نصب آب‌نما و خان ششم برای میدان ابوذر نهاوند همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 10 آذر 1400 - شماره 4190
 
امروز : شنبه ، 13 آذر 1400

Today : Fri, December 3, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  120118 تاریخ انتشار:  1400-07-26 - 09:36 تعداد بازدید:  97
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سرانجام یک میدان در شهرستان چه می‌شود؟
نصب آب‌نما و خان ششم برای میدان ابوذر نهاوند

مادستان

 نهاوند-معصومه کمالوند-خبرنگار همدان‌پیام: میدان، فلکه، چهارراه و پس از آن هم معبر  نهاوند مکانی که از سال 1357 تاکنون با تغییرات متفاوتی در سیما و شکل هندسی آن مواجه بوده است.
شهر یک موجود زنده است و بنا بر تغییرات و نیازهای این موجود در دوره‌های مختلف شهری، متحمل اعمال برخی تغییرات و اقدامات برای افزایش کیفیت در نوع خدمات شهری می‌شود.
از جمله علت‌هایی که سبب و زمینه‌ساز این تغییرات آن هم در موقعیت‌های مرکزی شهر می‌شود بحث افزایش خودرو، ساماندهی ترافیک و افزایش ترددهاست.

 خان نخست، سقوط
از آبان‌ماه 1357 که انقلابیون نهاوندی مجسمه شاه که نماد شکوه شاهنشاهی بود را از مرکز این میدان مرکزی (وقت) پایین کشیدند تا چند روز گذشته که اصلاح هندسی در این  چهارراه که برای ساماندهی و کنترل ترافیک و البته در ادامه  اجرای پیاده‌راه سعدی انجام شد، ششمین تغییر در این مکان به عنوان مرکز شهر نهاوند در راه است.

 خان دوم، المان منحنی و ساعت
پس از آنکه مجسمه شاه از میدان مرکزی شهر نهاوند در سال1357 پایین کشیده شد، این میدان تا مدتی در همان موقعیت فضای سبز باقی ماند تا اینکه در سال 1378 یک المان با چند پایه منحنی و یک ساعت در مرکزیت آن نصب شد تا وجود آن ساعت در بالای المان میدان سبب شود تا مردم این موقعیت را به نام میدان ساعت بشناسند!

خان سوم، یادمانی برای گروه انقلابی ابوذر
اما پس از آن قرارشد المانی را به عنوان یادمان شهدای گروه انقلابی ابوذر در این میدان به همین نام نصب کنند.
 سال  1386شهرداری نهاوند یک طرحی با همین عنوان با هزینه 150میلیون ریال اجرا کرد. المانی که نه تنها مورد استقبال قرارنگرفت، بلکه نوع طراحی آن هم با انتقادهای بسیاری مواجه شد.
انتقادها به این طرح تا جایی بود که متولیان مدیریت شهری به بهانه چهارراه کردن میدان ابوذر این المان را برداشتند و به خانواده‌های شهدا وعده دادند که مجدد یک المان دیگر با طراحی شایسته و قابل‌قبول‌ در مرکز شهر نصب کنند.

 خان چهارم، تبدیل میدان به چهارراه
میدان ابوذر پس از آن به چهارراه تبدیل شد تا بلکه کمکی بر ساماندهی و رفع  بار ترافیکی شهر در نهاوند باشد برای همین هم یک اصلاح هندسی در سال1391 انجام شد.
پس از آن که در سال 1391 اصلاح هندسی دیگری در این موقعیت با نظر شورای ترافیک شهرستان و با رعایت چپ‌گرد و راست‌گرد اجرا و این موقعیت به چهارراه تبدیل شد و فاز دوم این پروژه هم که قرار بود طراحی و نصب المان شهدای ابوذر باشد دیگر در این موقعیت اجرا نشد.

 خان پنجم و لوح طلایی
اما برای اینکه نام گروه ابوذر بر روی این میدان قرار گرفته بود لوحی طلایی با ضمیمه تصاویر شهدای گروه انقلابی ابوذر به همراه چند بند از مرامنامه آنها در این محل نصب شد.
پس از گذشت پروسه چندین ساله طراحی یادمان جدید گروه انقلابی ابوذر در نهایت سال 1395 المان یادمان گروه انقلابی ابوذر در میدان ۱۵خرداد شهر نهاوند یا همان ورودی شهر از سمت آورزمان نصب شد.

 خان ششم، آب‌نمایی برای معبر اصلی شهر نهاوند
و حالا هم سال ۱۴۰۰است و پس از ۴۳سال این موقعیت در آستانه  ششمین تغییر قراردارد.
در  هرحال با تصمیم شورای ترافیک با توجه به انسداد خیابان قیصریه و تبدیل آن به پیاده‌راه این اصلاح هندسی تخریب شد.

 خان هفتم و ساماندهی ترافیک
شهرداری اکنون در نظر دارد نسبت به طراحی یک آبنما در این موقعیت با در نظر گرفتن ضوابط ترافیکی اقدام کند که در آن صورت با اجرای این پروژه، این موقعیت به نام معبر اصلی شهر نهاوند خواهد بود و دیگر میدان و فلکه و چهارراه نیست.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com