1403-01-231403-02-02bool(false) چشم انداز20ساله همدان محور بودجه شهرداری باشد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : يكشنبه ، 2 ارديبهشت 1403

Today : Sun, April 21, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  130130 تاریخ انتشار:  1401-11-18 - 11:01 تعداد بازدید:  420
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بررسی بودجه 1402شهرداری در صحن شورا
چشم انداز20ساله همدان محور بودجه شهرداری باشد

مادستان


 پس از تقدیم لایحه بودجه شهرداری همدان به شورا، این بودجه با حضور اعضای شوراهای گذشته  شهرداری مورد بررسی متخصصان حوزه شهری و اعضای شورا قرار گرفت که تدوین چشم انداز 20 ساله، در اولویت قرار دادن مباحث ترافیکی، پیوست عدالت در پروژه‌ها و حذف بروکراسی اداری از مهم‌ترین الزامات و تأکیدات شورای ششم در تدوین و ارائه بودجه 1402 شهرداری همدان بود.

 لزوم اجرای پروژه‌های مشارکتی در شهرداری


شهردار اسبق همدان در دوره دوم شورای شهر در این جلسه راه‌اندازی خزانه‌داری مرکزی را اقدام بسیار ارزشمندی دانست و گفت: در زمینه خزانه‌داری مجموعه دولت اقدام مناسبی انجام داده است که شهرداری می‌تواند از آن الگوبرداری کند.

خسرو سامری در خصوص تدوین سیاست‌های کلان بودجه پیشنهاد کرد: ساز و کار و زیرساخت مناسبی از لحاظ نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و مغزافزاری برای خزانه‌داری کل باشد و تخصیص‌ها نیز بر اساس پیشرفت پروژه‌ها صورت پذیرد.

 پروژه‌های نیمه‌کاره رها می‌شوند

عضو سابق شورای اسلامی شهر همدان با انتقاد از اینکه متأسفانه پروژه‌ها تعریف می‌شود اما نیمه‌‎کاره رها می‌شوند، اظهار کرد: به عنوان مثال در دوره پنجم شورا پارک‌های فرامنطقه‌ای ولایت و اکباتان ساخته شد که می‌توانست به عنوان مجموعه‌های تفریحی و گردشگری غرب کشور باشد، اما کار خاصی برای این 2 پارک فرامنطقه‌ای صورت نگرفته است .

حسین قراباغی گفت: کمیته تخصیص بودجه باید به گونه‌ای عمل کند که همه شهر را در نظر گرفته و براساس اولویت‌ها اقدام کند.

 طرح جامع ترافیک در شهرداری تدوین شود

دیگر عضو سابق شورای شهر همدان در این جلسه حمایت از تشکیل شرکت‌های دانش بنیان در حوزه مدیریت شهری را ضروری دانست و گفت: حمایت از حوزه‌های پژوهشی دانشگاه‌ها در جهت ایجاد و تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان با محوریت نیازهای مدیریت شهری بسیار تأثیرگذار است.

 نرگس نورا...زاده همچنین به تدوین طرح جامع ترافیک در شهرداری اشاره کرد و یادآور شد: بازنگری طرح جامع ترافیک در دستور کار شهرداری قرار گیرد و به گونه‌ای که در بودجه تصویب ‌شود، باشد زیرا اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ فرصت مناسبی برای آماربرداری طرح ترافیک است که به اصلاح طرح جامع ترافیک کمک می‌کند.

وی با اشاره به مشکلات ترافیکی شهر، اظهار کرد: گسترش حمل و نقل عمومی با برنامه‌ها و زیرساخت‌های آن تناسبی ندارد پس باید رویکردها را اصلاح کرد.

 بودجه بر اساس نیازهای واقعی مردم تدوین شود
 
عضو دوره دوم شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به شرایط اقلیمی جدید به وجود آمده به ویژه کمبود آب اظهار کرد: در توجه به اجرای پروژه‌ها باید تمامی جوانب را سنجید. در امر سرمایه‌گذاری باید با ایجاد شهرک‌های وسیع، پروژه‌های اشتغالزا و درامدزایی را تدوین و اجرا کرد.

 طاهره ایزدی اضافه کرد: لازم است نیازهای شهر را به طور کامل شناخت و سیاست‌های بودجه را بر اساس آن تدوین کرد و با تدوین نیازهای واقعی احساس شادی و نشاط در جامعه ایجاد کنیم.

 توجه به مشارکت‌های مردمی در بودجه

حاتمی، استاد دانشگاه بوعلی سینا نیز با تأکید بر اینکه در تدوین بودجه برای پروژه‌ها لازم است درامدهای آن نیز مشخص باشد، گفت: بخش مشارکت‌های مردمی (NGO ) بسیار حائز اهمیت است و این از سیاست‌های شورای شهر نیز بوده اما در بودجه تدوین شده شهرداری همدان تشکل‌های مردمی کمترین توجه را دارد .

کاوسی امید با تأکید بر اینکه مشارکت شهروندان در پیوست عدالت باید دیده شود و این یکی از سیاست‌های مهم شوراست، اضافه کرد: به منظور رسیدن به عدالت در تنظیم و تصویب بودجه، مقرر شد شهرداری همدان بودجه پیشنهادی سال 1402 خود را  فارغ از تعادل در منابع و مصارف مناطق و سازمان‌ها پیش‌بینی کند.

وی با بیان اینکه رعایت دستورالعمل‌ها و اسناد بالادستی در سیاستگذاری‌ها از ملاک عمل ما در دوره ششم شورا است، یادآور شد: در دوره پنجم شورای اسلامی شهر همدان تدوین چشم انداز ۲۰ساله مطرح بود  که تا مرداد ماه سال ۱۴۰۲ چشم انداز شهرداری همدان به نتیجه خواهد رسید.

 تدوین چشم انداز مهم‌ترین اولویت برنامه‌هاست

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری گردشگری و مالی شورای اسلامی شهر همدان تدوین چشم انداز 20 ساله را مهم‌ترین اولویت اقدامات دانست و گفت: این امر بزرگ‌ترین خدمتی است که برای بودجه باید انجام شود زیرا وقتی بر اساس چشم انداز حرکت می‌کنیم با تغییر مدیران شهرداری یا دوره‌های شورا شهر اقدامات بر اساس چشم انداز پیش می‌رود و سلیقه‌ای برخورد نمی‌شود.

حمید بادامی نجات با بیان اینکه نقش مجریان بودجه بسیار مهم است، افزود: قبل از تنظیم بودجه باید نظرات و پیشنهادات متخصصان اخذ و سپس در تدوین بودجه لحاظ شود .

 ساماندهی مباحث ترافیکی شهر اولویت بودجه باشد

رئیس کمیسیون فنی عمرانی شورای شهر همدان در ادامه این جلسه تأکید کرد: ستون فقرات بودجه شهرداری همدان ساماندهی مباحث ترافیکی شهر است و این موضوع باید در بودجه لحاظ شود.

مهدی حیدری با بیان اینکه برنامه‌ریزی بر اساس عدد و ارقام بودجه دیده نمی‌شود، گفت: متأسفانه شهرداری نگاهی دارد که بودجه را طبق روال سال‌های گذشته تصویب می‌کند و در نهایت بر اساس سیاست‌ها نیست بلکه تصمیمات شهرداری است.

 وی با بیان اینکه دستورالعمل و سیاست‌ها مشخص بوده و ضرورت اجرا دارد، افزود: اگر بروکراسی اداری را حذف نکنیم مشکلات همچنان باقی خواهد ماند و روند افزایش هزینه‌ها ادامه خواهد داشت.

  اجرای پروژه‌ها در عمل دیده نمی‌شود

سعید شهابی نیا، رئیس کمیسیون فرهنگی- اجتماعی شورای شهر همدان هم در ادامه با بیان اینکه سیستم خزانه‌داری مراحل ابتدایی آن راه‌اندازی شده اما کامل اجرایی نشده است، گفت: سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری لیستی از پروژه‌های مختلف را دارد اما اجرای این پروژه‌ها در عمل دیده نمی‌شود.

 مبنای تدوین بودجه، مردم محور باشد

در ادامه این جلسه رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان با بیان اینکه برنامه‌های شهرداری همچنان مبنای آن حاکمیتی است، گفت: تدوین بودجه باید بر پایه مردم محور باشد.

 تدوین بودجه سال ۱۴۰۲ بر اساس خزانه‌داری کل است

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری همدان نیز در این جلسه  به ارائه گزارشی از تدوین بودجه ۱۴۰۲ شهرداری پرداخت و گفت: بودجه سال 1402 در راستای بودجه عملیاتی است و برون سپاری، استفاده از خدمات بخش خصوصی، احیای بافت‌های فرسوده با بسته‌های حمایتی و توجه به دولت الکترونیک از جهت‌گیری‌های بودجه محسوب می‌شود.

مجتبی حمزه رستگار با بیان اینکه تشکیل واحد خزانه‌داری مرکزی از سال گذشته انجام شد، افزود: بودجه سال ۱۴۰۲ بر اساس خزانه‌داری کل تدوین شده است.
حسین مردانی رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت مردمی شهرداری همدان هم به تشریح فرصت‌های سرمایه‌گذاری پرداخت و این پروژه‌ها را شامل پروژه فونیکولار، تولید برق از زباله، کارخانه سیمان، بازار پرندگان، بازار خودرو، سایت گردشگری ولایت، سایت ورزش‌های آبی، شارژ خودروهای برقی خیابان برشمرد.

 بودجه بر اساس اولویت‌ها تدوین شود

دبیر کمیته بودجه شورای شهر همدان در این جلسه ضمن جمع بندی نظرات کارشناسانه حاضرین در جلسه گفت: نبود چشم انداز، برنامه بلند مدت و میان مدت تهیه و تصویب بودجه را با مشکل مواجه می‌سازد.

وی با بیان اینکه پیگیری در خصوص سهم شهرداری‌های استان از مالیات بر ارزش افزوده همچنان در برنامه اداره کل امور مالیاتی استان و بخش درامد شهرداری باشد، گفت: یکی از راهکارها بازتوزیع مالیات بر ارزش افزوده بر مبنای جمعیت است که باید برای اقناع نهادهای تصمیم‌گیر و رایزنی با نمایندگان  مجلس در راستای عدالت بیشتر تلاش شود.

وی هماهنگی در ارائه طرح‌های سرمایه‌گذاری با شورا و انجام مطالعه بیشتر برای امکان‌سنجی و رفع مشکلات اجرای آنها و ارائه گزارش مداوم به شورا را ضروری دانست و افزود: پیوست اقتصادی حرکتی مثبت در بودجه است و باید با رعایت نکات یاد شده در دستور کار باشد و نگهداشت تجهیزات و سرمایه‌های موجود و منابع سازمانی در هر نوع بودجه‌ریزی ضرورت دارد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com