کمترين سهم اشتغال در حوزه گردشگری همدان پیام
 
 
سه شنبه - 1 خرداد 1397 - شماره 3199
 
امروز : سه شنبه ، 1 خرداد 1397

Today : Mon, May 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  84285 تاریخ انتشار:  1397-02-23 - 05:45 تعداد بازدید:  55
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

همایش ملی گردشگری نهاوند امروز به کارخود پایان می دهد
کمترين سهم اشتغال در حوزه گردشگری

مادستان

 کمالوند-نهاوند-خبرنگار همدان پیام:همایش ملی تخصصی گردشگری نهاوند با حضور میهمانان و مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی روز گذشته افتتاح شد.
این همایش امروز با معرفی  و رونمایی از ۲۷مقاله برتر در کتابی با عنوان مجموعه مقالات همایش نهاوند به پایان خواهد رسید.
قرار است مقالات ارسالی به این همایش بعنوان راهکار در حوزه گردشگری مورد استفاده قرار گیرد.
در این همایش همه آنچه گفته در ظرفیت ها و داشته های بکر و قابل توجه بود که مغفول مانده  و زیرساخت هایی که ضرورت دارد اما نیست.
 سیاسی بازی ها نهاوند را عقب انداخت
نماینده نهاوند در مجلس شورای اسلامی در این همایش گفت: در ۲ سال اخیرموفق به اخذ ۴ ردیف ملی برای شهرستان شده ایم.
حسن بهرام نیا افزود: با این عزم و اراده ای که می بینیم نهاوند به  یک کارگاه اجرایی تبدیل شده است و انجام  خدمات در آن در حال ارائه است وبا وجود شرایط بکر و ظرفیت های خاص در شهرستان، نداشتن زیرساخت های لازم سبب بلا استفاده ماندن این ظرفیت ها شده است.
همین همایش حرکتی برای تلاش برای تامین زیر ساخت هاست، باید کاری کنیم که مسافر در نهاوند،حداقل یک شب را اسکان بگیرد.
بهرام نیا تصریح کرد: بهترین موقعیت ها را  در بازی های سیاسی از دست دادیم وقتی دلار خیلی کمتر از این قیمت داشت. نتیجه عقب ماندگی شد که میبینیم.
کاهش گردشگر در۲سال اخیر
معاون پژوهشی بنیاد ایرانشناسی هم گفت: در افق برنامه پیش بینی ۲۰ میلیون گردشگر داشته ایم ، تحریم های ناحق و اتفاقات سیاسی متعدد بر کیفیت این حضور بی اثر نبوده و نیست، در سال ۹۵،۹۶کاهش گردشگر داشته ایم هرچند درآمد مان کاهش نیافت بلکه بیشتر هم شد.
 افزایش گردشگراروپایی پس از برجام
محمد بهرام زاده افزود: تعداد گردشگر بعد از برجام از اروپا بیشتر شد و حوزه خلیج فارس کاهش بافت و البته گردشگری درمان و زیارت که بسیار مورد توجه و درآمد زا است.
 با بحران های پیش رو، گردشگری تنها راه نجات
به گفته وی با بحران های پیش رو از جمله بحران های سیاسی، بحران آب، بحران اشتغال، تنها راه نجات همین گردشگری و اقتصاد و اشتغالی است که از آن تامین می شود و درآمد ۴% درصدی که از آن باید حاصل شود.
 کمترین سهم از اشتغال گردشگری
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان در همایش ملی تخصصی گردشگری نهاوند گفت: نوع جهت گیری دولت تدبیر در حوزه گردشگری و زاوایای مهم آن قابل توجه است.
علی مالمیر افزود: از نظر تنوع گردشگری در ردیف ۱۰ کشور نخست جهان هستیم با این وجود سهم کمی از اشتغال این حوزه را بخود اختصاص داده ایم.
 همدان  در آستانه ۲ میزبانی بزرگ
وی تصریح کرد: سال گذشته میزبان هفدهمین کنوانسیون گردشگری بودیم امسال هم میزبان دو رویداد بزرگ هستیم. فرصت های خوبی برای معرفی همدان و ظرفیت های کشور است.
 آغاز کاوش ها در لائودیسه ۲ماه دیگر
مالمیر با بیان اینکه اعتبار لائودیسه تامین و تملک در حال انجام  است، افزود:درصدد تعیین تکلیف هستیم که احتمال زیاد تا ۲ ماه آینده آغاز کاوش‌ها خواهد بود.
گردشگری اقتصادی را دریابیم
فرماندار نهاوند هم این شهرستان را دارای موقعیت های بکر و قابل توجهی دانست که دیگر فرصت، فرصت سوزی و تعریف و وعده گذشته است و باید این شرایط را درک و دست به کار شد.
مراد ناصری گفت: کشورهای بزرگ دنیا با اقتصاد گردشگری می چرخد باید این عملکرد در حوزه گردشگری در نهاوند اجرایی و به نتیجه برسد.
 رسانه ها معرف خوبی هستند
مدیرکل صداوسیما استان هم گفت: رسانه ها نقش مهمی در به نتیجه رساندن این برنامه ها و معرفی ظرفیت های گردشگری به عنوان پیوست های رسانه ای دارند.
دهقان نیری در معرفی و تبلیغ و ترغیب گردشگران برای حضور و بازدید از این ظرفیت ها و توسعه آن رسانه ها را مهمترین ابزار عنوان کرد.
حال گردشگری ما خوب نیست
رئیس دانشگاه آزاد واحد ملایر هم گفت: به لحاظ داشتن رشته توریسم و دارا بودن غنی ترین کتب مرتبط درکتابخانه این واحد آموزشی، به این همایش آمده بود و از عوامل اجرایی محسوب می شد.
عباس ملک حسینی اظهار داشت: حال گردشگری ما خوب نیست، با داشتن شرایط و ظرفیت های خوب گردشگری در دنیا، اما رتبه ۱۰۰ را در بحث درآمدی این حوزه را داریم.
  کشف مجسمه برنزي 4 الهه يوناني
مهدی رهبر سرپرست دو فصل از کاوش های لائودیسه در این همایش بعنوان داور و سخنران اصلی این همایش در روز افتتاحیه بود از اغاز کاوش ها در سال ۸۳ و جریان هایی که سبب ساز رسیدن به گمانه ها برای یافتن لائودیسه شد،را تشریح کرد.
رهبر گفت: سال۸۳ يك‌ گروه‌ باستان‌شناس‌ به‌ سرپرستي‌ وی به منظور‌ انجام‌ گمانه‌زني‌ و تعيين حريم وارد نهاوند شدند. در گفتگويي‌ كه‌ با دكتر مهدي رهبر داشتيم‌ عمده‌ترين‌ دليل‌ خود را براي‌ احتمال‌ وجود معبد، كتيبه‌اي‌ دانست كه‌ در سال‌ ‌ 1322 ازنهاوند به‌ دست‌ آمده‌ است.
 سرپرست هيأت گمانه‌زني هاي محوطه باستاني دوخواهران تشریح کرد: ما در حدود 11 نقطه‌ گمانه‌ زده‌ايم‌ ولي‌ چون‌ فضاي‌ ما محدود و بيشتر مسكوني‌ است‌ توفيقي‌ به‌ دست‌ نياورديم‌ اما آثاري‌ چون‌ پايه ستون‌ ايونيك‌ و كتيبه‌ سلوكي‌ و ظروف‌ سفالي‌ آن‌ دوره‌ بيان‌ كننده‌ وجود معبد است.
مهدي رهبر افزود: من در بررسي‌ها به اين نتيجه رسيدم از آنجايي كه در يكي از كتيبه‌هاي يافت شده در اين محوطه تاريخي، انتيوخوس، ملكه را با لفظ" خواهرم" مورد خطاب قرار مي‌دهد و همانطور كه مسيحيان به اسقف، پدر مي‌گويند، كسي كه از نظر موبدي به درجه‌اي مي‌رسد نيز به عنوان خواهر خطاب مي‌شود و اين يكي از عنوان‌هايي است كه به كاهن بزرگ مي‌دهند.
 امامزاده دوخواهران نداریم
 اما طبق بررسي‌هايي كه شخصا انجام دادم امامزاده دوخواهران نهاوند كه اكنون به عنوان زيارتگاه مسلمانان تقديس مي‌شود ، شجره‌نامه‌اي ندارد و كتيبه‌هاي يافت شده در اين منطقه اين احتمال را قوت بخشيده است كه اين امامزاده و محوطه باستاني اطراف آن همان معبد لائوديسه است.
 سر نخ هایی برای یافتن  الهه
در جريان گمانه‌زني‌هايي كه به منظور تعيين حريم اين محوطه باستاني انجام گرفت سرستون‌هاي بسيار زيبا و پايه ستون‌هاي ايونيك كه به منظور هاون استفاده مي‌شده‌اند يافت شد كه درحقيقت نشان مي‌دهد اين محل معبد و در واقع همان معبد لائوديسه است. او در خصوص ضرورت كاوش در محوطه باستاني دوخواهران با بيان اينكه ضرورت كاوش در اين منطقه باستاني صد در صد احساس مي‌شود افزود: هر كشوري كه راجع به مسائل فرهنگي فعاليت مي‌كند بايد در نقاطي كار كند كه خلا وجود دارد تا اين كمبود‌ها جبران شود اما نه برنامه ريزي در اين زمينه وجود دارد و نه هدف‌ها مشخص است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com