طرحی برای گروهش انقلابی ابوذر همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 اسفند 1397 - شماره نورو
 
امروز : پنجشنبه ، 1 فروردين 1398

Today : Wed, March 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  82438 تاریخ انتشار:  1396-07-12 - 05:45 تعداد بازدید:  131
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پس از 20 سال از انتقال مزارشهدای ابوذر اجرا می شود
طرحی برای گروهش انقلابی ابوذر

مادستان

 نهاوند - معصومه کمالوند - خبرنگار همدان پیام: یادمانی برای گروه انقلابی ابوذر ،شاید تنها خواسته خانواده شهدای ابوذر نهاوند، برای زنده نگه داشتن یاد روزهای مبارزه و ایستادگی این گروه انقلابی از متولیان و مسئولین حوزه ایثار و شهادت بوده است.
44سال پس از تیرباران شهدای ابوذر و 20 سال از انتقال پیکر مطهر این شهدا و مطرح شدن نصب یادبودی برای این گروه انقلابی می‌گذرد، حالا گویا حاشیه ها و بی برنامه گی ها از پس وعده های امروز و فردای مسئولان کنار می‌رود و پروژه ای قرار است به اجرا برسد.
در گزارش ها و مطالب متعددی که پیش از این عنوان شده است چندین طرح برای المان شهدای ابوذر نهاوند در میدان مرکزی که به نام همین شهدا مزین شده است نصب شد اما هر بار علاوه بر هزینه های متعدد، نمادها هم آنچنان کارشناسی شده عامه پسند نبود و چندان برای ارایه آن ها آن هم نصب در میدان مرکزی شهر، کار نشده بود برای همین هم بود که هر چند سال طرح تغییر می کرد و دوباره کاری هزینه ای روی دست مدیریت شهری می گذاشت.
پس از ارایه و نصب و تغییر سه طرح در نهایت قرار شد یک طرحی ملی و کارشناسی برای معرفی گروه ابوذر بعنوان نماد این گروه انقلابی در شهر ارایه و نصب شود که آن هم حاشیه های بسیاری را داشت.
 اختلاف نظر خانواده شهدا و شورا برای مکان یابی
موانع و تصاد نظریه های متضادی که این میان مطرح می شد همه دلالت بر بی خبری و بی برنامه گی برخی اعضای شورا داشت که نهایت به مخالفت با طرح یا مکان آن می انجامید و این حاشیه ها هر بار کار را برای مدتی به عقب می راند.
اما خانواده شهدا در بحث مکان یابی از میان دو مکان( 15 خرداد )، ورودی اصلی شهر از سمت همدان و (مقابل بیمارستان علیمرادیان) از سمت بروجرد بود، بیشتر نظرشان به میدان 15 خرداد شهر بود که باز هم با این اوصاف شورا زیر بار نمی رفت با دلایل خاص خود می خواست مسیر را تغییر و یا با بیان اینکه باید نشستی با خانواده شهدای ابوذر داشته باشد و مکان را تعیین کنند، اجرای پروژه و مقدمات آن را به تعویق می انداخت، این در حالی بود که کارشناسان استانداری در موضوع مکان و طرح با خانواده شهدا هم نظر بودند.
 پا در میانی امام جمعه و تایید مکان المان
در نهایت با پا در میانی امام جمعه شهرستان جانمایی در میدان 15 خرداد مورد تایید نظر شورا هم قرار گرفت تا طرحی معروف به 6 پر پرواز با انجام برخی اصلاحات و تغییر برخی مواد ساختمانی آن بعنوان نماد گروه انقلابی ابوذر در ورودی شهر نهاوند زادگاه این شهدا نصب شود.
اما همه این حاشیه ها زمان بسیاری را برای توسعه عمرانی شهر سوزاند و در حالی که با رقم اعتباری که در سال 94 برای اجرای پروژه مصوب شده بود، می‌شد پروژه را در وقت خود تمام و کامل تحویل داد. با این زمان سوخت شده رقمی که برای اتمام پروژه مورد نیاز خواهد بود به گفته مشاور و ناظر پروژه بیش از اعتبار مصوب شده اولیه است چرا که مصالح و مواد مورد نظر گران تر شده است.
 کلنگی که زیر برف ماند
با این حال وقتی هم حاشیه ها تمام شد و به مکان اجرای پروژه و نصب المان در میدان 15 خرداد اعلام رضایت شد آذر ماه 95 بود که فصل کاری به پایان خود می رسید و کلنگ پروژه بر زمین نخورده برف و سرما مانع ادامه کار شد.
امیررضا یوسفیان شهردار وقت نهاوند در زمان آغاز مراحل اجرایی این پروژه در آذرماه 95، با اعلام اینکه مساحت این میدان 1500 مترمربع است گفته بود: در کارگروه‌ها و جلسات با حضور مسئولین مقرر شده بود که پیرامون ساخت المان شهدای انقلابی ابوذر 2 میلیارد ریال اعتبار استانی در اختیار شهرداری قرار گیرد که متأسفانه از سال 94 تاکنون از این مبلغ تنها 300 میلیون ریال به این شهرداری پرداخت‌شده است که شهرداری برای اجرای پروژه را 30 میلیون تومان اعتبار پرداختی را هزینه و برای تکمیل نیز معطل پرداخت مابقی اعتبار است.
 اتمام اعتبار و راکد شدن پروژه برای بار چندم
در نهایت اردیبهشت ماه سال جاری (96) پیمانکار به اجرای اسکلت کار را آغاز کرد که این بار با اتمام اعتبار کار برای بار چندم بر زمین ماند.
 آغاز عملیات اجرایی و تحویل6 ماهه پروژه
حالا 6 ماه پس از آغاز عملیات اجرایی پروژه المان ابوذر و متوقف شدن آن به دلیل کمبود اعتبارات، گویا کار قرار است مجدد به گود اجرا بیاید اما انگار طلسم این پروژه را به پاییز بسته اند ولی انتظار می رود این بار سرما و بی اعتباری مانع ادامه کار نشود.
طراح و ناظر طرح المان گروه انقلابی ابوذر نهاوند به خبرنگار ما می گوید: علی رغم همه حاشیه ها و وقت کشی هایی که در اجرای این پروژه انجام شد سرانجام با تعیین پیمانکار و تایید نهایی طرح و رفع مشکلات سازه، قرار است تا چند روز آینده طرح تحویل داده شود و به احتمال قوی از روز شنبه هفته آینده کار اجرایی پروژه آغاز شود هرچند با تغییر سازه بتنی به فلزی برای پروژه در فصل سرما هم می شود کار را ادامه داد اما برنامه بر این است که تا قبل از بارندگی اسکلت آن اجرا شود و از آنجا که طرح ساده است و ریزه کاری خاصی هم ندارد تا پایان سال با مساعد بودن آب و هوا آن را تحویل خواهیم داد .
 به گفته میثم دارایی اعتبار مصوب این طرح در سال 94 رقمی برابر200 میلیون تومان بوده است که با گذشت زمان و طولانی شدن پروژه هزینه ساخت آن افزایش خواهد داشت .


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com