نمایش های بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 10 آذر 1402

Today : Fri, December 1, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  124466 تاریخ انتشار:  1401-04-05 - 10:51 تعداد بازدید:  1290
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نمایش های بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان

مادستان

اجرای سیار نمایش «شهر پرندگان»
در جشنواره تئاتر

 تریلی نمایش «شهر پرندگان»، به صورت سیار در سطح شهر همدان و شهرستان‌های هم‌جوار در طول زمان برگزاری بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان به اجرای برنامه می‌پردازد.
سرپرست گروه نمایش «شهر پرندگان» گفت: تلاش ما این است که بتوانیم با اجرای این نمایش به صورت سیار، حال و هوای جشنواره را به بخش‌های مختلف استان همدان و شهرستان‌های هم‌جوار انتقال دهیم.  محمد جهانپا درباره محتوای این اثر، بیان کرد: در این اثر مخاطبان می‌بینند که شهرک مورچه‌ها با حمله حشرات موذی دچار مشکل بزرگی شده است. در ادامه آن‌ها باید برای نجات شهرک، فردی را انتخاب کنند تا سفری را آغاز کند و از شهر پرنده‌ها کمک بیاورد.  وی ادامه داد: این نمایش بر روی صحنه‌ی تماشاخانه سیار، متعلق به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی اجرا می‌شود و در بخش میهمان جشنواره حضور دارد.
جهانپا افزود: تلاش ما این است که بتوانیم به طور متوسط روزانه، در دو نوبت به اجرای اثر، در سطح شهر همدان و شهرهای هم‌جوار بپردازیم تا امکان بهره‌مندی کودکان و نوجوانان بیشتری از جشنواره فراهم شود.

«اتاق بازی» تولید را به خردسالان
 آموزش می‌دهد

  یکی از مهمترین رسالت‌های ما فعالیت در عرصه نمایش خلاق است.
کارگردان نمایش «اتاق بازی» با بیان این مطلب گفت: نمایش «اتاق بازی» داستان یک خواهر و برادر کوچک است که در یک عصر خسته‌کننده تصمیم می‌گیرند با لوازم دور ریختنی و دم‌دستی بازی کنند و در نهایت آن را به یک بازی و نمایشی دیدنی در اتاق بازی تبدیل می‌کنند.
آرین ناصری‌مهر با بیان اینکه درد مشترک این روزها، صرف فعل خریدن به جای فعل ساختن توسط کودکان است، افزود: در خلال نمایش  ایجاد و تولید، آموزش داده می‌شود، به طوری که از عروسک‌های بند انگشتی تا عروسک‌های غول‌پیکر در طول نمایش ساخته می‌شوند.
این کارگردان با بیان اینکه در نمایش خلاق می‌توان از تکنیک‌های زیادی استفاده کرد و هرآنچه بچه‌ها به آن نیاز دارند را نشان داد، گفت: اضافه شدن بخش خردسال به جشنواره تئاتر کودک و نوجوان اتفاق بسیار خوبی است.

آموزش، رسالت تئاتر است
 متن‌های راه یافته به جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان و به‌ویژه بخش خردسال باید روانشناسانه بررسی شوند.
کارگردان نمایش «همه در یک قاب» که از پردیس در جشنواره حضور دارد با بیان اینکه مهمترین پیام این نمایش آموزش مهارت نه گفتن و ایجاد عزت نفس در کودکان است، افزود: قصه نمایش راجع‌به زرافه کوچکی است که وارد یک جنگل تازه می‌شود و 3 دوست پیدا می‌کند و پس از ماجراهای جذابی که برای آن‌ها پیش می‌آید، زرافه به این نتیجه می‌رسد که باید در مواقعی با کمال مهربانی به دوستانش نه بگوید.
شراره طیار با اشاره به اینکه آموزش مهارت نه گفتن به بچه‌ها و به ویژه خردسالان اهمیت زیادی دارد، عنوان کرد: در بخش خردسال معمولا می‌خواهیم به بچه‌ها قصه و مفهومی را القا کنیم و به عبارت دیگر آموزش رسالت تئاتر است.
وی بر رعایت بُعد روانشاختی در نمایش‌ها تأکید و اظهار کرد: در کنار گروه نمایشی باید شخصی که با روانشناسی کودک آشنا است هم حضور داشته باشد تا به بچه‌ها آسیب نرسد.

 «مکبث در آشپزخانه» دومین اجرا
در بخش بین‌الملل

نمایش «مکبث در آشپزخانه» دومین نمایش در بخش بین‌الملل است که روز گذشته با استقبال خوب مردم مواجه شد‌ و بیشتر مناسب رنج سنی نوجوانان بود.
این نمایش که داستان فردی به نام مکبث که از خدمه یک پادشاه بوده را روایت می‌کند؛ لوکیشن آن یک فضای آشپزخانه بوده و روایتگر داستان با طنازی توانست مخاطب را به خود جلب کند.
در این نمایش سه جادوگر به مکبث نوید پادشاه شدن می‌دهند و همین موجب غرور مکبث شده و با همسرش نقشه قتل پادشاه را می‌کشند، بعد از کشته‌شدن پادشاه و به تخت نشست مکبث سربازان علیه او می‌شوند و داستان با مرگ مکبث و همسرش به پایان می‌رسد.
سیمگی گونسان و بوراک تمدوگان نویسنده و کارگردان نمایش «مکبث در آشپزخانه» در گفت‌وگو اختصاصی با همدان‌پیام می‌گویند: این نمایش برای نشان دادن نوعی از قدرت بوده که بر پایه شرارت است، نباید برای حفظ قدرت دست به هرکار پلیدی زد.
وی افزود: در این داستان نداشتن غرور از دیگر نکات مهم است، چون در نهایت غرور بیش از حد موجب به زمین خوردن می‌شود.
آنها درخصوص جشنواره نیز می‌گویند: این جشنواره تجربه‌ی خوبی برای آنها بوده و از اینکه در کنار مردم ایران هستند ابراز خوشحالی کردند.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com