1399-05-031399-05-13bool(false) رویدادهای هنری در نوروز تعطیل همدان پیام
 
 
دوشنبه - 13 مرداد 1399 - شماره 3818
 
امروز : دوشنبه ، 13 مرداد 1399

Today : Mon, August 3, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  56806 تاریخ انتشار:  1393-12-16 - 05:45 تعداد بازدید:  3229
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رویدادهای هنری در نوروز تعطیل

مادستان
 تعطیلات نوروزی را واقعاً باید فرصتی برای رونق فعالیت‌های هنری دانست یا مجالی برای استراحت و تمدد اعصاب هنرمندان و مخاطبان هنر. آیا تعطیلی رویدادهای هنری در نوروز نتیجه یک تفاهم نانوشته میان خود اهالی هنر است یا تابعی از نگاهی رسمی و از پیش تعیین شده؟ 
تا آنجا که یادمان می‌آید تعطیلات عید به جز سینما واقعاً خبری از اجراهای موسیقی و تئا‌تر و تجسمی نیست و انگار برای بیش از 2 هفته درهای سالن‌ها و نمایشگاه‌های هنری چنان مهر و موم می‌شود که انگار پیش از این هم اصلاً چنین فعالیت‌هایی وجود نداشته و هیچ‌کس هم به روی خودش نمی‌آورد که اصلاً چیزی به اسم موسیقی و تئا‌تر و نقاشی هم وجود دارد و عده‌ای از این راه نان می‌خورند و زندگی می‌گذرانند.
اصلا چه کسی گفته که تعطیلات نوروزی فقط مختص دید و بازدید و به اصطلاح صله‌رحم‌های فامیلی است؟ اصلاً مگر در این دوره و زمانه بی‌تعارف چقدر با اقواممان ارتباط داریم؛ خیلی که همت کنیم خانواده و فامیل نزدیکمان را سر خواهیم زد.
اما بالأخره بین همه رفت‌وآمدهای نوروزی و به اصطلاح گرفتاری‌های ویژه عید ساعت‌هایی هم فراغتی حاصل می‌شود که اغلب می‌مانیم با آنها چه کنیم. با این ساعت‌های موذی کشدار که فقط تو را به چرت زدن‌های وقت و بی‌وقت و اغلب ناکام و در نتیجه بطالت به معنای واقعی کلمه می‌کشاند. واقعاً با این ساعت‌ها باید چه کرد؟
تازه در اکران نوروزی سینما‌ها مگر چند فیلم را نمایش می‌دهند. که ممکن است حتی آن‌هم باب میل و سلیقه‌ات نباشد و در واقع انتخاب زیادی برای تماشا نداشته باشی. در حالی که مسأله اصلی همین است فرصت‌های بیشتر برای انتخاب‌های بهتر.
خلوت خیابان‌های پرترافیک شهر به تجربه ثابت کرده که مسافرت و گشت‌وگذار در شهرهای دیگر عمده‌ترین فعالیت شهروندان است اما نکته همین جاست؛ اگر در سفرهای نوروزی به شهرهای دیگر علاوه بر دیدنی‌های تاریخی و طبیعی، فرصت شنیدن موسیقی یا دیدن نمایش خاص آن منطقه دست ندهد پس چه موقع دست خواهد داد؟
آمارهایی که معمولاً از گردشگری نوروزی ارائه می‌شود مبتنی بر این است که مکان‌های فرهنگی هنری‌ مثل موزه‌ها و ابنیه که در طول تعطیلات فعال و پذیرای مخاطبند چندان خالی از بازدیدکننده هم نیستند. راست و دروغ این آمار به عهده خود آماردهندگان؛ اما چرا باید سالن‌های تئا‌تر و موسیقی را خارج از این قاعده دانست و به بهانه نبود مخاطب در‌هایشان را بست؟
اصلاً چرا به این نکته توجه نمی‌کنیم که همیشه تعدادی از ساکنان همدان در طول تعطیلات نوروز به سفر نمی‌روند و مثل همه روزهای سال در همین شهر حضور دارند. بالأخره در میان این عده‌‌ همان علاقه‌مندان و مخاطبین همیشگی اجراهای هنری هم هستند و شاید در این تعطیلات طولانی دلشان لک زده برای یک نمایش، موسیقی و نمایشگاه خوب.
شما بگویید آیا این مقایسه بی‌ربطی است؟ چطور می‌شود که در تعطیلات نوروزی همه رستوران‌ها و فست‌فودی‌ها برپا هستند و از قضا مشتری هم از سر و کولشان بالا می‌رود اما همین شهروندان را از حضور در برنامه‌های هنری در تعطیلات نوروز بی‌نیاز می‌دانیم. واقعاً چرا؟ مگر حکیمان نمی‌گویند که هنر غذای روح است؟ اصلا حکیمان هم انگار نوروز را به معنی تعطیلی مطلق فرهنگ و هنر مملکت گرفته‌اند و در این روز‌ها صدا از سنگ در می‌آید و از آنها نه.
فکر این را هم بکنیم که تعطیلی طولانی مدت نوروزی تنها به ۱۳ روز ابتدایی فروردین‌ماه ختم نمی‌شود. تا هنرمندان و فعالان هنری از رخوت شیرین نوروزی برخیزند و تکانی به خودشان بدهند؛ هنرمند‌ها هم که کارمند دولت نیستند که بابت تعطیلات هم حقوقشان به راه باشد و آسوده خاطر. پس هنرمندان را چه می‌شود؟
گفتیم کارمندی و انگار به اصطلاح بدون شوخی که بخواهیم به موضوع نگاه کنیم، واقعی‌ترین و جدی‌ترین دلیل خاموشی هنر در نخستین ماه سال همین نظام کارمندسالاری و بوروکراتیک است که حقیقتاً سایه‌ای سنگین بر جریان فرهنگ و هنر کشور انداخته است؛ واقعا باید کاری کرد. چرا مکانیزم فعالیت‌های هنری در ایران تا بدین حد وحشتناک به بود و نبود و تمکین و نبود تمکین کارمندان، به‌ویژه بخش دولتی وابسته است؟ و بالاخره چرا باید رونق یا رخوت رویدادهای هنری متکی و تابعی از روز‌ها و ساعت‌های از پیش تعیین شده و غیرمنعطف دیوان‌سالارانه همچون تقویم‌های دیواری آویخته بر دیوار باشد. تا کی و با چه استدلالی؟
این طور‌ها هم نیست. بالاخره تعطیلات نوروزی هم سر می‌آید و آرام آرام یادمان می‌آید که چه روز‌ها و ساعت‌هایی را بدون بهره بردن از غنای هنر گذراندیم. و بالاخره شاید از حکیمان صدایی دربیاید که در کشوری که بحران مخاطب هنر امری جدی و غیرقابل انکار است چنین وقفه‌ها و خلأهایی تا چه اندازه می‌تواند آسیب زننده باشد. 
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com