شناسایی ۱۵۰ گونه گیاهی در یکی از عرصه‌های منابع‌طبیعی کبودراهنگ همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 1 تير 1403

Today : Fri, June 21, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  130977 تاریخ انتشار:  1401-12-22 - 13:33 تعداد بازدید:  429
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شناسایی ۱۵۰ گونه گیاهی در یکی از عرصه‌های منابع‌طبیعی کبودراهنگ

مادستان رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کبودراهنگ از شناسایی ۱۵۰ گونه گیاهی در یکی از عرصه‌‌های منابع‌طبیعی این شهرستان خبر داد.

ابوالقاسم علی‌ویردی در جمع خبرنگاران، با اعلام این خبر افزود: این تعداد گونه‌های گیاهی در کوه‌های آق بلاغ و آق داق در سمت منطقه شیرین‌سو شناسایی شده که به منظور حفظ این گونه‌های گیاهی قرار است نسبت به کشت ۱۰۰ هکتار از اراضی ملی در رابطه با این گونه‌ها در این شهرستان اقدام شود.

وی با بیان اینکه بخشی از عرصه منابع طبیعی شهرستان به دلیل چرای بی رویه دام و نیز کاهش بارندگی‌ها و خشکسالی‌های سال‌های اخیر از بین رفته است، تصریح کرد: به منظور احیای دوباره این عرصه‌ها و برای جلوگیری از فرسایش خاک و جلوگیری از خشک شدن پوشش گیاهی، عرصه منابع طبیعی نسبت به بذرپاشی بخشی از این زمین‌ها اقدام شده و این طرح همچنان ادامه دارد.

علی‌ویردی همچنین از انعقاد قرارداد با شهرداری‌های کبودراهنگ و شیرین‌سو به منظور احداث نهالستان خبر داد و یادآور شد: با انعقاد این قرارداد در سال آینده 2 هکتار نهالستان در کبودراهنگ و نیم هکتار نهالستان در شیرین سو احداث خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در هفته منابع طبیعی ۱۸ هزار اصله نهال به منظور کشت و غرس بین بهره‌برداران زراعت چوب و کشاورزان و نیز متقاضیان، دهیاران و ادارات سطح شهرستان توزیع شده‌است، خاطرنشان کرد: انواع بادامک، صنوبر، بنه و بلوط از جمله نهال‌های توزیع شده بین متقاضیان برای کشت و غرس در سطح شهرستان در هفته منابع طبیعی در این شهرستان است.

علی‌ویردی با اشاره به روز بزرگداشت شهدا در ۲۲ اسفندماه تصریح کرد: به همین مناسبت در ۲۲ اسفندماه با مشارکت ریاست و کارکنان بنیاد شهید شهرستان ضمن غبارروبی مزار شهدای والا مقام روستای حاتم آباد، 8 نهال به یاد شهدای این روستا در بوستان حاتم‌آباد غرس خواهد شد.

وی با بیان اینکه شهرستان کبودراهنگ جنگل طبیعی ندارد، گفت: در حال حاضر منابع طبیعی شهرستان ۶۵۰ هکتار جنگل‌کاری دستکاشت در عرصه منابع طبیعی شهرستان انجام داده که بیشتر آنها به عرصه منابع طبیعی روستاهای قلی‌آباد، کوریجان، حاشیه جاده ویان، شیرین سو، آق بلاغ، آق داغ و علیصدر اختصاص دارد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کبودراهنگ در ادامه با اشاره به طرح موفق نیروگاه شهید مفتح در زمینه زراعت چوب، اظهار کرد: نیروگاه شهید مفتح یکی از الگوهای موفق در زراعت چوب استان همدان بوده که به‌عنوان تجربیات موفق قرار است عملکرد این نیروگاه در زراعت چوب در سامانه بارگذاری شود و عملکرد آن در این رابطه در کشور مورد ارزیابی قرار گیرد.

علی‌ویردی زراعت چوب نیروگاه شهید مفتح را حدود 5 هکتار در رابطه با  کشت صنوبر دانست و یادآور شد: در هفته منابع طبیعی نیز این نیروگاه کشت نهال صنوبر را به منظور زراعت چوب در برنامه دارد.

وی تصریح کرد: این طرح علاوه بر اشتغالزایی و توجیه اقتصادی، دارای مزایایی نظیر توسعه فضای سبز، استفاده بهینه از منابع‌ آب و خاک، کاهش مشکل ریزگردها و جلوگیری از آلودگی منابع آب زیرزمینی است.

وی با اشاره به طرح کاشت یک میلیارد نهال در طول 4 سال افزود: با توجه به شعار امسال هفته منابع طبیعی نهضت مردمی کاشت یک میلیارد درخت از سال ۱۴۰۲ کلید خواهد خورد که در این رابطه قرار است سالیانه ۲۵۰ میلیون نهال کاشته و غرس شود.

علی‌ویردی اظهار کرد: با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «فرهنگ منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود» و با تأکید به اینکه هر ایرانی 3 نهال بکارد، همه آحاد جامعه لازم است به منظور اجرای این طرح پای کار بیایند تا کاشت یک میلیارد درخت و حفاظت از این عرصه‌ها به نحو احسن محقق شود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com