1400-10-201400-10-30bool(false) ویلاهای باغی نابودی طبیعت "باغ شهر تویسرکان" را هدف گرفته اند! همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 دي 1400 - شماره 4231
 
امروز : پنجشنبه ، 30 دي 1400

Today : Thu, January 20, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  120176 تاریخ انتشار:  1400-07-29 - 10:31 تعداد بازدید:  132
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ویلاهای باغی نابودی طبیعت "باغ شهر تویسرکان" را هدف گرفته اند!

نویسنده : وحید الوندی

مادستان همواره یکی از مهمترین دلایلی که موجب شده، تا تویسرکان در کانون توجهات گردشگران قراربگیرد و مسرت، آرامش و شور و شعف را به مردم و میهمانان خود هدیه بدهد، طبیعت بکر، دلنشین و مسحورکننده آن است که چشمان هر نظاره گری را به خود خیره کرده و تحسین آنها را برمی انگیزد.
تویسرکان یک کلانشهر برخوردار از زیرساختهای متعدد و پرشمار خدماتی، مراکز متنوع اقتصادی و قطب ویژه صنعتی نیست، امابی شک یک کلان باغ شهر روح افزا و چشم نواز با برخورداری از اقلیم و آب وهوایی دلپذیر است که می تواند به لطف طبیعت سحرآمیز خود میزبان گردشگران پرشمار داخلی و خارجی باشد.
بخش اندوه بار ماجرا، اما از زمانی آغاز شد که رفته رفته و به تدریج، خانه باغ های ساده که با حد و اندازه هایی در حد برآوردن نیازهای ضروری در دل طبیعت بکر تویسرکان ساخته می شدند، در سال های اخیر تبدیل به ویلاهای باغی پرشمار و بزرگی شده اند که گویی دارند بکری را از طبیعت چشم نواز تویسرکان می گیرند و باغ شهر بزرگ تویسرکان را به باغ ویلاهای تخریب گر زیست بوم شهرستان تبدیل می کنند.
تویسرکان  بهشت غرب ایران- بدون طبیعت بکر و دلنشینش دیگر بهشت نیست و هویت اقلیمی، جغرافیایی و گردشگری خود را از دست می دهد، اما رشد فزاینده و سرسام آور ساخت سازهای خارج از ضابطه در باغ های این شهرستان آنچنان با سرعت به مسیر ویرانگر خود ادامه می هد که با نگاهی گذرا و به سادگی می توان حدس زد که در سال های نه چندان دور آینده چه فاجعه هولناکی در انتظار زیست بوم کم نظیرتویسرکان است.
خانه باغی ها و ویلاهای بسیار بزرگ و آنچنانی در قلب طبیعت پر جاذبه تویسرکان می سازیم که از آرامش و دلنشینی طبیعت نهایت استفاده را بکنیم، غافل از اینکه اگر این روند با همین سرعت ادامه پیدا کند دیگر طبیعتی باقی نمی ماند که بخواهیم در دل آن آرام بگیریم و مشغله های فراوان زندگی امروز را به فراموشی بسپاریم.
به رغم اعلام برخی دستگاه های اجرایی مرتبط با حفظ طبیعت بکر شهرستان تویسرکان، به نظر می رسد آنگونه که بایسته است با روند تخریب فزاینده باغ های تویسرکان برخوردهای قاطع و بازدارنده صورت نمی گیرد.
 هر روزی که می گذرد شاهد قدعلم کردن سازه ای ناهمخوان با ضرب آهنگ زیبای طبیعت در قلب باغ های سرشار از آرامش و حس خوب زندگی در تویسرکان هستیم که آینده ای نامعلوم و مبهم را برای این بخش ترسیم می کند و حیرت انگیز است که بخش قابل توجهی از این گونه ساخت وسازها حتی در حریم رودخانه ها انجام می گیرد.
در این میان، اما کمبود تفرجگاه های عمومی و فضاهای مفرح و شاد را شاید بتوان یکی از دلایل روی آوردن مردم به ساخت    خانه های باغی مجلل و یا همان ویلاباغ های بزرگ دانست.
درواقع مردم در ملک و باغ شخصی خود احساس آرامش و راحتی بیشتری می کنند و ساعت های بیشتری را بدون تکلف های مخصوص جمع های عمومی در طبیعت سپری می کنند، اما تداوم این روند در درازمدت موجب بروز مشکلات زیست محیطی و آسیب رسانی کلان به طبیعت بکر تویسرکان می شود و خسارت های غیرقابل جبرانی را از خود به جای می گذارد.
اکنون شهرستان تویسرکان حتی از یک شهربازی برای سپری کردن اوقاتی مفرح و شاد حداقل برای کودکان برخوردار نیست و به نظر می رسد برخی مکان های تفریحی و تفرجگاه های عمومی مانند فضای باز بارگاه حبقوق نبی(ع)، آرامگاه میررضی و پارک کمربسته با همه جذابیت های خود حداقل برای بخشی از مردم تویسرکان تکراری و کسالت بار شده اند و البته گاهی اوقات نیز شاهد چرخه نامناسب خدمات رسانی رفاهی مانند تأمین نور کافی در شب و در این گونه تفرجگاه ها هستیم.
حداقل یکی از مهمترین مزیت های گردشگری شهرستان تویسرکان، گردشگری طبیعت با توجه به ویژگی های طبیعی، آب وهوایی و اقلیم این شهرستان است و اگر مردم تویسرکان به دست خود این مزیت ویژه و جذاب را دستخوش تغییرات خسارت بار و آسیب رسان کنند شاید در آینده ای نه چندان دور شاهد از بین رفتن جذابیتهای طبیعی و طبیعت شورآفرین تویسرکان باشیم.


 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com