1403-01-221403-02-01bool(false) ثبت ۳رویداد در تقویم گردشگری برای نهاوند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 1 ارديبهشت 1403

Today : Sat, April 20, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  135912 تاریخ انتشار:  1402-09-27 - 12:03 تعداد بازدید:  79
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ثبت ۳رویداد در تقویم گردشگری برای نهاوند

نویسنده : معصومه کمالوند

مادستان


 راه توسعه نهاوند از حوزه گردشگری می‌گذرد و این در شرایطی است که هم افزایی در شهرستان برای توسعه و تقویت زیر ساخت های این حوزه باشد.

سفر سال گذشته وزیر میراث به نهاوند و مصوباتی که در جریان بازدید ها و نشست های این سفر برای مطالبات این شهرستان در حوزه گردشگری عنوان شد،نیازمند پیگیری و اعلام نتایج است چرا که گردشگری برای نهاوند مقصد توسعه و زیر ساخت مهم محسوب می شود.

در نشست خبری با حضور مدیر روابط عمومی و مشاور رسانه‌ای مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان در نشست خبری میراث شهرستان با موضوع بررسی و پیگیری مصوبات سفر وزیر به این شهرستان در بحث مصوبات سفر وزیر هم با توجه به مواردی که مطرح و پیگیری شد، از جمله ادامه کاوش‌ها در نهاوند (لائودیسه و نقاره چی) ،حمام بازار، مجتمع های گردشگری، بازار شهر ،کاروانسراها، خانه‌های تاریخی،سراب ها و... که نتایج آن ها در این نشست خبری تشریح شد.


 فصل هشتم پایان بلا تکلیفی ۱۲هکتار بافت تاریخی و فرسوده

مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان در این نشست گفت: کاوش‌ها از دو نظر اهمیت دارد یکی موضوع هم پوشانی بافت تاریخی و فرسوده در دو خواهران که ۱۲ هکتار و اجازه ساخت و ساز ندارند و محدودیت‌هایی برای مردم ایجاد کرده که با درجا‌سازی و حفظ بنا مجوزی برای اهالی گرفته شد اگر چه اقدام خوبی بود اما برای ۱۲ هکتار و اجرای این مصوبه با محدودیت در جا‌سازی نیاز به اقدام بهتری بود که چندان استقبال هم نشد.

به گفته محسن جانجان،در نهایت و انجام نشست‌های متعدد به این نتیجه منجر شد که کاوش‌ها در محله دو خواهران برای لائودیسه به پایان برسد و مناطقی که کاوش به نتیجه‌ای نرسیده آزاد سازی شود.

برای اجرای کاوش‌ها در فصل هشتم ۱۵۰ میلیون تومان اعتبار اختصاص داده شده است که با اتمام این فصل بر اساس نتایج کاوش ها ۱۲ هکتار تعیین تکلیف خواهد شد.

اگر چه این رقم اعتبار اختصاص داده شده، هنوز تخصیص نیافته و از محل های اعتباری دیگر (ملی) هم باید کمک هایی تزریق شود که سرعت کار تقویت شود و نیاز است نماینده و فرماندار هم برای افزایش اعتبار کاوش‌ها حمایت کنند تا تکلیف دو خواهران و کاوش ها در این منطقه روشن شود.

 نقاره چی ابتدای راه

همچنین در بحث تپه نقاره چی هم که از جمله بزرگترین پروژه‌های باستان شناسی کشور محسوب می‌شود، در صورت تخصیص اعتبار و انجام آن یک سایت موزه در مسیر گردشگری می‌شود، که در رونق اقتصاد گردشگری شهرستان موثر خواهد بود.

 ورود سازمان همیاری برای سراب گیان خوب بود

در بحث سراب‌ها هم برخی زیر ساخت‌ها در سراب‌های شهرستان ایجاد شد اما بدلیل مشخص نبودن متولی اصلی این مراکز گردشگری، آسیب‌های قابل توجهی به این زیر ساخت ها به دلیل نبود بهره بردار وارد شد.

مشاور رسانه‌ای مدیرکل میراث استان تصریح کرد: در بحث سراب گیان هم که به سازمان همیاری‌ها واگذار شد اتفاق خوبی بود تا سرمایه‌های دولت و اقداماتی که در این سراب می شود حفظ و تقویت و در ارائه خدمات به گردشگران در فصل‌های گردشگری پیش رو بهتر اقدام شود.

 خانه فاطمی ثبت ملی شد

به گفته وی خانه تاریخی فاطمی هم در جریان سفر وزیر در فهرست خانه‌های ملی ایران ثبت شد و همین گام نخست شرایط برای جذب اعتبار و اقدام برای نگهداری و حفظ آن، فراهم شده است.

 ۳هزار و ۵۰۰میلیون برای ساماندهی بازار

در بحث بازار شهر هم کاروانسرای سعادت و گلشن هم با توجه به مطالبه بازاریان برای بام سازی و ساماندهی بازار ۳هزار و ۵۰۰میلیون ریال اختصاص و اجرا شد.

 حمام بازار آماده سرمایه گذاری

ساماندهی حمام بازار هم از دیگر مصوبات سفر وزیر باهزینه ۳۰۰ میلیون تومان ساماندهی و آماده واگذاری به سرمایه گذاران و استفاده برای سفره خانه و حوزه های گردشگری است.

 توسعه سفره خانه فارسبان به مجتمع گردشگری

ارتقا و توسعه سفره خانه فارسبان به مجتمع گردشگری و ایجاد واحدهای اقامتی هم در این محل با تصویب دریافت برخی اعتبارات با اقدام سرمایه گذار در دست اجرا است.

 تملک کامل خانه صمصام 10میلیارد اعتبار می خواهد

خانه صمصام که قرار بود به‌عنوان موزه تاریخ و فرهنگ شهرستان تصمیم به تملک آن با خرید بیش از نیمی از آن گرفته شد که تاکنون بدلیل همکاری نکردن مالک و محدودیت اعتبارات کاملا عملی نشده و برای تملک کامل حداقل ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

 3 رویداد مهم برای نهاوند

تقویم رویدادهای گردشگری نهاوند تدوین شده و جشنواره سیب (استانی)توت فرنگی(محلی) و گشنیز نهاوند (ملی) به‌عنوان رویدادهای این شهرستان در تقویم رویداد گردشگری استان ثبت است.

 بازارچه صنایع دستی در آستانه تحویل

بازارچه صنایع دستی با ۳۵۰میلیون تومان در محدوده حمام حاج آقا تراب اقدامات اولیه انجام و با اجرای فازبعدی آماده تحویل و راه اندازی خواهد شد.

 خانه آبایی ثبت ملی شد

خانه آبایی که مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی است ثبت ملی شده است که ۲۸ خانه تاریخی دیگر هم شناسایی و برای ثبت ملی اعلام شده که برخی ثبت و برخی هم آزاد خواهند شد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com