تاكسي‌ها با كـرايه جـديد همدان پیام
 
 
سه شنبه - 2 بهمن 1397 - شماره 3395
 
امروز : چهارشنبه ، 3 بهمن 1397

Today : Tue, January 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


نمایشگاه شیراز97
logo-samandehi
 
کد مطلب:  84356 تاریخ انتشار:  1397-03-06 - 05:45 تعداد بازدید:  90
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تاكسي‌ها با كـرايه جـديد

نویسنده : مهدي ناصرنژاد

مادستان

آقاي كامران گردان، سخنگوي شوراي شهر همدان در گفت‌وگويي با يكي از خبرگزاري‌ها اعلام داشته است كه با استناد به (بند 27 ماده 80 قانون اصلاح موادي از قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراي اسلامي كشور و انتخاب شهرداران و اصلاحات بعدي آنان) با نرخ‌نامه مبني بر افزايش نرخ ميانگين تا 15 درصد كرايه تاكسي در همدان موافقت شد. اي كاش سخنگوي محترم شوراي اسلامي شهر همدان خيلي راحت مي‌گفت، تاكسي‌ها 15 درصد به كرايه‌هاي خود اضافه كرده‌اند، آن وقت ما هم مجبور نبوديم يك بند چند خطي و پيچ در پيچ از قانون شوراها را در اينجا بياوريم و خوانندگان خود را گيج كنيم.
حالا هم پيشنهاد مي‌كنيم يكي از اعضاي محترم شوراي شهر و يا همين آقاي گردان عزيز براي آرامش خيال مسافران تاكسي در همدان يك ليستي بدهند كه مثلاً كرايه‌هاي 600 توماني شده است (690 تومان)، (700 توماني، 805 تومان) ، (800 توماني 920 تومان) و الي آخر!
البته يك مشكل نه‌چندان قديمي و بغرنج و خيلي هم موذيانه در اين ميان و در هنگام نرخ‌گذاري‌هاي جديد، همواره چوب لاي چرخ بوده است و اجازه نمي‌دهد حساب و كتاب‌هاي ما بي‌غل‌وغش از كار درآيد.
مثلاً آقايان راننده مي‌خواهند برچسب‌هاي كرايه‌هاي جديد را مقابل ديدگان مسافران محترم خود روي شيشه جلو نصب كنند. 690 تومان، 805 تومان، 920 تومان و الي آخر و حتي قطعاً هم اين بحث بين راننده و مسافر دائماً بالا خواهد گرفت كه «5 تومانش را از كجا بياورم!؟»، «20 تومانم كجا بود!؟» و آقاي راننده هم با هزار منت و طعنه‌اي گزنده پاسخ خواهد داد كه «بينداز توي صندوق صدقات!»
از سوي ديگر هم چنانچه راننده در اين ميان رِندي كند و اعداد و ارقام را به سمت خود گرد كند، آن وقت است كه مسافران طلبكارانه يقه راننده را مي‌چسبند كه به زيادخواهي و حرام‌خوري عادت كرده‌ايد! و مردم بدبخت را سركيسه مي‌كنيد! و از اين جنگ و جدل‌هاي لفظي كه آسيبي جدي براي فرهنگ عمومي است همچنان ادامه پيدا مي‌كند تا بلكه خود شوراي شهر پادرمياني كند و ريش‌سفيدي به خرج داده و راهكاري براي رفع بلاتكليفي از واحد پول كشورمان ارائه دهد و تمام ريال‌ها به نفع سير صعودي تورم در كشورمان به تومان تبديل گردد. بنابراين راهي نمي‌ماند غير از اينكه كرايه‌ها و تعرفه خدمات ريز و درشت براي يك بازه زماني چند ساله، نرخ‌گذاري شود. مثلاً اينكه قرص و محكم بايستند بگويند كرايه تاكسي مبدأ ميدان امام تا تپه حاج عنايت تا سال 1400 ببخشيد پايان سال 1400) هزار تومان. هيچكس هم حق ندارد حرف بزند. در اين صورت شايد جداقل خودمان به واحد پول‌هاي خومان احترام بگذاريم و خيلي از ارزش‌ها را كه در فرهنگ، مليت، اقتصاد و باورهاي ما رتبه جهاني دارند، بي‌ارزش و لگدمال نكنيم. ريال ايراني، براي خودش ريال بود البته تا زماني كه به جاي سكه يك ريالي، يك قوطي كبريت نيمه‌پر به دست مردم ندادند و يا به جاي يك سكه 2 ريالي يك بسته آدامس بي‌رمق خروس‌نشان توي كيسه خريدهاي روزانه‌مان نينداختند. آنوقت‌ها چندان اهميت نداديم تا به دست خودمان ارزش سكه‌هاي يك توماني را با يك ريالي اشتباه گرفتيم و اينك به جايي رسيده‌ايم كه هر چقدر هم فكر مي‌كنيم، راه حذف صفرهاي اضافي در گوشه اسكناس‌هاي هزار توماني را پيدا نمي‌كنيم و چاله‌اي كه به چاه ختم مي‌شود!

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com