نبود سازنده ذی‌صلاح در ساختمان‌سازی، متروپل‌ها را دامن می‌زند همدان پیام
 
 
يكشنبه - 10 مهر 1401 - شماره 4421
 
امروز : دوشنبه ، 11 مهر 1401

Today : Sun, October 2, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  124390 تاریخ انتشار:  1401-04-02 - 12:17 تعداد بازدید:  45
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نبود سازنده ذی‌صلاح در ساختمان‌سازی، متروپل‌ها را دامن می‌زند

مادستان

 بخشی از ساختمان دوقلوی متروپل آبادان ساعت ۱۲ و ۴۰ دقیقه روز دوشنبه دوم خردادماه ریزش کرد که در نتیجه ۴۱ نفر کشته و ۳۷ نفر مصدوم شدند.
تا زمانی که وجود سازنده ذی‌صلاح را در صنعت ساختمان، هزینه مضاعف بدانیم شاهد ساختمان‌های ناایمن بیشتری مانند "متروپل‌ها" در شهرهای مختلف کشور خواهیم بود.
استفاده از تخصص و علم در صنعت ساختمان و همچنین بهره‌گیری از اشخاص دارای صلاحیت و مجوز قانونی در طراحی، نظارت و اجرا باعث جلوگیری از تکرار فجایع و حوادثی مانند متروپل می‌شود که در واقع جلوگیری از اتلاف منافع ملی کشور و همچنین عامل حفظ جان و مال هموطنان است.
متروپل حادثه نیست بلکه فرهنگ است، متأسفانه در صنعت ساختمان، علم و تخصص جایگاه خود را از دست داده و رانت و سرمایه جایگزین آن شده است.
با توجه به اینکه در سیاست کنترل مقررات ملی ساختمان، شهرداری‌ها مرجع کنترل ساخت‌وساز و مرجع صدور و وصول وجه پروانه ساختمان نیز هستند، لذا نخستین گام در تعارض منافع از همین موضوع و همین سیاست آغاز می‌شود که در ابتدا نیاز به اصلاح قانون در کنترل ساخت‌وساز به ‌وسیله نظام مهندسی است که به تأمین و متعادل کردن حق‌الزحمه ناظر و طراح منطبق با مسئولیت و تخصص مهندس کمک می‌کند.
رانت و سرمایه نباید علم و تخصص را کفن‌پوش کند و سهل‌انگاری در بحث کنترل و نظارت بر ساخت‌وسازها پذیرفته نیست.
هیچ سازنده‌ای نمی‌تواند قوانین نظام مهندسی را خریداری کند، همچنین باهدف کنترل مقررات ملی ساختمان و ایمنی در پروژه‌های ساختمانی، استفاده از افراد دارای صلاحیت ضروری است.
قاتل قربانیان حادثه متروپل، قوانین و ضوابط سازمان نظام مهندسی و تمام گروه‌های ساختمانی «الف تا د» است که حدود ۷۰۰ صنف را به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به طور بیمارگونه زیر پوشش دارد.
سودجویی در کسب درآمد بیشتر و گذراندن راه چندساله در یک شب و نبود ساخت به‌وسیله سازنده بدون صلاحیت؛ تراژدی دردناک متروپل را هر روز تکرار می‌کند و این سایه همیشه در کمین ساختمان است و نباید سازنده علم را فدای منفعت و تخصص را فدای زیاده‌خواهی کند.
طبق ماده ۹ آیین‌نامه اجرایی ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی، لازم است تمامی ساختمان‌ها به‌وسیله سازنده صاحب صلاحیت ساخته شود و تا زمانی که این فقط بر روی کاغذ عملی شود و استفاده از تخصص، علم و مجری ذی‌صلاح را ملاک اصلی سازندگی قرار ندهیم، باید منتظر رخداد متروپل‌ها باشیم.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com