جولان عقرب در خانه‌‌های دوخواهران همدان پیام
 
 
يكشنبه - 26 خرداد 1398 - شماره 3496
 
امروز : دوشنبه ، 27 خرداد 1398

Today : Mon, June 17, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85259 تاریخ انتشار:  1397-07-12 - 01:34 تعداد بازدید:  56
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اهالی از فرماندار نهاوند درخواست پيگيري دارند
جولان عقرب در خانه‌‌های دوخواهران

نویسنده : معصومه کمالوند

مادستان


منطقه دوخواهران را به نام شناسنامه شهر و خواستگاه بزرگان و نخبگان نهاوند می شناسند محله قدیمی که کیفیت زندگی در بافت فرسوده آن نامطلوب و ناخوشایند است و اهالی اغلب بدلیل ناتوانی مالی امکان جابجایی و کوچ ندارند.
آنها مشکل عمده خود را همین بافت فرسوده واجازه نداشتن برای  ساخت و ساز، نوسازی عنوان می کنند  که بدلیل هم پوشانی بافت فرسوده با بافت تاریخی اجازه هیچ گونه ساخت و سازی ندارند و این در حالی است که عواقب آن امنیت و زندگی اهالی منطقه را به مخاطره انداخته است.
بزه کاری های اجتماعی در بافت های فرسوده و مخروبه هایی که رها شده است و  مشکلات فرهنگی، مهاجر پذیری و.. چندین دهه است که مردم این منطقه را رنج می دهد.
 میراث تکلیف ما را روشن کند
اهالی می گویند میراث فرهنگی تکلیف ما را روشن کند عقرب  و مار جان خود و فرزندانمان را تهدید می کند اگر حادثه ای رخ بدهد باید پاسخگو ما باشد.
بارها کارشناسان این هشدار را به مدیریت شهری داده بودند که اگر زلزله ای در شهری مثل نهاوند که در محاصره 4گسل زلزله قرار گرفته  است،رخ بدهد امکان امداد رسانی و مدیریت بحران به صفر می رساند و فاجعه تلفاتی جبران ناپذیر رخ می دهد.
اما موضوع دیگری که اهالی از آن می گویند ناامن شدن خانه هایی مسکونی آنها از وجود مار و عقرب که گاها به اهالی خانه هم آسیب وارد می کند.
یکی از اهالی می گوید: زیر زمین خانه ام از وجود مار زندگی را برایم نا امن کرده است خانه های اطراف هم اغلب بدون سکنه و مخروبه هستند که همین شرایط را بدتر سخت کرده است.
 اعتبار بیشتری برای ادامه کاوش نیاز است
گره این مشکلات هم پوشانی بافت فرسوده با بافت تاریخی است که به اتمام کاوش های لایودیسه گره خورده از سال 1327 محله دوخواهران در فهرست اثار ملی ثبت قرار گرفته است و میراث فرهنگی نمی تواند اجازه ساخت و ساز را تاپایان کاوش ها صادر کند.
مدیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نهاوند می گوید: شهر نهاوند ۱۷۲ هکتار بافت فرسوده دارد که هم پوشانی بافت تاریخی با فرسوده مشکلی برای اهالی دوخواهران شده است.
محسن جانجان گفت: گمانه ها تا 3 فصل کاوش برای یافتن لایودیسه در این منطقه انجام شده است  و پیش از این قرار بود تا مهرماه ادامه کاوش ها با آغاز فصل چهارم انجام شود تا تکلیف اهالی هم روشن شود برای همین ملکی که احتمال  وجود لایودیسه در آن می رفت، هم تملک شد.
اما اعتباری که تخصیص داده شده 40 میلیون تومان است و این در حالی است که حدقل اعتبار مورد نیاز برای آغاز فصل چهارم 250 میلیون تومان است و منتطریم با پیگیری ها و درخواست های انجام شده اعتبار بیشتری اختصاص دهند تا بتوانیم کار را از سر بگیریم که این نیاز به حمایت و پیگیری های نماینده شهرستان در مجلس است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com