1403-04-131403-04-23bool(false) اما و اگرهای ذرت‌های آلوده در اسدآباد! همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 23 تير 1403

Today : Sat, July 13, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  134315 تاریخ انتشار:  1402-06-26 - 08:56 تعداد بازدید:  704
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اما و اگرهای ذرت‌های آلوده در اسدآباد!

مادستان


اظهارات متناقض وزیر جهاد کشاورزی و رئیس قوه قضاییه در مورد ذرت‌های سیلوی اسدآباد باعث ایجاد علامت سوال بزرگی در ذهن مردم شد با این عنوان که بالاخره حق با کیست و چه کسی درست می‌گوید؟ ذرت‌ها آلوده‌ شده‌اند و فاسدند یا سالم‌اند و قابل استفاده؟

ذرت‌های فاسد در سیلوی اسدآباد به سرخط اخبار یکی دو روز گذشته رسانه‌های کشور تبدیل شده است؛ اخبار حاکی از آن است که ۶ هزار تن ذرت در سیلوی این شهرستان فاسد شده که با تماس تلفنی رئیس قوه قضاییه به دادگستری همدان اطلاع‌رسانی می‌شود و مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

در این بین اما وزیر جهاد کشاورزی طی سفر یک روزه خود به همدان وجود ذرت آلوده در سیلوی استان را رد می‌کند و با قطعیت می‌گوید «ذرت آلوده‌ای در همدان وجود ندارد».

اما اظهارات متناقض وزیر جهاد کشاورزی و رئیس قوه قضاییه باعث ایجاد علامت سوال بزرگی در ذهن مردم می‌شود با این عنوان که بالاخره حق با کیست و چه کسی راست می‌گوید؟ ذرت‌ها آلوده‌ شده‌اند و فاسدند یا سالم‌اند و قابل استفاده؟

۱۱ شهریور ۱۴۰۲ خبری مبنی بر دستور رئیس قوه قضاییه برای تعیین تکلیف ۱۳ هزار تن نهاده استراتژیک در معرض فساد در سیلوی پشتیبانی امور دام شهرستان اسدآباد در خبرگزاری میزان منتشر می‌شود. خبری که حکایت از تماس تلفنی رئیس قوه قضاییه با رئیس دادگستری استان و دستور بررسی و بازدید فوری وضعیت سیلوی پشتیبانی امور دام شهرستان اسدآباد و نهاده‌های دامی استراتژیک دپو شده دارد.

طبق این خبر؛ حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در این دستور تاکید کرده که در راستای صیانت از حقوق عامه و حفظ بیت‌المال دستگاه قضا، برای جلوگیری از تضییع و فساد نهاده‌های دامی ذخیره شده باید اقدام فوری، ریشه‌ای و متناسب انجام دهد.

در ادامه این خبر محمدرضا عدالتخواه رئیس کل دادگستری همدان پس از بازدید از این سیلو‌ها عنوان می‌کند؛ مقدار زیادی نهاده دامی و ذرت در این سیلو نگهداری می‌شود که بخشی از آن در معرض آلودگی و غیرقابل استفاده شدن قرار دارد، بخشی نیز آلوده شده و باید اقدامات لازم برای تغییر وضعیت و نگهداری آن انجام شود.

همچنین رئیس کل دادگستری استان همدان بیان می‌کند؛ در این سیلو از شهریورماه سال گذشته ۲۳ هزار تن نهاده دامی ذخیره شده بود که ۱۰ هزار تن آن توزیع شده و ۱۳ هزار تن باقی مانده که باید به تولیدکنندگان، دامداری‌ها و مرغداری‌ها داده می‌شد، به جهت طولانی شدن پروسه تحویل نهاده‌ها که عمدتا هم مسؤولیت آن بر عهده نهاد‌های خارج از استان از جمله شرکت پشتیبانی امور دام کشور، وزارت جهاد کشاورزی و ستاد تنظیم بازار است، کار توزیع نهاده‌های دپو شده انجام نشده.

در بخش دیگر خبر عدالتخواه تاکید می‌کند؛ در حال حاضر ۱۳ هزار تن نهاده دامی در این سیلو نگهداری می‌شود که ۶ هزار تن آن دچار آلودگی شده و باید فرآوری روی آن انجام شود؛ حدود ۷ هزار تن آن در معرض فساد قرار دارد که پس از بازدید میدانی اقدامات لازم برای توزیع آن آغاز شده است.

وی در رابطه با میزان خسارت وارده به بیت‌المال گفته است؛ باید برای برآورد میزان خسارت آزمایش‌های لازم انجام شود، برای بررسی وضعیت نهاده‌ها دستور ویژه صادر و نماینده ویژه تعیین شده تا تمام اسناد بررسی و مشخص شود آیا استان به موقع گزارش وضعیت نهاده‌ها را به مرکز اعلام کرده و یا خیر تا میزان قصور و تقصیر مسؤولان استانی نیز مشخص شود که برای این منظور اسناد و مدارک در حال بررسی هستند.

این خبر با جزییات ذکر شده تاییدی بر ذرت دپو شده در سیلوی اسدآباد است که با دستور ویژه رئیس قوه قضاییه مورد بررسی قرار گرفته و گویا طبق اسناد و مدارک بین ۶ تا ۷ هزار تن از ذرت دپو شده در انبار در معرض فساد بوده است.

اما چرایی فساد این نهاده‌ خود جای سوال دارد که عدالتخواه گفته، «طبق اعلام مدیر پشتیبانی امور دام استان یکی از علت‌های فساد ذرت‌ها طولانی بودن مسیر فرایند بازرسی و تایید محصول توسط دستگاه‌های ذی‌ربط است که گاهی این فرایند ۵ تا ۶ ماه در بندر شهید رجایی به طول می‌انجامد. همچنین مدیران پشتیبانی امور دام در استان‌ها اختیاری در توزیع نهاده‌های دامی ذخیره شده در استان ندارند و توزیع نهاده‌ها به صورت متمرکز با تصمیم وزارتخانه مربوطه و دستورالعمل ابلاغی از شرکت پشتیبانی امور دام کشور و ستاد تنظیم بازار انجام می‌شود».

حتی وی بیان کرده «طبق اعلام مدیر پشتیبانی امور دام استان، متاسفانه فرآیند معیوب ذخیره‌سازی و توزیع ذرت به عنوان نهاده دامی در تعدادی از استان‌های دیگر علاوه بر همدان به همین روش در حال انجام است و وضعیت نهاده‌های دامی در این استان‌ها مشابه همدان است و پیش‌بینی می‌شود انبار‌های ذرت در معرض فساد باشد!».

اما به راستی دلیل یا دلایل این فساد در نهاده‌های دپو شده به کدام یک از ارگان‌های ذیربط استانی و یا کلان کشوری بازمی‌گردد که این مهم خود جای سوال دارد.

از همین رو طی سفر جهاد کشاورزی به همدان در تاریخ ۲۱ شهریورماه درصدد برآمدیم معمای ذرت فاسد در سیلوی اسدآباد را حل کنیم که وزیر در اظهاراتی جالب عنوان کرد «تمام ذرت‌های استان همدان دارای گواهی بهداشت است و به‌روز آزمایش می‌شود و هیچ ذرت آلوده‌ای در این استان وجود ندارد».

وی با بیان اینکه ذرت‌ها بهمن پارسال با تایید سازمان‌های استاندارد و دامپزشکی از بندر مبدا حکم تخلیه گرفته و اگر مشکلی داشت اجازه بارگیری داده نمی‌شد متذکر شد؛ «روند توزیع این نهاده‌ها برای دامداری‌ها و مرغداری‌ها پس از مدتی آغاز و در حین بارگیری نمونه‌برداری در محل انجام می‌شده و قبل از بارگیری و فروش مجددا نمونه‌گیری انجام می‌شود و بر اساس اسناد معتبر این ذرت‌ها، هیچ نوع آفت یا آلودگی ندارند».

پایان‌بخش صحبت‌های وزیر از این قرار است، «آفت ذرت‌ها در حد استاندارد طبیعی است و از مجموع ۲۱ هزار تن آن، فقط ۳ هزار تن باقی مانده که در حال توزیع بین مردم است».

با مصاحبه وزیر جهاد کشاورزی و تاکید بیشتر دادگستری همدان بر وجود ذرت فاسد طی خبرهایی از سوی سخنگوی دادگستری کل استان همدان معمای نهاده‌های فاسد در اسدآباد استان همدان به معادله چندمجهولی بدل شد؛ چراکه موضوع ذرت فاسد از نظر وزیر جهاد کشاورزی رد شده به حساب آمده است.

اگرچه در این بین اسنادی از سوی برخی در فضای مجازی نیز نشر داده شد که ظن و گمان را به چرایی و آلوده یا افت داشتن یا نه فاسد شدن در اثر زمان را دوچندان کرد.
اسنادی همچون جواب آزمایشات و نامه‌نگاری پی در پی در خصوص نتیجه‌گیری و بازدید از سیلوی اسدآباد؛ علی ایحال تناقضی در اظهار نظر مقام عالی قوه قضاییه و دادگستری استان همدان و وزیر جهاد کشاورزی مشهود است.

در ادامه این ماجرا اما شبکه یک سیما شامگاه ۲۱ شهریورماه خبری با عنوان «ذرت فاسد در سیلوی اسدآباد» را سرخط اخبار قرار می‌دهد و اطلاعیه‌ای از سوی روابط عمومی دادگستری همدان در این شبکه خوانده می‌شود با این عنوان:
«گزارش اعلام شده در مورد وضعیت نامناسب ذرت‌های موجود در اسدآباد نتیجه، جمع‌بندی و اجماع نظر گزارش مراکز تخصصی و مراجع نظارتی متعدد و سپس بررسی اسناد و حضور نظارتی میدانی مسؤولان دادگستری همدان در محل دپوی نهاده‌های استراتژیک است، پس از اعلام مراجع نظارتی و مراکز تخصصی، موضوع در دستور کار ویژه دادگستری به منظور جلوگیری از تضییع حقوق بیت المال قرار گرفت.
غیر از بازدید نظارتی میدانی انجام شده که همه اطراف موضوع در آن بررسی شده؛ بررسی اسناد موجود در سوابق این پرونده نشان می‌دهد از شروع سال ۱۴۰۲ نهاد‌ه‌های مختلفی در استان از جمله اداره کل دامپزشکی استان و شرکت سهامی پشتیبانی دام کشور که هر دو زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی فعالیت می‌کنند در نامه‌های متعددی نسبت به آلوده شدن ذرت‌های موجود در سیلوی شماره ۶ انبار اسدآباد همدان هشدار داده بودند».

به گزارش فارس،وجود مشکل ارگانولپتیکی در نهاده‌های ذخیره شده طبق گزارش اداره دامپزشکی اسدآباد مشکل ارگانولپتیکی نهاده‌های ذخیره شده در زرین سیلو به تاریخ ۳۰ فروردین ۱۴۰۲ برمی‌گشته در جایی که رئیس اداره دامپزشکی اسدآباد در نامه‌ای خطاب به اداره کل دامپزشکی استان عنوان می‌کند «محموله ذرت از لحاظ ارگانولپتیکی نامناسب تشخیص داده شده است.»

با این تفاسیر و با وجود اسنادی که در این بخش موجود است صحت و سقم ذرت‌های فاسد مورد تایید است اما وزیر جهاد کشاورزی تاکنون بعد از اطلاعیه دادگستری همدان و درج اسناد مربوطه موضعی نداشته؛ هرچند جهاد کشاورزی استان نیز به دنبال برگزاری نشست خبری است تا مستندات خود را ارائه دهد که این ذرت‌ها آلوده نبودند.اما باید دید سرنوشت ذرت‌های سیلوی اسدآباد به کجا خواهد انجامید؟!

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com