معدن سنگ آهن اسدآباد راه‌اندازی شد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 17 آذر 1401 - شماره 4477
 
امروز : شنبه ، 19 آذر 1401

Today : Fri, December 9, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  124509 تاریخ انتشار:  1401-04-07 - 09:04 تعداد بازدید:  96
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

معدن سنگ آهن اسدآباد راه‌اندازی شد

مادستان

 3 واحد کنستانتره آهن در حال ساخت است که تا ۲ سال آینده به چرخه فرآوری معادن این استان اضافه می‌شود.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان همدان در آیین افتتاح معدن سنگ‌آهن روستای کمک علیا در شهرستان اسدآباد با تأکید بر تکمیل زنجیره فرآوری معادن استان همدان، افزود: جلوگیری از خام‌فروشی و ایجاد ارزش افزوده، بیشتر از اولویت‌های استان به شمار می‌رود که موفقیت‌های خوبی در این زمینه کسب شده است.
به گزارش ایرنا، احمد شانیان با بیان اینکه بخش معدن علاوه بر رونق اقتصادی نقش ویژه‌ای در اشتغال استان دارد، اظهار کرد: 4 هزار نفر در این بخش مشغول به کار هستند که برای پایداری و افزایش این میزان تلاش می‌کنیم. شانیان گفت: براساس ظرفیت اسمی پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده تعداد ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در بخش معدن استان همدان فعال هستند اما با افزایش ظرفیت و توسعه واحدهای معدنی این رقم افزایش چشمگیری یافته است.
وی با اشاره به وجود ۳۰۰ معدن متنوع در استان،گفت: ۳۰ درصد این معادن به صورت فصلی و مقطعی تعطیل هستند که برخی ازآن‌ها نیز با مشکلات معارضان محلی، رکود بازار و یا کیفیت نداشتن ماده معدنی مواجه هستند که برای بازگشت آن‌ها به چرخه تولید برنامه داریم.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان همدان از بهره‌برداران معادن خواست به مسئولیت اجتماعی خود در قبال اهالی روستا عمل کنند تا رضایت آن‌ها جلب شود و مانعی برای فعالیت آنها ایجاد نشود.
وی خاطرنشان کرد: بهره‌بردارن معدن، ارتباط و تعامل خود را با شوراهای اسلامی تقویت کنند و در امورات عام‌المنفعه روستاهای واقع در حریم معادن مشارکت جدی داشته باشند.
 فعالیت 5 معدن سنگ‌آهن
 در استان همدان
مسئول امور نظارت و بهره‌وری معادن اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان همدان نیز در این آیین از ظرفیت ۴۰ هزار تنی معدن سنگ آهن کمک‌علیا خبر داد و افزود: این منطقه پتانسیل خوبی در ذخایر آهن دارد و امیدواریم ظرفیت این واحد معدنی به ۱۰۰ هزار تن برسد.
محمد تاروردیان با اشاره به وجود 5 معدن سنگ‌آهن در استان همدان گفت: این معادن ۱۶ میلیون تن ذخیره قطعی آهن دارند که سالانه حدود ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تن از این معادن استخراج می‌شود.
به  گفته وی در گذشته مواد استخراج شده به صورت خام از استان خارج می‌شد اما در سال‌های اخیر با ساخت واحدهای گندله و کنستانتره، همه این استخراج  فرآوری می‌شود به طوری‌که هم اکنون میلیون تن کنستانتره آهن در استان تولید می‌شود. تاروردیان تأکید کرد: امروز شاهد افتتاح خط خُردایش و پرعیارسازی معدن سنگ‌آهن کمک‌علیا‌ واقع در شهرستان اسدآباد هستیم که با فراهم‌سازی زیرساخت‌ها، در آینده شاهد ساخت کارخانه کنستانتره آهن در این مجموعه خواهیم بود.
 معادن سطح شهرستان
برای ۹۱ نفر استغال ایجاد کرده است
مدیر اداره صمت اسدآباد نیز از وجود ۹ معدن در این شهرستان خبر داد و گفت: از این تعداد هفت معدن فعال و دو معدن غیر فعال هستند.
مصطفی حیدری با بیان اینکه عدم توجیه اقتصادی علت تعطیلی دو واحد از معادن شهرستان بوده است، تصریح کرد: در حال حاضر معادن سطح شهرستان برای ۹۱ نفر از نیروی انسانی منطقه  اشتغال به همراه داشته است.
وی دو واحد سنگ آهن ،سه واحد شن و ماسه و دو واحد سیلیس را جزو معادن فعال شهرستان برشمرد و گفت: معدن سنگ آهن کمک سفلی برای ۳۰ نفر اشتغال به همراه داشته که ۱۲ نفر از این اشتغال در بخش فاز خُردایش سنگ آهن بوده که امروز به بهره برداری رسیده و با خردایش سنگ آهن مواد باطله از سنگ آهن جدا شده و به کارخانجات ارسال می‌شود و دیگر نیاز به جداسازی نیست.
حیدری با اشاره به ظرفیت ۴۰ هزار تنی سنگ آهن کمک علیا یاد آور شد:این معدن پتانسیل لازم را برای افزایش ظرفیت خود به ۱۲۰ هزار تن نیز داراست .
وی با بیان اینکه در حال حاضر این معدن در حال اکتشاف در حین استخراج است،گفت:احداث یک واحد کارخانه کنسانتره را این معدن در دست اقدام دارد که ۶۰ تا ۷۰ درصد تجهیزات آن  توسط مالک معدن خریداری شده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com