1397-01-221397-02-01bool(false) 1397-01-221397-02-01bool(false) اجرای طرح سرشاخه کاری درختان گردو در تویسرکان همدان پیام
 
 
شنبه - 1 ارديبهشت 1397 - شماره 3174
 
امروز : شنبه ، 1 ارديبهشت 1397

Today : Sat, April 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  75431 تاریخ انتشار:  1395-10-16 - 05:45 تعداد بازدید:  299
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

برای نخستین‌بار به عنوان پایلوت کشور انجام می‌شود
اجرای طرح سرشاخه کاری درختان گردو در تویسرکان

مادستان

 تویسرکان- خبرنگار همدان‌پیام: با توجه به دستیابی جهاددانشگاهی به دانش پیوند سرشاخه گردو، این طرح با مشارکت مسئولان استان و شهرستان و جهادکشاورزی و باغداران تویسرکانی انجام می‌شود.
مدیرکل دفتر سردسیری وزارت جهادکشاورزی در نخستین کارگروه شهرستانی طرح سرشاخه‌زنی گردوی تویسرکان گفت: آغاز طرح سرشاخه‌کاری 150 هزار هكتار گردو در کشور در گرو انجام طرح اصلاح 3 هزار هکتار از باغ‌های گردوی تویسرکان به عنوان پایلوت سرشاخه‌زنی است.
به گفته رمضان روئین‌تن، با توجه به اینکه اعتبار طرح اصلاح باغ‌های گردوی تویسرکان تأمین شده است، با تمام همت این کار ر ا با برنامه‌ریزی انجام خواهیم داد.
وی با توجه به انجام سرشاخه‌زنی در چند باغ گردوی تویسرکان با همت جهادکشاورزی این شهرستان انجام شده، رضایتمندی 80 درصد از کشاورزان را آغاز خوبی دانست.
روئین‌تن همچنین دلیل رضایت نداشتن 20 درصد بقیه مشارکت‌کنندگان در این چند باغ گردو را هم به منظور رفع نقاط ضعف و برطرف کردن مشکل اولویت دانست تا کاری بدون نقص تحویل دهند.
وی بیان کرد: در ابتدای کار باید باغداران علاقمند دراین طرح شناسایی و ثبت‌نام شوند تا به عنوان نخستین نفرات انتخاب و هرچه سریع‌تر آغاز به کار کنند.
روئین‌تن ادامه داد: در سال نخست نباید صد درصد باغ یک باغدار را در این طرح قرار دهیم؛ بلکه باید 20 درصد از باغ‌های گردو به منظور توزیع عدالت بین افراد در این طرح قرار گیرد. مدیرکل دفتر سردسیری وزارت جهادکشاورزی همچنین گفت: بهره‌وری از محصول گردو با اجرای طرح اصلاح باغ‌ها به 4 تا 5 تن می‌رسد و این طرح، موفقیت صد درصد دارد.
روئین‌تن با تأکید بر اینکه گردو یکی ازمنابع تأمین‌کننده است، افزود: گردو 60 درصد روغن، 17 درصد پروتئین، 20 نوع ویتامین و عناصر ضروری فیبر را داراست.
وی با تأکید بر اینکه ظرفیت بالای گردوی تویسرکان دلیلی برای پایلوت بودن این شهرستات در طرح سرشاخه‌زنی است، گفت: بسیاری از استان‌ها متقاضی اصلاح باغ‌های خود هستند؛ اما به دلیل ظرفیت بالای گردوی تویسرکان -که می‌توان در هر هکتار ۳ برابر تولید را افزایش داد- در این طرح از ژنوتیپ‌های خوب داخلی و خارجی استفاده خواهیم کرد و سعی داریم سرشاخه کاری ۳۰۰ هکتار از باغ‌ها در اسفندماه امسال انجام شود که در یک برنامه ۵ ساله اصلاح می‌شود.
 برگزاری جلسات طرح سرشاخه کاری 2 هفته یکبار
فرماندار تویسرکان هم در ادامه گفت: تویسرکان بیش از 5 هزار و ۵۰۰ هکتار باغ گردو دارد که در شرایط مساعد سالانه ۱۶ هزار تن گردو مرغوب تولید می‌کند و با اجرای طرح سرشاخه‌زنی از ۳ هزار هکتار درآمد عمومی باغداران ۳ تا ۴ برابر افزایش پیدا خواهد کرد.
حبیب مومیوند اظهار کرد: با توجه به حساسیت این طرح، 2 هفته یکبار جلسه شهرستانی برگزار می‌شود و در این طرح باید از جوانان مستعد در تویسرکان بهره گرفت.
وی با بیان اینکه اصلاح باغ‌های گردو موجب افزایش بهره‌وری از تولیدات این بخش و ایجاد فرصت‌های متنوع شغلی می‌شود، افزود: بهره‌وری حداکثری از ظرفیت‌های بخش کشاورزی مهمترین راهبرد توسعه این شهرستان است. هرچند مشکل کمبود منابع آب زیرزمینی در شهرستان تویسرکان همانند بسیاری از مناطق کشور یک معضل برای بخش کشاورزی به حساب می‌آید.
 مرکز تحقیقات گردو در تویسرکان کاری انجام نداده
مومیوند همچنین گلایه خود را از مرکز تحقیقات گردو در تویسرکان و انتقاد از عملکرد این مرکز را بازگو کرد و گفت: این مرکز جز هزینه کاری برای کشاورزان، کار دیگری انجام نداده که نبودن این مرکز مشکلی ایجاد نمی‌کند، زیرا نتوانسته‌اند سرمازدگی و آفات را به کشاورزان اطلاع‌رسانی کنند و باری از دوش کشاورزان بردارند؛ بنابراین تنها نامِ مرکز تحقیقات را به دوش می‌کشند و کاری از این مرکز دیده نشده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com