1403-01-181403-01-28bool(false) نان کامل در سبد غذایی مردم رزن همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 28 فروردين 1403

Today : Tue, April 16, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  135428 تاریخ انتشار:  1402-08-27 - 12:13 تعداد بازدید:  69
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رزن بالاترین خرید گندم تضمینی را در سطح استان داشت
نان کامل در سبد غذایی مردم رزن

مادستان


فرماندار رزن در جلسه شورای آرد و نان شهرستان رزن، اظهار کرد: در سال جاری شهرستان رزن با ۷۵ هزار تن خرید تضمینی گندم بالاترین خرید تضمینی گندم در سطح استان همدان را به خود اختصاص داد.

وی در ادامه گفت: در شهرستان رزن ۱۱۹ واحد نانوایی فعال وجود دارد که از این تعداد ۱۴ واحد به نانوایی بربری، دو واحد تافتون، ۲۲ واحد سنگکی، ۷۷ واحد لواش و چهار واحد خانه پزی لواش اختصاص دارد.

علی‌اصغر غفاری‌آثار ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون ۸۴۰ مورد بازرسی مشترک از واحدهای نانوایی شهرستان انجام شده است.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون ۱۰۵۰ مورد بررسی از طریق نانوایی‌های سطح شهرستان از طریق سامانه "نانی نو" به جهادکشاورزی شهرستان ارجاع شده است، افزود: از ابتدای سال تاکنون ۱۲۰ واحد نانوایی متخلف به تعزیرات حکومتی شهرستان معرفی شده که ۶۷ مورد این تخلفات مربوط به عدم اجرای تکالیف صنفی، ۲۸ مورد کم فروشی، ۱۳ مورد عدم رعایت ساعت کاری، ۷ مورد عرضه خارج از شبکه و تداخل صنفی و ۳ مورد عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بوده است.

غفاری‌آثار یادآور شد: اختلال دستگاه کارتخوان، کمبود خمیرمایه، کیفیت پایین آرد، تغییر و کم و زیاد کردن آرد بدون هماهنگی شهرستان و عدم تحویل به موقع آرد از جمله مشکلات حوزه آرد و نان شهرستان رزن به شمار می‌رود که مرتفع شدن این مشکلات را از اداره کل غله استان خواستاریم.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه در شهرستان رزن در زمینه آرد و نان عدم سبوس‌گیری را با جدیت پیگیر هستیم، گفت: در بحث مجوز "نانی نو" در شهرستان هیچ گونه محدودیتی نداریم و در بحث آموزش نانوایان سطح شهرستان آمادگی لازم برای همکاری با اداره کل غله استان را داریم.

غفاری‌آثار با اشاره به اینکه از راه‌اندازی نانوایی‌های آزاد پز در شهرستان حمایت می‌کنیم، تصریح کرد: وجود مجتمع‌های نانوایی در مسیر اصلی رزن ضرورت دارد و به طور قطع از  راه‌اندازی چنین نانوایی‌هایی حمایت خواهیم داشت.

مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان همدان نیز در این نشست گفت: پیگیر تولید خمیر مایه در استان همدان هستیم و در این رابطه یکی از سرمایه‌گذاران کارخانه‌دار استان اعلام آمادگی کرده است.

 یکی از سرمایه گذاران کارخانه‌دار استان همدان اعلام آمادگی کرده با توجه به کمبود خمیر مایه در استان در کارخانه خود نسبت به تولید خمیر مایه اقدام کند که اگر این امر محقق شود تولید این کارخانه پاسخگوی استان‌های غرب کشور خواهد بود.

وی افزود: در حال حاضر در کل کشور در بحث خمیر مایه دارای مشکل و کمبود هستیم. ضمن اینکه در بازار آزاد خمیر مایه وجود دارد و با توجه به کمبود خمیرمایه در استان از سایر استان‌های به صورت آزاد به همدان می‌آورند و می‌فروشند.

خوانساری در ادامه با بیان اینکه پیگیریم در سطح کشور به سومین استانی تبدیل شویم که برای سلامت مردم نان کامل تولید کنیم، خاطرنشان کرد: در رابطه با نان کامل چندین جلسه در استان برگزار شده و کارشناسان بهداشتی و غذا دارو بر این امر متفق القول هستند که تحقق نان کامل در استان موجب کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی بیماری‌های گوارشی مردم خواهد بود.

وی یادآور شد: در بحث نان کامل درصد سبوس گیری آرد کمتر بوده و میزان سبوس گیری آرد سنگک از ۱۲ درصد به ۴ درصد کاهش خواهد داشت.

وی در ادامه در رابطه با بحث خرید تضمینی گندم امسال استان همدان خاطرنشان کرد: سال گذشته استان همدان دارای ۳۱۷ هزار تن و امسال دارای ۴۱۱ هزار تن خرید تضمینی گندم بوده که میزان خرید امسال به نسبت سال گذشته ۲۹ درصد و به نسبت سال ۱۴۰۰ افزون بر ۱۰۶ درصد افزایش داشته است.

خوانساری با بیان اینکه دولت ۱۱ هزار میلیون تن خرید تضمینی گندم نیاز دارد و تاکنون تنها ۱۰ میلیون تن آن  خریداری شده‌است، مطرح کرد: استان همدان به گندم خارجی نیاز دارد چراکه گندم ایران تنها گندم خوزستان و گلستان بوده که به استان‌های همدان نمی‌آید ضمن اینکه در حال حاضر مقداری گندم خارجی برای استان خریداری شده که از فردا بین کارخانه‌های آرد توزیع خواهد شد.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه نیاز است در استان همدان قیمت نان را تغییر بدهیم، گفت: برخی از نانوایی‌ها در همین رابطه مبلغی به قیمت نان خود اضافه کرده‌اند و براساس آنالیز قیمت نان تمام استان‌های همجوار، قیمت نان همدان را نیز باید تغییر دهیم چرا که کارگران و شاطران نانوایی‌ها درامد پایینی دارند.

وی اضافه کرد: اگر در شهرستان رزن هر یک از نانوایی‌ها برای پخت نان کامل سبوس دار تنوری خواستار باشند در صورت معرفی اقدامات لازم برای راه اندازی دو واحد نانوایی نان کامل در شهرستان انجام خواهد شد.

خوانساری با بیان اینکه در حال حاضر در شهر همدان یک نانوایی تافتون با سبوس کامل صددرصدی در حال فعالیت است، گفت: به دنبال آن هستیم که فعلا ۱۵ واحد نانوایی نان کامل در شهرستان همدان و دو واحد در شهر رزن راه اندازی شود که در این رابطه نیازمند آگاهی رسانی مردم از طریق رسانه ها در رابطه با مضرات نان سفید هستیم.

وی تأکید کرد: راه اندازی نان سبوس دار و کامل باید در سطح استان همدان اتفاق بیفتد و فکر مردم را از استفاده از  نان سفید خارج کنیم.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com