از دست‌اندازی به منابع آب شهر جلوگیری شود همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 11 فروردين 1402

Today : Fri, March 31, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  129902 تاریخ انتشار:  1401-11-06 - 18:23 تعداد بازدید:  186
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

از دست‌اندازی به منابع آب شهر جلوگیری شود

مادستان


 استاندار در جلسه شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی گفت: برخی نباید با منحرف کردن آب در سرشاخه سد اکباتان، منابع آبی را در اختیار خود بگیرند و تکلیف این مسأله باید مشخص شود و متجاوزان به سرشاخه‌های آبی باید جلب شوند.

سرشاخه‌های رودخانه‌های عباس آباد و دره مراد بیگ باید به‌دقت پایش شوند و از دست‌اندازی عده ای به منابع آبی شهر ممانعت شود.به گزاش ایرنا، علیرضا قاسمی فرزاد با اشاره به اینکه منابع آبی در وضع بحرانی است و بارش‌ها ۵۰درصد نسبت به بلند مدت کاهش داشته است، افزود: نباید زمانی که آب را ازمسافت ۱۵۰ کیلومتری با هزینه‌های بسیار زیاد می‌آوریم در حوزه آبی همدان منابع به شکل اسراف‌گونه به هدر رود.

استاندار همدان تأکید کرد: سفره‌های زیرزمینی آب وضع مناسبی ندارد، باید حداکثر صرفه‌جویی در مصرف آب انجام شود و از منابع باید به‌طور حداکثری استفاده کرد.

وی الگوی کشت و کاهش مصرف آب را از اهداف کنترل منابع آبی دانست و تصریح کرد: از میزان مصرف آب در کشاورزی باید ۲۵ درصد کاهش یابد و در عین حال میزان تولید کشت را از5/4 میلیون تن در استان به5/5 میلیون تن افزایش داد.قاسمی فرزاد به‌کارگیری روش‌های علمی آبیاری و استفاده از بذرهای اصلاح شده را از راهکارهای کاهش مصرف آب عنوان کرد.

وی با تأکید بر اجرای الگوی کشت با همکاری جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای و سایر دستگاه‌های اجرائی از ضرورت کاهش ۲۰ درصدی کشت سیب زمینی در همدان خبر داد.استاندار همدان گفت: آموزش، تشویق، ترغیب و اقدامات بازدارنده که همان انسداد چاه‌های غیرمجاز است باید در راستای ایجاد فرهنگ بهره‌وری مصرف آب به‌کار گرفته شود.

وی تصریح کرد: برداشت از آب باید محدود و کشت گلخانه‌ای و تولید گل‌های شاخه بریده و سبزی و صیفی‌جات که ارزش افزوده دارند، باید ترویج یابد.

قاسمی فرزاد با هشدار نسبت به کاهش5/7 متری ارتفاع آب در سفرهای زیرزمینی تأکید کرد: مصرف منابع آبی در منطقه بهار باید با کنترل بیشتری انجام شود.

وی یادآور شد: شرکت برق نباید به چاه‌های غیر مجاز خدمات برق ارائه دهد.

استاندار همدان پاکسازی مسیل‌ها، رودخانه‌ها و زیر پل‌ها را در دستور کار دستگاه‌های اجرائی دانست و افزود: خسارات سیل هزینه بسیار سنگینی را به استان تحمیل خواهدکرد.

وی تأکید کرد: پرورش دهندگان ماهی نباید منابع آبی را آلوده کنند و حق ندارند غلظت آلایندگی را بالا ببرند. در این جلسه داوود شاهسوند از کارشناسان منابع آب منطقه‌ای در سخنانی با اشاره به اینکه امسال ۶۷۷ حلقه چاه با میزان آب خروجی ۱۹ میلیون متر مکعب مسدود شد، افزود: از سال ۹۳ تاکنون 5هزار و ۹۳۷ حلقه چاه که خروجی آب ۳۲۷ میلیون متر مکعب مسدود شده است.

 

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com