهرستان تویسرکان در سال‌های گذشته شاهد مهاجرت زیاد اهالی خود و برخی مشکلات اجتماعی و اقتصادی بوده که به کاهش شدید جمعیت شهرستان منجر شده است.
وی با اشاره به اینکه اگر روند ازدواج‌ها و فرزندآوری در شهرستان تویسرکان به همین منوال ادامه پیدا کند تا 20 سال آینده با مشکلات جدی در این بخش روبه رو می‌شویم تاکید کرد: باید تدابیر و برنامه‌های لازم برای شتاب دهی به فرآیند جایگزینی نسل ها در تویسرکان در نظر گرفته شود.
کریمی گفت: کاهش میزان ازدواج و باروری، کاهش شدید نیروهای انسانی جوان، پویا و فعال را به دنبال خواهد داشت.
ما در سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی شهرستان تویسرکان از جمعیتی در حدود 130 هزار نفر برخوردار بود اما اکنون این میزان به پایین تر از 102 هزار نفر رسیده است.
در هر حال با این وضعیت و با توجه به امیدی که اخیرا در ارتباط با کند شدن آهنگ کاهش جمعیت شهرستان تویسرکان وجود دارد، امید است با توجه به ظرفیت بالای تویسرکان در حوزه تولیدات کشاورزی، صنایع دستی، مبل و منبت و گردشگری،  با تلاش مسئولان و بهبود فضای کسب و کار شاده توقف کاهش جمعیت و نیز افزایش جمعیت جوان و مولد در شهرستان تویسرکان باشیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com