فرصت جهانی شدن از همدان گرفته نشود همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 3 مهر 1399 - شماره 3860
 
امروز : جمعه ، 4 مهر 1399

Today : Fri, September 25, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  100643 تاریخ انتشار:  1398-07-29 - 10:21 تعداد بازدید:  65
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

الحاق قاسم آباد به شهر فرصت یا تهدید
فرصت جهانی شدن از همدان گرفته نشود

مادستان

دهیار روستای قاسم‌آباد شهرستان همدان با تأکید بر اینکه با الحاق روستا به شهر ثبت جهانی قنات قاسم آباد از بین می‌رود، گفت: مطالعات مردم شناسی وزنه سنگین این پرونده است که با الحاق به شهر این منظر فرهنگی قنات غیرقابل استفاده می‌شود.
محمدهاشم پاکیزه با اشاره به اینکه بخشی از مطالعات قنات روستای قاسم آباد مربوط به ساعت آفتابی این روستاست، اظهار کرد: نظام تقسیم آب روستا که توسط اهالی این روستا تنظیم شده، یکی دیگر از ابعاد مطالعاتی فرهنگی روستای قاسم آباد است.
وی با اشاره به بازدید معاون وزیر میراث فرهنگی از قنات قاسم‌آباد، به ايسنا گفت: معاون وزیر وعده داد پرونده ثبت جهانی قنات قاسم‌آباد را به یونسکو ارسال کند بنابراین احتمال دارد سال آینده این اثر از همدان ثبت جهانی شود.
پاکیزه با بیان اینکه مطالعات ثبت جهانی قنات قاسم آباد از منظر فرهنگی صورت گرفته است، افزود: قنات‌هایی که تا کنون ثبت جهانی شده‌اند، در مباحث کالبدی بوده اما قنات قاسم‌آباد از منظر فرهنگی مورد توجه و مطالعه است.
وی یادآور شد: به گفته مسئولان الحاقات به قنات آسیب وارد نمی‌کند اما در واقعیت این موضوع ثبت جهانی قنات را تحت تأثیر قرار می‌دهد  چرا که وقتی روستا از بین برود منظر فرهنگی قنات نیز غیرقابل استفاده خواهد بود.
دهیار روستای قاسم آباد همدان خاطرنشان کرد: با الحاق روستا به شهر طرح‌های شهری در اراضی روستا انجام شده و باعث می‌شود اراضی روستا از بین برود و در نهایت قنات کاربری کشاورزی نخواهد داشت.
وی با اشاره به تبعات منفی الحاق روستا به شهر، بیان کرد: جدای از سایر مباحث منفی که در الحاق روستا به شهر وجود دارد، اصرار ما بیشتر به علت ثبت جهانی قنات است و اینکه این فرصت از همدان گرفته نشود.
دهیار روستای قاسم آباد همدان با بیان اینکه در همایش راه ابریشم بحث ثبت جهانی یکی از آثار همدان مطرح شد، عنوان کرد: مسئولان فرصت ثبت جهانی قنات قاسم آباد را از دست ندهند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com