شهرستان‌های استان و توسعه متوازن همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 17 بهمن 1401

Today : Mon, February 6, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  127607 تاریخ انتشار:  1401-08-09 - 14:54 تعداد بازدید:  135
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

داشته‌هایی که نمی بینیم
شهرستان‌های استان و توسعه متوازن

مادستان


■ پارکینگ عمومی مطالبه ! 
■ نبود امکانات رفاهی در بهار
■کمبود اعتبار روند توسعه صالح آباد را کند کرد
■ بام نهاوند و کارگاه‌های تولیدی شاخصه مهم درآمدی


 گروه شهرستان: هر شهر دارای ظرفیت هایی است که اگر از آن درست استفاده شود در توسعه شهری و امکانات رفاهی برای شهروندان تأثیر بسزایی دارد. به مناسبت نهم آبان ماه و روز جهانی شهرها ظرفیت ها و امکانات شهرهای استان بررسی شد.در کنار داشته های مهم و اثر گذار در حوزه مدیریت شهری نهاوند که وجود یا بهره وری از این امکانات و ظرفیت‌ها راه توسعه شهری را تقویت ‌و هموار می‌کند ،از جمله بام تفریحی توریستی نهاوند که یک ظرفیت شاخص گردشگری اقتصادی است و اگر چه هنوز ظرفیت های بالقوه در آن بسیار است،افزایش فضای سبز و پارک های محلات،اهمیت در اجرای نهضت آسفالت بعنوان مطالبه مهم شهروندان، وجود معادن و کارخانجات و کارگاه‌های  تولیدی در شهرداری مثل آسفالت و موازییک و…که تا حد قابل توجهی در شرایط اقتصادی فعالی، در صرفه جویی هزینه ها به مدیریت شهری کمک قابل توجهی داشته است و افزایش زمین های چمن و موقعیت های تفریحی در مناطق مختلف شهر ، برخی ضعف ها هم مطرح است که زمینه ساز مشکلات مهم حوزه مدیریت شهری محسوب می شود و مانع توسعه شهری!

 داشته های مغفول مانع توسعه شهری در نهاوند

نداشتن سایت اداری و افزایش تردد ها در شهر، خیابان های کم عرض و قدیمی و غیر قابل تعریض در مرکز شهر و بدنبال آن تمرکز خدمات شهری از مطب و داروخانه ها تا مراکز تجاری و خرید و بانک ها و…که روزانه مراجعه کنندگان بسیاری دارند و نبود پارکینگ و نداشتن طرح جامع ترافیک و در نهایت ترافیک سرسام آور و گره نگشوده ای که سال هاست با افزایش روزانه خودروها پیچیده تر هم می شود، تردد خودروهای سنگین در داخل شهر،نبود مدیریت و نظارت در پارک خودروها و تخلیه کامیون بار های فروشگاه‌ها و...، نامطلوب بودن ورودی های شهر از نظر بصری و بیگانه بودن با ظرفیت‌ها و داشته‌های قابل تعریف و معرفی شهر، قرار گرفتن تعمیرگاه‌های خودرو و سنگ قبر فروشی ها در ابتدای ورودی‌ها و خروجی های شهر ، نبود فرهنگسرا و نداشتن سینما و تعطیلی برنامه‌های فرهنگی و فعالیت های اجتماعی برای شهروندان در سنین مختلف بویژه جوانان و نوجوانان،از جمله مشکلات مهم و موانع توسعه در حوزه مدیریت شهری به شمار می‌آید!

 از ظرفیت موقعیت جغرافیایی اسدآباد استفاده نشده است

شهر اسدآباد به عنوان دروازه ورودی استان همدان از مسیر استان های غربی و جنوبی کشور است و وجود گردنه اسدآباد به عنوان مسیر تردد ۶ استان کشور به پایتخت باعث شده است که روزانه بیش از ۲ هزار خودرو از این شهر عبور کنند.

درخواست مردم اسدآباد از شهردار و اعضای شورای شهر استفاده از ظرفیت موقعیت جغرافیایی این شهر است و آن ها معتقد هستند نبود یک هتل در گردنه اسدآباد می‌تواند در جذب گردشگر کمک کند.

شهردار سابق اسدآباد به مردم قول احداث تله‌کابین از پارک جنگلی به روستای توریستی ملحمدره را داد. شاهین کلانتری به دلیل استعفا،موفق به انجام وعده خود نشد و مردم همچنان منتظر استفاده از این ظرفیت هستند.

امیدواریم اعضای دوره ششم شورای شهر و شهردار اسدآباد با برنامه ریزی مناسب از ظرفیت موقعیت جغرافیایی که در مسیر بزرگ راه کربلا قرار دارد نهایت بهره را ببرند.

یکی از مهم ترین مطالبه شهروندان معرفی اسدآباد در ایام اربعین است؛ پر تردد ترین مسیر کشور به کربلا گردنه اسدآباد است که شهرداری می‌تواند با برپایی غرفه های خاص با هماهنگی میراث فرهنگی نسبت به معرفی ظرفیت های گردشگری اقدام نماید.

 ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری با راه اندازی کارخانه آسفالت

سخنگوی شورای شهر اسدآباد در گفت و گو با همدان پیام گفت:در سال جاری با پیگیری اعضای شورای شهر کارخانه آسفالت اسدآباد  که از ۱۱ سال پیش تاکنون تعطیل بود با ظرفیت تولید روزانه ۶۰۰ تن آسفالت اندازی و به چرخه تولید بازگشت.

حمید رضا مرادی ضمیر افزود:مرمت و اورهال سنگ شکن کارخانه نیز در دست اقدام قرار دارد که با راه اندازی سنگ شکن کارخانه نیز  کارخانه آسفالت شهرداری شهر ظرفیت تولید روزانه ۲۵۰ تن  مصالح  را خواهد داشت.

مرادی ضمیر با بیان اینکه فعلا این کارخانه به پیمانکار واگذار شده و بر اساس قرار داد پیمانکار طی یکسال این اجازه را دارد از فروش آسفالت آن برای خود درآمدزایی داشته باشد و پس از پایان قرارداد قطعا این کارخانه درآمدپایدار خوبی را برای شهرداری خواهد داشت.

 شهرستان رزن دروازه ورودی غرب کشور، فاقد ورودی مناسب

شهرستان رزن، دروازه ورودی غرب کشور است؛ اما متاسفانه فاقد یک ورودی مناسب است.

این شهر ظرفیت‌هایی بسیار خوبی، به ویژه کشت رازیانه را دارد که ۹۵ درصد این محصول در این شهر کشت می‌شود و مدت‌هاست منتظر ثبت جهانی و تبدیل به یک برند است.

چشمه قینرجه از دیگر ظرفیت‌های گردشگری می‌باشد که خود می‌تواند جذب گردشگر کند اما متأسفانه به دلیل بی‌تفاوتی مسئولین در دوره‌های گذشته حجم این چشمه کاهش یافته است.

روستاهای این شهرستان و جاذبه‌های گردشگری آن و وجود امام زاده در رزن بخشی از ظرفیت‌های این شهرستان است.

تمامی موارد مذکور می‌تواند رزن را با توجه به اینکه این شهر در مسیر اصلی قرار دارد، به یک ظرفیت گردشگری مناسب تبدیل کند.

البته احداث میدان در وردی شهر و احداث بلوار، همچنین طراحی یک المان درخور شأن و تلاش برای ثبت محصول رازیانه در دستور کار قرار گرفته است که تصمیم خوبی است. برنامه‌های تدوین شده برای این شهر اگر به نتیجه برسد ، قطعا در مسیر پیشرفت و توسعه شهرستان رزن گامی مفید و مؤثر خواهد بود و این شهر به سوی آبادی پیش خواهد رفت.

 شهرداری و شورای شهر کبودراهنگ برای رفع کمبودهای شهر کمر همت بسته اند

کبودراهنگ با جمعیتی بیش از ۲۰ هزار نفر دارای ظرفیت ها و پتانسیل ها و کمبود هایی است که شهرداری و شورای شهر این شهر تمام توان خود را برای به کارگیری ظرفیت ها و پتانسیل ها و رفع کمبودها دارند.

شهردار کبودراهنگ با بیان این مطلب افزود: از جمله کمبود های  این شهر نبود معاینه فنی دوگانه بود که بیش از ۸۰ درصد کارهای  آن انجام شده و تا ۲۲ بهمن به بهره‌برداری می‌رسد، یکی دیگر از کمبودهای شهر نبود شهربازی و کمبود پارک های کودک و محله ای  است  که با جذب یک سرمایه‌گذار شهربازی هم به زودی راه اندازی می شود و پارک‌های محله‌ای و کودک نیز تا پایان امسال دایر خواهد شد.

علی فلاح افزود نبود پارکینگ داخل شهر، نبود ترمینال مناسب برای شهروندان،  کمبود فضای سبز  وزیباسازی شهری و ... نیز از دیگر کمبودها و مشکلات شهر است که با اتحاد و همفکری شورای شهر در تلاش هستیم این کمبودها را نیز  برطرف کنیم.

شهردار کبودراهنگ افزود از آنجایی که برای توسعه و پیشرفت شهر  و استفاده از  پتانسیل ها و ظرفیت ها نیاز به سرمایه گذار بخش خصوصی دارد با جذب سرمایه‌گذار خصوصی ۴ پروژه با مساحت ۱۵ هزار متر مربع و با اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان در شهر کبودراهنگ ایجاد می‌شود و بهره‌برداری از این پروژه ها برای بیش از ۱۵۰ نفر اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد.

فلاح خاطر نشان کرد: برای اینکه ظرفیت  ها و پتانسیل‌ها و امکانات بیشتری در کبودراهنگ داشته باشیم مجوز نمایندگی ایران خودرو برای یک متقاضی صادر شده، همچنین زمین ساخت درمانگاه تأمین اجتماعی و کتابخانه عمومی نیز تأمین شده و سی ان جی که در دست پیمانکار بود شهرداری به عنوان بهره‌بردار  آن را تحویل گرفته تا بتوانیم خدمات بهتری به مردم ارائه دهیم و همچنین در حوزه  ورزش نیز زمین اسکیت در پارک لاله برای کسانی که در این  رشته ورزشی فعالیت می کنند آماده شده که مجبور نباشن برای تمرین اسکیت به همدان بروند .

شهردار کبودراهنگ در پایان گفت امیدواریم بتوانیم در راستای توسعه شهر گام های بلندتری برداریم و با کارهای خلاقانه و استفاده از ظرفیت های موجود درآمدهای پایدار ای برای شهرداری ایجاد کنیم.

 شهرهای شهرستان بهار با ظرفیت های ویژه مستعد سرمایه گذاری است

شهر جهانی لالجین با تولید سفال وسرامیک وکارگاه‌ها وفروشگاه‌های سفال ظرفیتی بی بدیل نه تنها در استان بلکه کشور دارد اما باوجود این ظرفیت و تردد زیاد مسافران درزمینه امکانات رفاهی برای توریست ها نیاز است اقدامات اساسی همچون ایحاد سفره خانه وهتل های مختلف و فضای سبز و تفرجگاه برای استراحت مسافران ایجاد شود.

درشهر بهار قطب تولید سیب زمینی کشور نیز درزمینه فراوری محصول وصنایع تبدیلی دراستان سرآمد بوده اما  همچون شهر لالجین از نبود  امکانات رفاهی  ومراکز خرید رنج می برد ونیاز است مجتمع های تجاری وتفرجگاه‌هایی ایجاد شود.

در شهر صالح آباد نیز با وجود اماکن تاریخی زیاد، فضاهای بکر طبیعت ورودخانه وازطرفی نقش پررنگ کامیون‌داران در ترانزیت وریل اقتصادی کشور ونیز قرارگیری در نقطه ثقل استانهای غربی به عنوان شهر مرزی با استان‌های همجوار آنچنان که باید دراین زمینه ها بهره وری خاصی نشده ورشد لاک‌پشتی به دلیل نبود اعتبارات دولتی به نسبت شهرهای هم تراز دارد واز امکانات رفاهی مناسب و نبود مجتمع های تجاری رنج می بردالبته شهرداری صالح اباد اخیرا اقدام به احداث ۱۶واحد تجاری نموده که شاید با بهره برداری از آن بتوان بخشی از نیازهای مردم را درشهر تأمین نمود.

 تویسرکان؛ فضای سبز و نهضت آسفالت تقویت شد

در چندین ماه گذشته شاهد بیشترین میزان آسفالت‌ریزی و لکه‌گیری در شهر از سال‌های گذشته تاکنون بوده‌ایم.هرچند تعداد پارک‌های شهر محدود است اما افزایش سرانه فضای سبز را شاهد بوده‌ایم.از اقدامات خوبی که اخیراً انجام‌شده است می‌توان به افتتاح آبنمای پارک نبوت و دریاچه مادر میررضی که به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد اشاره کرد.

از دیگر نقاطی که می‌توان در مسیر گردشگری تعریف کرد تپه نور شهداء شهرستان می‌باشد که قابلیت این را دارد تا به بام  شهرستان تبدیل شود.از مشکلاتی که در شهرستان وجود دارد میتوان به نبود سرویس بهداشتی عمومی در سطح شهر اشاره کرد.

مردم و گردشگران حتی برای شسستن دست های خود باید مسافت زیادی را طی کنند تا به یکی از پارک های شهر برسند. نبود پارکینگ عمومی در شهر و گنجایش پایین خیابان اصلی شهر برای تردد خوردرو ها از دیگر مشکلات شهرستان است.

در منطقه‌ ی میررضی در روزهای تعطیل شاهد حضور موتور سواران بسیاری از حرفه‌ای گرفته تا آماتور هستیم که با تسطیح و تعیین مسیر اصولی تپه‌ها و ایجاد فضای امن می‌توان از این ظرفیت جهت تخلیه هیجانات جوانان شهر استفاده کرد.

 رونق اقتصادی بزرگترین چالش شهر ملایر است

معاون عمرانی شهرداری ملایر رونق اقتصادی را بزرگترین چالش شهر ملایر عنوان کرد و گفت : توسعه و پیشرفت شهرها ارتباط تنگاتنگی با ظرفیت و پتانسیل اقتصادی و درآمد شهر دارد اما ملایر از لحاظ رونق اقتصادی در وضعیتی نیست که رشد فزاینده ایی داشته باشد .  

حسین بابایی با بیان اینکه برخی مشکلات شهر ملایر به روستاها برمی گردد ، افزود : مشکلات کم آبی و خشکسالی های روستاهای ملایر سبب مهاجرت به شهر و ایجاد حاشیه نشینی و آسیب به هویت شهری شده است.

وی افزود : در این حالت ، افزایش جمعیت  با توجه به صنعتی نبودن شهر منجر به افزایش مشاغل کاذب از جمله دستفروشی و یا افزایش تعداد تاکسی های ملایر و... شده است .

بابایی ، روستاهای نزدیک به شهر همچون نامیله ، ازناو ، حاجی آباد و قلعه میرفتاح را یکی از چالش های شهر ملایر دانست و گفت : با توجه به گرانی مسکن در شهر و سرازیر شدن جمعیت و مهاجرت به این روستاها ، نقش شهرک خوابگاهی پیدا کرده و به تهدیدی برای شهر مبدل شده است .

وی با بیان اینکه روستاهای چسبیده به ملایر بعدها به شهر اضافه می شوند ، گفت : این روستاها با رشد بدون ضابطه‌ایی که دارند از زیرساخت های لازم محروم بوده و با ساخت و سازهای غیرمجاز و ایجاد محله‌هایی با معضلات اجتماعی فراوان به تهدیدی برای شهر تبدیل می‌شوند .

بابایی با اشاره به اینکه مبل و منبت یکی از محورهای توسعه ملایر است ، افزود : در کنار این ظرفیت ، زیرساخت های گردشگری برای توسعه صنعت توریسم نداریم و هنوز نتوانستیم سرمایه گذاری جذب کنیم که در ملایر هتل ایجاد کند .

وی همچنین به معضلات ترافیکی ملایر اشاره و بیان کرد : زیرساخت های معابر ملایر متناسب با افزایش رشد خودروها نیست و مشکلات ترافیکی در شهر وجود دارد که ضرورت تعریض خیابان‌ها را دوچندان می کند .

بابایی ، تمرکز زایی را یکی دیگر از معضلات شهر ملایر دانست که باید در برنامه ریزی شهری آینده در اولویت قراربگیرد و تأکید کرد : مطب پزشکان و مراکز اداری و تجاری را از مرکز شهر به رینگ دوم و سوم شهر باید انتقال داد .

وی ، حفاری های دستگاه های خدمات رسان را از دیگر مشکلات شهر برشمرد و گفت : این حفاری ها که عموما در نیمه دوم سال اتفاق می افتد اجازه نمی دهد از جنس‌های مرغوب در معابر استفاده کنیم .

بابایی با اشاره به افزایش بی رویه قیمت قیر گفت : در چند سال اخیر از لحاظ آسفالت معابر عقب بودیم اما با رویکرد جدید دولت و حمایت در این زمینه در سال جاری مشکلاتمان کمتر شده و نهضت آسفالت در ملایر اتفاق افتاده است .

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com