1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) همه موافق استاني شدن مشروط همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  88813 تاریخ انتشار:  1397-10-22 - 12:13 تعداد بازدید:  61
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پيگيري نظر نماينده‌ها پس ازتصویب کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس
همه موافق استاني شدن مشروط

نویسنده : شبنم طهماسبی

مادستان
 
 انتخابات به مثابه ابزاري براي تعيين نمايندگي و توزيع و انتقال قدرت از اهميت ويژه‌اي در نظام حقوقي کشورهاي مختلف برخوردار است از اين رو قالب کشورها به منظور تمشیت امور انتخاباتي بر اساس اوضاع و احوال اجتماعي و سياسي خود، ساز و کارهاي مختلفي را برگزيده‌اند.
طرح حاضر که براي استاني شدن انتخابات مجلس شوراي اسلامي به مجلس تقديم شده است از طريق تغيير و تعيين حدود جديد حوزه‌هاي انتخابيه در پي کسب اهدافي نظیر ارتقا سطح کيفي مجلس، افزايش ميزان مشارکت عمومي در انتخابات و جلوگيري از وقوع برخي تخلفات همچون خريد رای است.
استاني شدن انتخابات مجلس موضوعي است که قدمت طولاني در حوزه قانون‌گذاري کشور دارد.اين طرح براي اولين بار در مجلس ششم مطرح شد و رأي نياورده و اکنون به مجلس دهم رسيد و يک فوريت آن رأي آورده است و در کميسيون امور داخلي کشور بررسي و نظرات اعضاي نيز جمع‌بندي شده و کليات آن به تصويب مجلس رسيده است و قرار است براي تصويب جزييات آن به صحن علني مجلس بيايد تابه قانون تبدیل شده و به انتخابات آينده مجلس برسد.
در اين طرح پيش‌بيني شده است که کانديداهاي نمايندگي بايد 15 درصد از حوزه انتخابيه خود رأي بياورند.
 موضوع استاني شدن انتخابات در بين خود نمايندگان هم مخالفت‌ها و موافقت های زيادي را به دنبال داشته است برخي از قطع ارتباط نمايندگان با مردم در صورت استاني شدن انتخابات ابراز نگراني مي‌کنند و عده ديگري هم توسعه تحزب‌گرايي را از مزاياي اين طرح مي‌دانند.
گفتنی است با 9 نماينده استان تماس گرفته شده اما به غير از 5 نماينده مابقي تمایلی به مصاحبه نداشتند!
در ادامه ماحصل گفتگو با امير خجسته نماينده مردم همدان و فامنين، حميدرضا حاجي بابايي ديگر نماينده مردم همدان و فامنين، محمد کاظمي نماينده مردم ملاير، حجت‌الاسلام احد آزاديخواه ديگر نماينده مردم ملاير، و حسن لطفي نماينده مردم رزن در مجلس شوراي اسلامي را مي‌خوانيد:
 آيا موافق طرح استاني شدن انتخابات هستيد و چگونگي طرح را بيان کنيد؟
■ خجسته: بنده موافق اين طرح هستم زيرا اين طرح مربوط به مصلحت نظام است و نماينده به جايگاه اصلي خود باز مي‌گردد وظيفه نماينده در مجلس شوراي اسلامي اول قانون‌گذاري است و بعد نظارت در حال حاضر نظارت در مجلس ضعيف مي‌باشد قوانين در کشور زياد است اما متأسفانه نظارتی وجود ندارد. استاني شدن انتخابات يک موفقيت براي مجلس، نظام و کشور است و اين طرح کشور را از بحراني که وجود دارد نجات مي‌دهد.
■ حاجي‌بابايي: بنده نه موافق اين طرح هستم و نه مخالف آن زيرا اين طرح داراي يکسري نکات مثبت و يک سري نکات منفي است.
امروزه در مجلس شوراي اسلامي نمايندگان بين وظيفه خود دچار مشکل شده‌اند از طرفي نمايندگان مي‌خواهند در مجلس حضور داشته باشند و به صورت ملي به وظايف خود عمل کنند و از طرف ديگر هم مي‌خواهند در حوزه شهرستان اهداف مردم را پيگيري کنند.
اگر زماني قانون اساسي و نظام اجازه دهد بايد دو مجلس داشته باشيم يکي به صورت مجلس استاني که کار قانون‌گذاري را در سطح استان انجام دهد و ديگري به صورت محلي که کار مردم را انجام دهد و با مردم ارتباط گيرد يکسري نقايص وجود دارد در مجلس که قطعاً با استاني شدن انتخابات حل نمي‌شود و بايد حتماً اين راه کار صورت گيرد.
■ کاظمي: بنده موافق اين طرح هستم در واقع استاني شدن انتخاب سبب تصويب قوانين مستحکم مي‌شود. و نمايندگان مي‌توانند براي رسيدگي به وظايف اصلي خود که همان قانون‌گذاري و نظارت است وقت بيشتري صرف کنند و انتظارات از نمايندگان واقعي‌تر مي‌شود.
■ آزديخواه: بنده نيز موافق اين طرح هستم زيرا اين طرح باعث مي‌شود که نمايندگي در مدار خودش قرار مي‌گيرد يعني نماينده به جاي پرداختن به کارهاي غيرضروري به کارهاي اصلي خود که همان قانون‌گذاري و نظارت است بپردازد و جامعيت هم بين نمايندگان يک استان بهتر مي‌شود و نمايندگان بر سر پروژه‌هاي مهم به اتحاد مي‌رسند و سبب پيشرفت استان مي‌شود.
■ لطفي: بنده موافق اين طرح هستم از وظايف اصلي نمايندگان بحث قانون‌گذاري و نظارت است متأسفانه امروزه نمايندگان به وظايف خود عمل نمي‌کنند و مسئولین عملاً در سايه نمايندگان سلب مسئوليت شده‌اند و چون نمايندگان مشغول مسائل اجرايي هستند در تصويب قوانين تمرکز لازم را ندارند.
 طرح استاني شدن انتخابات چه معايب و چه مزايايي دارد؟
■ خجسته: مزاياي اين طرح این است که نماينده به جايگاه اصلي خود باز مي‌گردد و نماينده هر استان مشخص مي‌شود و در عين حال مجلس شورای اسلامی جايگاه خود را پيدا مي‌کند از ديگر مزاياي اين طرح فعال شدن احزاب است احزاب فعال مي‌شوند و رقابت ايجاد مي‌شود لذا بحث احزاب به عنوان بحث مهم در ذيل استاني شدن انتخابات ظهور پيدا مي‌کند از ديد بنده معايب اين طرح به ندرت مي‌باشد ممکن است بعضي‌ها اعتقاد داشته باشند که به شرايط شهرستان‌ها کمتر توجه مي‌شود اما اين گونه نيست.
■ حاجي‌بابايي: مزاياي اين طرح اين است که معمولاً نمايندگاني که انتخاب مي‌شوند هم نمايندگان قوی تری خواهند بود وهم نمایندگانی که در مجلس مي‌توانند در قانون‌گذاري و نظارت نقش‌آفريني کنند. هم چنین جايگاه مجلس رشد مي‌کند به طوري که مجلس مي‌تواند بهتر از آن چه که امروز است در کشور نقش‌آفريني کندو به وظايف اصلي خود عمل کند از جمله معايب اين طرح آن است که رابطه مردم با نماينده کاهش پيدا مي‌کند و مشکلاتي که مردم دارند را نماينده کمتر با آنها آشنا مي‌شود و اين طرح هزينه بالايي را مي‌طلبد و مستلزم حزبي شدن است اگر حزب تقويت نشود در کشور، فردي کار کردن در سطح استان مشکل است.
■کاظمي: از جمله مزاياي اين طرح اين است که سبب مي‌شود بحث نظارت بر قوانين صورت گيرد که امروزه به صورت ضعيف عمل مي‌شود و مقامات اجرايي و سازمان‌هاي اداري و دولتي خود بايد نيازهاي مردم را تأمين کنند. و انتظار نداشته باشند که نماينده درگیر کارهاي کوچک شود و به وظايف خود برسند طبيعي است که در اين طرح نمايندگان شاخص‌تر با تجربه‌تر و مطرح‌تر انتخاب شوند.
از معايب اين طرح اين است که مخالفين معتقدند که ممکن است درصد مشارکت مردم پايين آيد.
■ آزاديخواه: از مزاياي اين طرح آن است که نمايندگي در مدار خودش قرار مي‌گيرد يعني نماينده به جاي پرداختن به کارهاي غيرضروري به کار اصلي خود که همان قانون‌گذاري و نظارت است می پردازد که امروزه خلأ جدي کشور ما هم در اين زمينه است از ديگر مزاياي اين طرح اين است که رانت، رابطه بازي و استفاده از زور و تزوير به حداقل مي‌رسد همچنين افرادي که داراي توانمندي زياد هستند معرفي مي‌شودو مسير نمايندگي مسير افراد نخبه و مردمي مي‌شود از معايب اين طرح اين است که ممکن است افراد جديد براي رأي آوردن دچار مشکل شوند وهمچنين ممکن است تبليغات سخت شود چون قبلاً افراد خود را براي شهرستان معرفي مي‌کردند اما الآن بايد براي کل استان معرفي کنند که اگر به صورت سنتي صورت گيرد هزينه‌هاي زيادي را در بر دارد و به شيوه مدرن نيز رقابت‌هاي زيادي در بر مي‌گيرد.
■ لطفي: از مزاياي اين طرح اين است که نماينده به وظايف اصلي خود باز مي‌گردد اگر اين وظيفه که همان قانون‌گذاري و نظارت است به درستي صورت گيرد از ديدگاه بنده ساير معايب را در بر مي‌گيرد. شايد مخالفين معتقد باشند که اين طرح داراي معايبي مي‌باشد از جمله مسئولان روند قبلي کار خود را که همان قرار گرفتن در سايه نمايندگان است را دنبال کنند و سبب مي‌شود بحث اجرايي به شکل قبلي باقي بماند.
 علت مطرح شدن اين طرح را بيان کنيد؟
■ خجسته: علت مطرح شدن اين طرح اين بود که نمايندگان به اين نتيجه رسيدن که مجلس جايگاه خود را از دست داده است در اين 40 سال روند طوري جريان يافته است که نماينده وارد کارهاي اجرايي و فرعی شده و از کارهاي اصلي خود بازمانده است.
■ حاجي بابايي: معمولاً هميشه در اواخر هر دوره از مجلس اين گونه طرح‌ها مطرح مي‌شود و اين طرح از مجلس ششم تا به امروز پيگيري شد اما در مجموع شوراي نگهبان آن را تأييد نکرد علت مطرح شدن آن اين است که نمايندگان به جايگاه خود برسند.
■ کاظمي: علت بيان شدن اين طرح اين است که نماينده به جايگاه اصلي خود بپردازد و به جاي پرداختن به مسائل غیر ضروری بايد وظيفه اصلي خود را که همان قانون‌گذاري و نظارت بر حسن اجراي قوانين است بپردازد.
■ آزاديخواه: علت اين که اين طرح بيان شد اين است که احساس مي‌کنيم که نمايندگان بیشتر  از آن که به وظايف اصلي خود بپردازند به وظايف غير ضروري خود مي‌پردازند.
■ لطفي: دلیل مطرح شدن اين طرح اين است که کيفيت قانون‌گذاري بالا رود و نمايندگان بتوانند به وظايف اصلي خود بازگردند در واقع سطح قانون‌گذاري و سطح عملکرد مسئولين بالا رود البته ناگفته نماند بسياري از امورات داخلي مجلس هم بايد بررسي و اصلاح شود چون صرفاً تنها با تصويب اين طرح کيفيت قانون‌گذاري بالا نمي‌رود.
 چرا تاکنون اين طرح به تصويب نرسيده است؟
خجسته: از زماني که بنده به کميسيون شورا راه پيدا کردم اين طرح مورد بررسي قرار گرفت و علت مخالفت اين بود که اگر نماينده‌اي که در شهرستان است وارد استان شود رأي نمي‌آورد.
مهم نيست که یک نماينده رأي بياورد يا رأي نياورد مهم اين است که در کشور نظام قدرتمندانه ظهور پيدا کند.
حاجي‌بابايي: علت تصويب نشدن اين طرح اين بود که فقط استانی بودن مطرح بود بحث شهرستان در نظر گرفته نمي‌شد و الآن با مطرح کردن شهرستان سبب مي‌شود بحث عدالت در نگاه به قومیت‌ها لحاظ شود.
■کاظمي: علت تصويب نشدن اين طرح اين بود که ميزان مشارکت مردم دررأي‌گيري پايين می آیدوشورای نگهبان آن را تأييد نکرد.
■ آزاديخواه: علت تصويب نشدن اين طرح مربوط به شوراي نگهبان است که آن را تأييد کند و چون بنده در دوره‌هاي قبل حضور نداشتم از جزئيات آن بي‌خبر مي‌باشم.
■ لطفي: از دوره ششم اين طرح مطرح شده است و اين طرح صرفاً استاني بود و بحث شهرستان را مطرح نمي‌کرد و ممکن بود از مرکز استان بيش‌ترين رأي را بياورند و به مجلس راه پيدا کند و عملاً به شهرستان توجهي نشود.
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com